Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 10° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

22. Januara. 2016. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Vlada Federacije želi dogovor, ali bez pritiska Sindikata – SBB protiv izmjena?!

Ne žuri nam se sa usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o radu FBiH. Ostavljamo prostor za pregovore, ali ne pod pritiskom, poručio je premijer FBiH Fadil Novalić. S druge strane, Sindikat poručuje kako još nisu dobili odgovor od Vlade na zahtjeve koje su im uputili, a rok ističe ovog petka. U slučaju da ove izmjene Zakona dođu pred parlamentarce za 5 dana, SBB, stranka iz vladajuće koalicije, kaže da ga neće podržati. Sindikat zahtijeva dvije stvari – povlačenje izmjena Zakona o radu FBiH i nastavak pregovora o kolektivnom ugovoru. “Naš zahtjev nije povlačenje zakona, odnosno izmjene zakona iz hitne procedure, već povlačenje zakona takav kakav jeste, za koji je premijer kazao da sam ga ukrao iz Vlade”, kaže Ismet Bajramović, predsjednik SSS BiH.

Ne postoji nikakva hitnost kod usvajanja tog zakonskog rješenja, nećemo insistirati na što skorijem donošenju izmjena i dopuna Zakona o radu FBiH, poručuje premijer. Kaže da su u pitanju tehničke izmjene, te da, ako se dogovore sa socijalnim partenrima o kolektivnom ugovoru, postoji mogućnost da izmjene Zakona budu povučene. Komentarišući izjave iz SBB-a da neće podržati izmjene i dopune Zakona o radu, Novalić kaže da, nakon što bude donesen kolektivni ugovor, ove zakonske izmjene više neće biti bitne. “Vi morate prihvatiti da smo napravili plan rada Vlade FBiH i ova ga Vlada neće napustiti ni pod kakvim pritiskom. To nemojte očekivati. Ako se dogovorimo oko kolektivnog ugovora, te deformitete koje budemo ispravili ili koje budu temporalnog karaktera, vratit ćemo prirodno u Zakon o radu da bi odgovarali jedno drugom”, ističe Novalić.

Mislimo da nećemo moći odgovoriti na ishitrene odluke Vlade FBiH o izmjeni i dopuni Zakon o radu, tvrdi pozicija, ukoliko 26. i 28. januara izmjene budu došle na dnevni red. Kažu, ne žele biti dio problema već dogovora, te da nikakve hitne procedure ne dolaze u obzir.

“SBB neće podržati nikakve ishitrene odluke koje će dovesti do toga da imamo nezadovoljnu bilo koju od strana u pregovorima”, naglašava Fuad Hadžimehmedović, SBB-ov delegat u Domu naroda PFBiH.

SDA-ov Jasenko Tufekčić, potpredsjedavajući Doma naroda PFBiH, navodi kako parlamentarci žele normalnu proceduru, bez obzira na to o kojem se zakonu radilo i bez obzira na to da li neko čini parlamentarnu većinu ili ne.

Kako pojašnjava HDZ-ov Tomislav Martinović, šef Kluba Hrvata u Domu naroda PFBiH, postoje određeni problemi kad je u pitanju cijela ta oblast – zakon je nov i postoje neka nova pravila ponašanja, postoji potreba da se uskladimo sa standardima EU-a.

Što se tiče novog prijedloga Vlade o izmjenama Zakona o radu, jasno je, tvrdi opozicija, da se radi o vidljivo lošijem prijedlogu Zakona, od onoga koji je usvojen ljetos.

“Ovdje se jasno vidi da se Vlada u potpunosti izgubila kada je u pitanju ovo radno zakonodavstvo, pokušava da isporuči sve što može krupnom kapitalu, po nama, vrlo sumnjivim kapitalistima, koji su vjerovatno stekli svoj kapital u nezakonitim privatizacijama”, tvrdi SDP-ov Aner Žuljević, delegat u Domu naroda PFBiH.

Podsjećamo, izmjene zakona uslijedile su nakon što je Vlada FBiH dala primjedbe na Opći kolektivni ugovor koji su dogovorili Savez samostalnih sindikata BiH i Udruženje poslodavaca FBiH, a koje nisu prihvaćene. U predloženim izmjena i dopunama Zakona izmijenjen je član 78, kojim Vlada, umjesto sindikata i poslodavaca, utvrđuje iznos najniže plate. Primjedbe su se, između ostalog, odnosile na minuli rad te iznos toplog obroka.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision