Sunday, 19. May 2024.
Unsko-sanski kanton 13° C Scattered Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

24. Jula. 2016. Svijet, Vijesti
Pozivi na radikalna djela uglavnom se vrše putem društvenih mreža – Napadač bio opsjednut masovnim ubistvima, nema povezanosti sa IDIL

Napadač, koji je u Minhenu ubio devet ljudi, bio je opsjednut masovnim ubistvima, ali nije povezan sa militantnom organizacijom Islamska država Iraka i Levanta (IDIL), niti se dovodi u bilo kakvu veze sa migrantima, saopštila je u subotu njemačka policija. Policija je tokom pretresa sobe napadača pronašla isečke iz novina o napadima, uključujući i članak pod naslovom “Zašto studenti ubijaju?”. Osamnaestogodišnji Nemac iranskog porijekla, koji je, najverovatnije, delovao sam, otvorio je u petak uveče vatru nedaleko od prepunog tržnog centra “Olimpija” u Minhenu i ubio najmanje devet ljudi. U napadu je ranjeno najmanje 27 osoba, uključujući i deca. Andrae je ranije rekao da je napadač sa dvojnim iransko-nemačkim državljanstvom i prebivalištem u Minhenu kasnije pronađen mrtav sa ranama koje je sam sebi nanio. Napadač, čiji identitet nije obelodanjen, ranije nije bio poznat policiji.

“Naš konzulat je potvrdio jutros od nemačke policije i porodica da je troje mladih Albanaca sinoć ubijeno u napadu u tržnom centru u Minhenu”, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Kosova. Iz Ministarstva nisu potvrdili identitet mladih Kosovara ubijenih u Minhenu, ali identitet su potvrdile porodice žrtava.

Napad u Minhenu, u kojem je 18-godišnjak, ubio 9 i ranio 27 osoba, samo je jedan od posljednjih primjera napada koji su izvršile mlade osobe. Prije toga je u Nici 31-godišnjak kamionom usmrtio 84 osobe, a 17-godišnjak u Wuerzburgusjekirom i nožem u vozu povrijedio četvero ljudi. Stručnjaci upozoravaju, pozivi na radikalne i zločinačke poduhvate uglavnom se vrše putem društvenih mreža.

Socijalne krize i nestabilne političke situacije samo su neki od uzroka za pojavu generacija nezadovoljnih mladih, koji bi u budućnosti mogli ponovo uzdrmati svijet. Ali, oni nisu prioritet. «Sve je okrenuto ka nekim političkim sferama, na rješavanju velikih globalnih pitanja dok se na mikrorazini niko ne posvećuje običnom čovjeku pojedincu. Dakle, pojedinac od 18 do 25 godina je onaj koji je ranjiv», upozorava Goran Kovačević, docent na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu. Sada je već jasno da se policijske i sigurnosne agencije ne mogu same izboriti sa ovim problemom. Naročito ako se uzme u obzir da je internet već duže vrijeme plodno tlo za širenje radikalne propagande, naglašava Vladica Babić, ekspert za cyber terorizam. U svijetu se vodi propagandni rat, poručuju iz Centra za sigurnosne studije. A njega, čini se, gubimo. Jer sve je više onih koji upravo preko društvenih mreža postaju – radikalisti. Generalni sekretar CSS-a Denis Hadžović tvrdi da je to još jedan vid rata na koji institucije nisu spremne da odgovore. Video materijali u kojima radikalne organizacije pozivaju na zločinačke poduhvate lako su dostupni i teško ih je nadzirati, što dodatno otežava posao odgovornima. Stoga stručnjaci savjetuju da svako krene iz svoje kuće – jer porodica osamnaestogodišnjaka morala bi znati s kim ovaj komunicira. 

ZADNJE VIJESTI IZ Svijet Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision