Sunday, 12. May 2024.
Unsko-sanski kanton 16° C Overcast Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

2. Januara. 2019. Bosna i Hercegovina, Izdvojeno
Etničko blokiranje onemogućava usvajanje EU rezolucije o BiH

Već tri godine nije uspostavljen Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje, a to nije nevažno pitanje.

Iako postoje naznake da bi rezolucija Evropskog parlamenta o Bosni i Hercegovini mogla biti usvojena u februaru, riječi izvjestitelja EP-a za BiH Cristiana Dan Prede ne daju razlog za optimizam kada su u pitanju obaveze koje ta zapadnobalkanska država mora ispuniti na putu ka Evropskoj uniji.

Dan Preda je odlučio da se finalna verzija rezolucije, koja je usklađena na Odboru EP-a za vanjske poslove (AFET), ne prosljeđuje u daljnju proceduru jer već tri godine nije uspostavljen Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje (SAPC).

“Iako je bilo planirano da se na plenarnom zasjedanju EP-a glasa o tekstu, odlučio sam da se to odgodi zato što nije formiran SACP“, kazao je Dan Preda za bh. medije.

Istakao je da se ne radi o nekom ‘sitnom pitanju’ i da se već tri godine lome koplja zbog poslovnika o radu tog tijela.

“Moja odluka na neki je način posljednji instrument ubjeđivanja bh. parlamentaraca da rade s nama. I ne, ovo ne znači da rezolucija nikad neće biti usvojena. S konstituiranjem novog saziva bh. parlamenta, stvara se prilika da se Vijeće konačno formira“, kazao je Dan Preda i dodao da je rukovodstvu bh. parlamenta, ali i Predsjedništvu BiH, već poslao pismo u kojem ih poziva na dijalog.

Način glasanja

Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) regulirano je osnivanje niza zajedničkih tijela BiH i EU-a, s ciljem praćenja i nadzora provedbe Sporazuma.

Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje je jedno od tih tijela, a sastoji se od članova Evropskog parlamenta i članova Parlamentarne skupštine BiH i služi za parlamentarni nadzor i praćenje provedbe SSP-a.

Rezolucija EP-a

U radnom dokumentu rezolucije Evropskog parlamenta o BiH se, između ostalog, navodi da je ta zemlja od sredine 2017. usporila kada je u pitanju provođenje reformi vezanih za eurointegracijski put, iako se obavezala na Reformsku agendu.

Navodi se također da BiH i dalje krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima kada je u pitanju Sejdić-Finci i povezani predmeti. Evropska komisija je, ističe se, od Vijeća dobila zadatak da u pripremi mišljenja za aplikaciju BiH za članstvo posebno obrati pažnju na ove predmete.

Ističe se da 13 odluka Ustavnog suda BiH nije implementirano, dok na entitetskom nivou u Federaciji BiH nije implementirano 28, a u Republici Srpskoj sedam odluka. Odluke Ustavnog suda su, ističe se se, krucijalne u domeni vladavine prava.

Vlasti se pozivaju da čim prije formiraju Dom naroda u Federaciji BiH u skladu sa odlukom Ustavnog suda BiH.

U tekstu se također, između ostalog, navodi da je Evropska unija svjesna povećanja utjecaja trećih zemalja u BiH i da se zbog toga vjeruje da je veći angažman EU-a najbolji način da se osigura napredak ka evropskim vrijednostima, stabilnosti i prosperitetu zemlje.

“Za razliku od ostalih tijela uspostavljenih u skladu s SSP-om, koja završavaju već treći ciklus sastanaka, Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje održao je samo prvi sastanak na kojem nije postignut dogovor o Poslovniku ovog tijela. Poslovnik još nije usvojen, jer bh. delegacija u ovom tijelu zahtijeva izmjene tipskog teksta Poslovnika u pogledu načina glasanja, sa čime se parlamentarna delegacija EU ne slaže“, kazala je za Al Jazeeru glasnogovornica Direkcije za evropske integracije BiH (DEI) Marina Kavaz-Siručić.

U finalnoj verziji rezolucije detaljno se govori i o problemu neuspostavljanja SAPC-a.

“Zbog pokušaja uvođenja etničkog blokiranja u pravila glasanja SAPC-a, delegati iz BiH i dalje nisu bili u mogućnosti da postignu saglasnost o proceduralnim pravilima SAPC-a, i to tijelo nije ustanovljeno već duže od tri godine“, navedeno je u rezoluciji.

Iako kaže da se u zadnjim godinama vidi tendencija Evropskog parlamenta da se više miješa u proces eurointegracija kandidatskih država, politički analitičar s fokusom na jugoistočnu Evropu Adis Merdžanović smatra da odluka da se rezolucija povuče iz parlamentarne procedure nije odlučujuća za daljni put eurointegracija BiH.

Taj put, ističe Merdžanović ide svojim tokom, kroz Evropsku komisiju i poslije kroz Evropsko vijeće, a “parlament u suštini ima sporednu ulogu“.

“Veći angažman tog demokratsko izabranog tijela Evropske unije je naravno poželjan da bi čitav proces imao širu i demokratsku bazu. Isto tako je dobar za kandidatske države, koje mogu kroz lobiranje parlamenta vršiti pritisak na Evropsku komisiju, ukoliko proces u tom tijelu zastaje. Iz tog razloga su koordinaciona tijela kao sto je SAPC veoma važna, jer su s jedne strane demokratsko legitimirana, a s druge pružaju kandidatskim državama jedan dodatni kanal da bi se borili za svoje interese“, kaže Merdžanović za Al Jazeeru.

Dan Preda je najavio da će 10. i 11. januara posjetiti BiH i razgovarati sa bh. zvaničnicima.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Izdvojeno

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision