Saturday, 11. May 2024.
Unsko-sanski kanton 19° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

28. Maja. 2015. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Predstavnički dom PSBiH: Diskusije poslanika: Moramo biti jedinstveni – Ima li u BiH finansijera i podstrekača terorizma?

Informacija Vijeća ministara BiH o napadu na Policijsku stanicu u Zvorniku, te o nedavnom privođenju ljudi na prostoru Republike Srpske, bila je tačka o kojoj su poslanici danas najviše raspravljali.

Dragan Mektić: Ima li u BiH podsrekača i finansijera terorizma?

Sigurnosne agencije i Tužiteljstvo BiH daće odgovor na pitanje da li u BiH postoji organizacija koja finansira i podstrekava terorizam, rekao je danas ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

Predstavljajući poslanicima Predstavničkog doma parlamenta BiH izvještaj Vijeća ministara o terorističkom napadu u Zvorniku i akciji “Ruben” koju je nakon toga proveo MUP Republike Srpske, Mektić je rekao da je Tužiteljstvo BiH ovaj napad okarakteriziralo kao teroristički.

Mektić se založio za potpuno rasvjetljavanje ovog krivičnog djela, odnosno da se otkrije kako je pripremano, dogovarano, da li postoje organizatori, podstrekači, lica koja su vrbovala, te da li postoji neko ko je to finansirao.

Poslanik u Predstavničkom domu državnog parlamenta Sadik Ahmetović (SDA) je danas u Sarajevu, tokom sjednice tog doma, kazao novinarima da je nakon terorističkog akta u Bugojnu, kao tadašnji ministar sigurnosti, predložio niz mjera među kojima izmjene i dopune Zakona o finansiranju terorizma i terorističkih aktivnosti, „koji nije podržao SNSD“.

“Formirali smo i udarnu grupu za borbu protiv terorizma. Tada, i imam dopis ministra finansija da Špirić (Nikola) odbija finansije za rad ove udarne grupe. Predložili smo da na nivou BiH izradimo zakon koji će jasno obuhvatiti borbu protiv terorizma. Jedini koji su se bunili i koji su poslali zvaničan akt i protivili se tome je MUPRS-a i takav akt postoji. Vjerovatno su mislili da se terorizam može ograničiti”, kazao je Ahmetović.

“Potrebno je doći do toga da li postoji organizacija koja finansira i podstrekava terorizam. Mi ćemo sa Tužiteljstvom BiH dati odgovor na to pitanje”, istakao je Mektić.

Ministar sigurnosti BiH hronološki je opisao napad u Zvorniku 27. aprila kada je Nerdin Ibrić naoružan upao u Policijsku stanicu i ubio policajca Dragana Đurića, a dvojicu ranio, nakon čega je poginuo u razmjeni vatre.

“O napadu su obaviješteni Tužiteljstvo BiH i Agencija za istrage i zaštitu, koji su odmah otišli u Zvornik na uviđaj”, rekao je Mektić, navodeći da je tu noć bio u Zvorniku i prisustvovao velikom dijelu uviđaja.

Prema njegovim riječima, nakon napada, prema naredbi Suda BiH, izvršeni su pretresi, prvo kod izvršitelja terorističkog djela, a potom i kod još dvije osobe koje se mogu dovesti u vezu sa njim.

“Pronađen je i izuzet niz dokumenata, tehničke i vojničke opreme, a ova dva lica su, uz izvještaj o krivičnom djelu, predati Tužiteljstvu, nakon čega im je Sud BiH odredio mjeru pritvora”, naveo je Mektić.

On je dodao da je nakon terorističkog napada u Zvorniku, MUP Republike Srpske 6. maja proveo akciju “Ruben” zbog osnovane sumnje da na području Srpske postoji određen broj osoba koje se mogu dovesti u vezu sa terorizmom, vrbovanjem i podstrekavanjem ili za koje se može osnovano pretpostaviti da su nasilni radikali.

“Prema naredbi Specijalnog tužilaštva Republike Srpske, MUP Srpske izvršio je pretres na 32 lokacije i tom prilikom lišena su slobode 32 osumnjičena lica”, naveo je Mektić.

Ministrica Borovac: Akcija MUPRS-a prestrašila povratničku populaciju

Ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac predstavila je poslanicima Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH informaciju o nedavnim hapšenjima na prostoru Republike Srpske u okviru policijske akcije „Ruben“, s aspekta ugrožavanja ljudskih prava povratničke populacije.

Prema njenim riječima, Ministarstvo je odmah zatražilo informaciju o ovim događanjima od Specijalnog tužilaštva RS-a i od MUPRS-a.

“Istovremeno, u Ministarstvo došle su informacije od Medžlisa Islamske zajednice i to iz Srebrenice, Tuzle, Čajniča, Rogatice, Ustikoline, Vlasenice, Kozarca, Banje Luke, Bosanske Dubice, Bosanske Gradiške, Dervente i Prnjavora. Uglavnom u informaciji je preneseno šta su te informacije sadržavale, a odnose se prije svega na zabrinutost većine povratnika zbog izvršenih hapšenja i pretresa koje je proveo MUPRS-a, a posebno zbog činjenice da porodice onih koji su odvedeni nisu imali informaciju gdje su im članovi porodica odvedeni”, kazala je Borovac.

Navela je i da su predstavnici Ministarstva posjetili Općinu Srebrenica, razgovarali s općinskim načelnikom, te otišli kod porodice Rame Kadrića u naselju Gladovići, gdje su razgovarali sa članovima njegove porodice i komšijama.

“Zaključak koji smo stekli jest da su mještani i Srebrenice, a i područja gdje smo bili, bili zaista preplašeni i zabrinuti zbog takve situacije”, kazala je ministrica Borovac.

Prema njenim riječima, u informaciji Specijalnog tužilaštva RS-a je navedeno da „osumnjičeni koji su privedeni nisu imali pritužbi na postupanje policijskih službenika MUPRS-a kao ni prema drugim ovlaštenim osobama, te da je akcija izvedena u skladu s propisima“.

“Ministarstvo je na osnovu aktivnosti koje je provelo izvelo tri ocjene, a to je da od nadležnih institucija, MUPRS-a i Specijalnog tužilaštva RS-a, nismo dobili detaljne informacije o onome što smo tražili, a to je uticaj samog hapšenja na povratničku populaciju. Na osnovu obilaska na terenu i prezentiranih činjenica koje su dobijene od povratnika, potvrđeno je da je došlo do uzmeniravanja i straha povratničke populacije, te da je ova policijska akcija narušila njihovu ličnu i kolektivnu sigurnost – kazala je, između ostalog, ministrica Borovac.

Nakon njegog izlaganja uslijedila je poslanička rasprava o Informaciji Vijeća ministara BiH o napadu na Policijsku stanicu u Zvorniku, te o nedavnim hapšenjima na prostoru Republike Srpske u okviru akcije „Ruben“.

“Terorizam nije samo problem Zvornika ili Republike Srpske već BiH i svi relevantni faktori treba da se angažiraju radi sprečavanja nečeg sličnog u budućnosti, rekao je danas zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosić.

Bosić je u raspravi o informaciji Vijća ministara BiH o napadu na Policijsku stanicu u Zvorniku, te akciji MUP-a Republike Srpske pod nazivom “Ruben”, naglasio da je dužnost političara da se u svom nacionalnom korpusu bore protiv bilo koje vrste ekstremizma.

“U ovome moramo biti zajedno, jer ako se budemo dijelili i različito gledali na to, provociraćemo da se u budućnosti ponovo dogodi”, smatra Bosić.

Poslanik Stranke demokratske akcije (SDA) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović ocijenio je da su tenzije u BiH vezane za napad na policijsku stanicu u Zvorniku prijenos težišta sukobljavanja velikih sila s Ukrajine na račun BiH.

Mehmedović smatra da najveću krivicu vidi u Tužiteljstvu BiH koje nije procesuiralo odgovorne za ratne zločine, napominjući da je izvršitelj terorističkog akta u Zvorniku dijete koje je godinama gledalo ubicu svog oca na slobodi.

Pozvao je Vijeće ministara da izradi drukčiji pristup za borbu protiv svih oblika terorizma da bi se to pitanje rješavalo sveobuhvatno, jer se terorizam ne može vezati za jedan narod ili jedan slučaj.

“Terorizam je pošast savremenog doba i problem cijelog čovječanstva zato se ne treba baviti posljedicama nego uzrocima, a uzroci su uglavnom u nepravdi. Tamo gdje ima nepravde mogu se očekivati i teroristički akti”, zaključio je Mehmedović.

Poslanica Srpske demokratske stranke (SDS) Aleksandra Pandurević ocijenila je danas da je diskusija o terorističkom napadu u Zvorniku pokazala da u parlamentu postoje pojedinci koji nisu spremni da prihvate da BiH ima problem koji se zove terorizam.

“Nosioci borbe protiv terorizma u ovoj zemlji moraju, prije svega, biti Bošnjaci, odnosno bošnjački političari i niko to ne izjednačava, ni s Bošnjacima, ni s islamom, što se ovdje pokušalo podmetnuti”, istaknula je Pandurević.

SDS traži, kazala je Pandurević, od Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) kompletnu informaciju o radikalnim pokretima u BiH i odlascima bh. državljana na strana ratišta.

Također, zatražila je da će se tražiti izmjene Zakona o krivičnom postupku da bi se osiguralo da se sve informacije OSA-e koje su prikupljene mogu, u slučaju terorizma, koristiti kao dokaz.

Poslanik Demokratske fronte (DF) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Damir Bećirović naglasio je da nema dileme da se u Zvorniku dogodio teroristički čin koji je za svaku osudu i trebaju ga osuditi i poslanici i delegati PSBiH.

S obzirom na to da je u akciji “Ruben” privedeno 36 osoba, od čega su dvije ostale u pritvoru, Bećirović smatra da bi trebalo utvrditi da li je bilo prekoračenja ovlaštenja MUP-a Republike Srpske tokom te akcije.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision