Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 18° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

1. Januara. 2016. USK, Vijesti
Zašto se dijelimo na domaće i dijasporu?!

Mnoštvo predrasuda i nedostatak obostranog razumijevanja su neke od karakteristika odnosa Bosanaca koji su izbjegli iz Bosne i Hercegovine tokom posljednjeg rata, tzv. dijaspore i Bosanaca koji su ostali u matičnoj zemlji.

Svake praznike sanska dijaspora se seli iz hladnijih u tople, rodne krajeve kako bi na kratak period ponovo udisala miris roštiljskog dima pokraj Sane, Blihe, Sanice, Dabra, kako bi ponovo uskočila u hladne vode tih rijeka, ili u zimskom periodu kada se Prijedorska ulica pretvori u jedno od najprometnijih mjesta na svijetu.

Međutim, predhodni rat nije samo stvorio jaz izmedju tri etničke skupine, vec i jaz između ljudi koji su izbjegli za vrijeme rata u inozemstvo i onih koji su ostali da brane zemlju. Danas nije rijetkost čuti Bosance u Bosni kako prićaju da osjećaju da su oni bili ti koji su trpjeli tokom rata, i još uvijek pate zbog nezaposlenosti i socijalno – ekonomske nesigurnosti, dok Bosanci koji su izbjegli, dobro žive u zapadnim zemljama. Istovremeno, dijaspore se sreće s povećanim molbama i upitima iz obitelji i od prijatelja u Bosni za financijsku pomoć. Teško je za obje grupe da shvate da tokom i nakon rata nije bilo lako ni Bosanacima u inozemstvu ni Bosancima u Bosni. Oni koji su ostali, borili su se za čistu egzistenciju, dok su oni koji su izbjegli bili u borbi za novi početak u novoj sredini.

Mnogi koji su izbjegli ili protjerani, dozivjeli su traume, logore, nosili su se s psihičkim patnjama po izbjegličkim i azilskim centrima, podnosili uvrede, omalovažavanja i potcjenjivanja u novim sredinama, ali za to ne nailaze na razumijevanje u Bosni, tvrde u dijaspori. Istovremeno, dijaspora ne shvata kroz kakav pakao su prolazili Bosanci koji su ostali u Bosni, te ovo obostrano nerazumijevanje kulminira u skriveni, a nekad i javni prezir, pa se ove dvije skupine toleriraju, jer ipak trebaju jedni druge.

Bosancima u Bosni treba dijaspora, jer ljeti, zimi dolaze u Bosnu, i finansijski doprinose oslabljenom gospodarstvu. Bosanci u dijaspori su preinačili svoju potrebu za Bosnom u duhovnu potrebu – za Bosnu je vezan njihov identitet, tu su im korjeni, tu im je obitelj i sjećanja iz proslog zivota, koja su najčešće nostalgicna, nestvarna lijepa kojima se redovno vraćaju.

Generacije Bosanaca su se rađale uz i iza rata i taj naraštaj dijaspore je vezan za Bosnu kroz nostalgične priče o nekadašnjem dobrom životu, o prijateljima i obitelji, ali dolaze i mlađe generacije, koje nemaju tih nostalgičnih osjećanja ni prijatelja niti bliže obitelji u Bosni. Njihovo razumijevanje Bosne temelji se na preprićavanjima o Bosni kakva je nekad bila, idealizirana u svjetlu sjećanja i zala za domovinom i nekadašnjim mirnim i sigurnim životom.

Dijaspora može biti most između Zapada i Bosne. Ali sudeći prema posljednjim podacima o zainteresiranosti dijaspore za lokalne izbore, te zainteresiranosti politickih faktora u zemlji za dijasporom, taj most je pred kolapsom.

Za nadati se da Bosanci u dijaspori i Bosanci u Bosni mogu ostvariti pozitivan utjecaj jedni za druge i prevazići sadašnje skrivene razdore, i na taj način krenuti u realizaciju potencijala koji leži u mogućoj suradnji, prije nego bude prekasno.

INMEDIA.BA

ZADNJE VIJESTI IZ USK Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision