Tuesday, 14. May 2024.
Unsko-sanski kanton 14° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

4. Februara. 2016. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Različita viđenja pravnog problema – Ustavni sud i Krivični zakon BiH vraćeni Ustavnopravnoj komisiji

Zastupnički dom PSBiH vratio je Ustavnopravnoj komisiji na ponovno razmatranje SNSD-ove i SDS-ove prijedloge zakona o Ustavnom sudu BiH te Krivičnom zakonu BiH. Rasprava o njima još jednom je pokazala sve razlike o ovom pitanju. Prijedlozi 13 zastupnika SNSD-a, DNS-a i Saveza za promjene – da tri međunarodna suca u Ustavnom sudu BiH zamijene domaće sudije, a da se iz Krivičnog zakona briše odredba kažnjavanja neprovođenja odluka suda – neprihvatljivi su strankama u Federaciji BiH.

“Svako zadiranje u tu oblast dovodi u opasnost državu BiH i ne može se ovako unilateralnim potezima intervenisati u tako značajnoj oblasti”, ističe Šefik Džaferović, zamjenik predsjedavajuće Zastupničkog doma PSBiH

DF-ov Željko Komšić podsjeća da je teško izbaciti strance iz pravosuđa BiH, a da u isto vrijeme važi Dejtonski mirovni sporazum i Ustav koji proizlazi iz njega.

Predsjedavajuća Zastupničkog doma Borjana Krišto smatra da Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH i izmjene Krivičnog zakona BiH ne treba usvajati kroz hitne procedure te da ih ne trebaju predlagati političke opcije koje dolaze iz jednog naroda, kao i da su to sistemska pitanja koja trebaju predlagati institucije u kojima su svi uključeni.

Na ovakve i slične stavove uslijedio je odgovor SNSD-a. Najavljuju referendum o ukidanju Suda i Tužilaštva BiH, ali i, što je značajnije, referenduma za taj entitet. Uz to i dOgovor o daljnjem učešću u državnim institucijama. “Institucije RS-a, zajedno sa predstavnicima iz RS-a u institucijama BiH, definisat će novi model i način funkcionisanja, bespotrebno je na ovakav način voditi raspravu”, poručio je Staša Košarac, predsjednik Kluba SNSD-a.

U Savezu za promjene misle da priča o ovom nije okončana te da sa strankama u Federaciji treba nastaviti pregovore u iznalaženju rješenja prihvatljivog svima.

SDS-ov zastupnik Mladen Bosić kazao je kako pokušavaju da obore negativno mišljenje Ustavnopravne komisije koje bi ponovo vratilo u život ova dva zakona kako bi se dobilo na vremenu da otvore razgovore.

U svakom slučaju negativno mišljenje Ustavnopravne komisije ovog doma još jednom će na provjeru, a za dva dana i na raspravu u resornoj komisiji Doma naroda PSBiH.

Podršku su u drugom čitanju dobili Prijedlog zakona o štrajku zaposlenih u institucijama, Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave te Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravi koje je predložilo Vijeće ministara.

Prijedlog zakona o korištenju i upravljanju imovinom u državnoj svojini kojeg su predložili poslanici Šemsudin Mehmedović (SDA) i Zaim Backović (BPS) nije dobio potrebnu entitetsku podršku iz Republike Srpske.

Poslanici su podržali Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udruženjima i fondacijama u prvom čitanju, a budući da rasprava o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Vijeću ministara nije okončana poslanici su usvojili zaključak kojim su odložili raspravu o ovom zakonskom prijedlogu.

Usvojen je i Izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi “Nabavka ličnih dokumenata – studija slučaja” koji je pripremio Ured za reviziju institucija BiH.

Nije podržana poslanička inicijativa Šemsudina Mehmedovića (SDA) za formiranje komisije za izbor teksta državne himne, ali je podržana inicijativa Denisa Bećirovića da Vijeće ministara u roku od 30 dana izradi i u parlamentarnu proceduru dostavi Izvještaj o privlačenju direktnih stranih investicija.

Podršku nije dobila poslanička inicijativa Dušanke Majkić (SNSD) o razmatranju stanja u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i diplomatsko-konzularnoj mreži BiH, ali je prihvaćena inicijativa Senada Šepića (SDA) kojom se obavezuje Vijeće ministara BiH i druge nadležne institucije da parlamentu dostave informaciju o stanju i pojavama vršnjačkog nasilja.

Data je saglasnost na potpisivanje nekoliko međunarodnih sporazuma, a naredna sjednica Doma trebala bi biti održana 16. februara.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision