
BRISEL – Ministri spoljnih poslova zemalja članica Evropske unije sastaće se danas u Briselu kako bi razmotrili niz tema vezanih za Afriku, ali se očekuje i odluka vezana za Bosnu i Hercegovinu.
Očekuje se da ministri EU preporuče da Sporazum o stabilizaciji i asocijaciji sa Bosnom i Hercegovinom stupi na snagu, ukoliko politički lideri počnu da primenjuju reforme na koje su se obavezali zajedničkom deklaracijom.
Prva tema na dnevnom redu je Libija, gde se paralelno sa sukobima sa ekstremista vodi nacionalni dijalog između sukobljenih političkih frakcija, ali će biti reči i o suzbijanju terorističke pretnje Islamske države u Siriji i Iraku i mere za sprečavanje širenja virusa ebole.
S obzirom da se primirje u istočnoj Ukrajini uglavnom poštuje, ovaj put neće biti reči o novim sankcijama Rusiji, ali će ministri odobriti dodatna sredstva za specijalnu posmatračku misiju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, koja nadgleda sprovođenje sporazuma iz Minska.
Na kraju, predviđeno je da ministarski savet pripremi predloge zaključaka za samit o politici Istočnog partnerstva, koja obuhvata niz republika bivšeg Sovjetskog saveza, koji će se održati u Rigi u maju.
Visoka predstavnica EU danas bi trebala obavijestiti članice Evropske Unije da je BiH ispunila uvjete koje su tražili.
Kako je najavljeno iz ureda visoke predstavnice EU, Federike Mogerini, ona će danas, na redovnom zasjedanju ministara vanjskih poslova EU u Briselu, predložiti započinjanje procedure stavljanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa BiH.
Ovaj korak dolazi kao direktna reakcija Brisela na potpisivanje zajedničke izjave bh. lidera i institucija o evropskim perpsektivama zemlje i otvara mogućnost podnošenja aplikacije za evropsko članstvo.
Službena preporuka i zaključak Vijeća ministara vanjskih poslova očekuje se u drugoj polovini aprila.
Institucije BiH tada će morati uspostaviti efikasan mehanizam koordinacije, utvrditi program reformi, te precizirati rokove i zaduženja.
Bosna i Hercegovina je s EU-om potpisala SSP još 16. juna 2008. godine, a njegova ratifikacija u svim zemljama članicama dovršena je u februaru 2011. godine.
Međutim, Sporazum nije stupio na snagu jer se od BiH tražilo da provede još neke reforme, u prvom redu da provede presudu “Sejdić-Finci”, što bi i pripadnicima nacionalnih manjina omogućilo da se kandidiraju za članove predsjedništva i Doma naroda.
EU je u decembru prošle godine prihvatila novi pristup prema BiH, kojim je promijenjen redoslijed poteza koje Bosna i Hercegovina treba učiniti da bi se pomaknula s mjesta i krenula putem europskih integracija.
Novi pristup nije izbrisao obveze koje BiH treba ispuniti na svom putu prema EU-u, nego se neke od njih ostavljene za kasnije, a na prvo mjesto su stavljene socijalne i ekonomske reforme kako bi se popravila situacija u zemlji.
Prilikom boravka u Sarajevu, 23. februara, Federika Mogerini je naglasila da je EU snažno opredijeljena za BiH dodajući da njeno prisustvo potvrđuje to opredjeljenje budući da je u tri mjeseca dva puta posjetila BiH.
Stupanje na snagu SSP predstavlja najhitniji korak na putu BiH ka članstvu u Evropsku uniju.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti
