Sunday, 12. May 2024.
Unsko-sanski kanton 12° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

7. Marta. 2016. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
PROBLEMI SA POKRETANJEM BIZNISA U NAŠOJ ZEMLJI – Zbog birokratije odbijamo dvije milijarde KM investicija godišnje!

Svako ko se u Bosni i Hercegovini usudi da osnuje firmu, unaprijed se mora naoružati strpljenjem i novcem te biti spreman na beskrajno čekanje u redovima pred raznim kancelarijama.

Zbog birokratije odbijamo dvije milijarde KM investicija godišnje!

Svako ko se u Bosni i Hercegovini usudi da osnuje firmu, unaprijed se mora naoružati strpljenjem i novcem te biti spreman na beskrajno čekanje u redovima pred raznim kancelarijama. Poslovna i administrativna klima u našoj zemlji je takva da umnogome otežava proces pokretanja posla.

U analizi Federalnog zavoda za programiranje razvoja “Lakoća poslovanja za 2016. godinu” Bosna i Hercegovina je rangirana na 175. mjestu od 189 zemalja. Početak poslovanja zahtijeva 12 postupaka, a vremenski traje 67 dana, navodi se, između ostalog, u analizi. Prema ukupnoj ocjeni, BiH je i dalje najslabije plasirana od svih država u regionu.

– To je potvrda onoga na što mi kao poslodavci godinama ukazujemo. Previše je nivoa vlasti koji odlučuju o raznim saglasnostima, pa smo došli u situaciju da su investicije, praktično, u rukama raznih činovnika. To destimulira i domaće i strane investitore – komentar je Safudina Čengića, predsjednika Udruženja poslodavaca FBiH.

Čengić kaže da je neophodno da se skrate procedure koje umnogome otežavaju početak poslovanja. Naravno, neizbježan je i politički aspekt.

– Mi smo država koja ima nesređene političke odnose u kojima neko uvijek nešto opstruira, umjesto da bude u funkciji građana koji su ga birali. Ako želimo poboljšati stanje, neophodno je donijeti adekvatne propise, eliminirati nepotrebnu birokratiju i omogućiti onima koji imaju znanje, novac i želju da investiraju, da to urade na najlakši način – dodaje.

Ekonomski analitičar Duljko Hasić, prije svega, ističe problem sive ekonomije i velikih nameta na plaće.

Opterećenja na plaće su previsoka u odnosu na ostale zemlje u regionu. To, automatski, kao posljedicu za sobom povlači procvat sive ekonomije koja ruši konkurentnost onih koji rade po zakonu. To je ključno – smatra Hasić.

Prema Hasićevim riječima, iako je prošlo 20 godina od završetka rata u našoj zemlji, još nije stvoren povoljan poslovni ambijent. Kada su u pitanju eventualni gubici zbog neprivlačenja investitora, Hasić kaže:

– Na bazi potencijala, mi na godišnjem nivou možemo privući blizu dvije milijarde KM stranih investicija. Međutim, imamo daleko veće indirektne posljedice odbijanja investicija, a to je upošljavanje ljudi, izdvajanja za fondove koja slijede, sprečavanje odliva “pameti” iz zemlje… U okruženju se ljudi bore za svaku investiciju, ali ovdje nema odlučnosti da se napravi pospremanje koje bi nam dalo konkurentnost.

Ovogodišnji izvještaj lakoće poslovanja pokazuje da je više od 60 posto ekonomija u svijetu poboljšalo svoje uvjete poslovanja u protekloj godini, implementirajući ukupno 231 reformu. Mi, pak, stojimo u mjestu – upozorava Hasić.

Evropski standardi i afričke plaće

Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, smatra da je osnovni problem politička nestabilnost. – U ovako nestabilnoj zemlji teško je graditi stabilan ambijent. To daje prostor za provlačenje korupcije i neke grupe to vješto koriste. Mi smo poluprotektorat, pola zakona je nametnuto, i teško je sve provesti. Neki moraju shvatiti da ne idu zajedno evropski standardi i afričke plaće – kaže Škrebić.

Stanje u BiH po pitanju pokretanja poslovanja u posljednjih pet godina

2016 – 12 postupaka, 67 dana

2015 – 11 postupaka, 37 dana

2014 – 11 postupaka, 37 dana

2013 – 11 postupaka, 37 dana

2012 – 12 postupaka, 40 dana

Izvor: avaz.ba

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision