Saturday, 4. May 2024.
Unsko-sanski kanton 11° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

11. Oktobra. 2014. Biznis, Izdvojeno, Vijesti
Vanjskotrgovinska komora BiH: Od BiH se očekuje postupanje na vlastitu štetu

U izvještaju o napretku BiH za 2014. godinu kao glavni problem u oblasti privrede navodi se neprihvaćanje tradicionalne trgovine sa Republikom Hrvatskom, što otvara niz drugih pitanja i stavlja u neravnopravan položaj bh. proizvođače.

Naime, iz izvještaja se da zaključiti da se na BiH vrši pritisak, da dozvolimo da se u BiH iz Republike Hrvatske mogu uvoziti proizvodi po osnovu Sporazuma CEFTA, što je nelogično i nedopustivo, kazao je jučer u Sarajevu na konferenciji za novinare Bruno Bojić, dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, komentarišući dio izvještaja o napretku BiH koji se odnosi na privredu.

“Ja ću u Bruxellesu za nekoliko dana, tačnije od 15. do 17. oktobra, na sastanku sa visokim predstavnicima Evropske komisije i Direkcije za proširenje EU tražiti da i mi nesmetano u Hrvatsku izvozimo naše proizvode po osnovu tradicionalne trgovine, odnosno, tražiću reciprocitet i neću odustati od toga”, istakao je Bojić.

Prvi partner – Njemačka

On se dalje osvrnuo i na ocjenu iz izvještaja da su posljednje izmjene akciznog tretmana piva u BiH neusklađene s regulativom EU i da su diskriminatorne za uvozno pivo.

– Ovo je, također, nekorektno i netačno. Naime, posljednje su izmjene jedino nepravedne prema malim pivarima, jer je razlika između stope akcize za male i velike pivare simbolična (0,05 KM/l) i ne daje im nikakvu prednost u odnosu na dominantne velike pivare. Odgovorno tvrdim, ne postoji bilo kakva diskriminacija uvoznog piva. Svi proizvođači su tretirani potpuno ravnopravno, neovisno o porijeklu. Jedina minimalna razlika u tretmanu odnosi se na obim proizvodnje, istakao je Bojić.

Prema njegovim riječima, kritika iz izvještaja o nepridruživanju BiH sankcijama Evropske unije prema Rusiji, također je nekorektna, jer je ekonomski interes BiH povećanje izvoza na svim dostupnim tržištima.

“Za eventualno učešće BiH u sankcijama, zauzvrat nam od Evropske unije nije ponuđena bilo kakva kompenzacija, već je naprotiv prisutna prijetnja povećanog uvoza proizvoda iz EU po nerealno niskim cijenama u BiH i to onih proizvoda koji se ne mogu više plasirati u Rusiju. Dakle, ponovno se očekuje od BiH postupanje na vlastitu štetu, bez ikakve naknade ili uzvratne koristi”, naglasio je Bojić.

Izvještaj govori da se udio izvoza BiH u EU popeo na 73 posto, a da je uvoz iz EU pao na 60 posto ukupnog bh. uvoza, što, prema Bojićevim riječima, govori da, uprkos teškoj političkoj situaciji, kompliciranoj administrativnoj strukturi države, privreda ostvaruje i skroman napredak, što je pozitivno.

– Činjenica da je Njemačka prvi vanjskotrgovinski partner BiH govori mnogo. Govori o tome da su bh. proizvodi konkurentni na tako zahtjevnom tržištu, kazao je Bojić.

Govoreći o izvještaju, Bojić je istakao kako se privatizacija treba i mora nastaviti, ali ne na ovakav način kao do sada.

Krhka privreda

– Unapređenje poreske politike je pokrenuto, ali treba još dosta toga uraditi. Počelo se raditi i na pojednostavljivanju procedura za počinjanje biznisa, ali se administrativne barijere moraju što hitnije otklanjati. Ukratko, prema podacima iz izvještaja, bh. privreda polako izlazi iz recesije, ali je još krhka i treba reforme, rekao je Bojić.

Na kraju, Bojić je naglasio kako komorski sistem u BiH zagovara stabilizaciju političke situacije u BiH, stvaranje povoljnijeg poslovnog ambijenta, tako da poslovni ljudi iz Evropske unije mogu naći adekvatne partnere u BiH.

– Na taj način mogli bismo proširiti i svoje tržište ne samo na BiH nego na region CEFTA i Tursku, što čini tržište od oko 100 miliona potrošača, rekao je Bojić, dodajući kako VTKBiH ne može promijeniti politički sistem, ali nastoji utjecati i utječe na izvršnu i zakonodavnu vlast BiH kako bi se bh. poduzetnicima osiguralo bolje poslovno okruženje i kako bi oni bili konkurentniji na evropskom i svjetskom tržištu sa svojim proizvodima.
Na pitanje novinara da li se iz cijele ove priče da zaključiti kako BiH i nema neke lobiste u EU, Bojić je kazao:

– Očito je da BiH nema dobre lobiste u EU, a za napredak jedne zemlje jako je važno da se za nju lobira.

ZADNJE VIJESTI IZ Biznis Izdvojeno Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision