Friday, 17. May 2024.
Unsko-sanski kanton 20° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

26. Marta. 2015. Bosna i Hercegovina, Vijesti
Ustavni sud BiH o grbovima i simbolima opština u Federaciji BiH i brojnim drugim predmetima

Ustavni sud Bosne i Hercegovine razmatrat će danas i sutra zahtjev poslanika Narodne skupštine Republike Srpske za ocjenu ustavnosti 12 akata koji označavaju grbove i simbole pojedinih opština u Federaciji BiH. “Zahtjev se odnosi na ocjenu ustavnosti više odluka, među kojima su amandmani na Ustav Posavskog kantona i statuti opština u Federaciji BiH u pogledu simbola koji su njima utvrđeni, uz navode podnosioca zahtjeva da grbovi, zastave i slični simboli ne odražavaju sve konstitutivne narode u ovim gradovima i opštinama u Federaciji BiH”, rekao je Srni registrar Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Zvonko Mijan.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti poslanici Republike Srpske uputili su Ustavnom sudu u novembru 2013. godine, a njime se traži da budu ocijenjene odluke o grbovima opština Bosanska Krupa, Cazin, Ključ, Velika Kladuša, Čelić, Breza, Visoko, Zenica, Posušje, Vogošća, Kupres i Posavskog kantona.

Tadašnji predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić rekao da je to prvi paket, pošto je većina obilježja lokalnih zajednica u Federaciji BiH, “problematična”.

Radojičić je naglasio da se u tim obilježjima nalaze vjerska ili jednonacionalna obilježja, poput polumjeseca, šahovnice ili obrisa džamija u kojima se ne mogu prepoznati svi građani i narodi u Bosni i Hercegovini.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti grbova opština i kantona u Federaciji BiH uslijedio je nakon što je Ustavni sud Republike Srpske odlučio da grbovi Banjaluke i Nevesinja nisu u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske, odnosno Zakonom o lokalnoj samoupravi, jer sadrže elemente vjerskog i nacionalnog identiteta samo srpskog naroda.

Na dnevnom redu sjednice Ustavnog suda je i zahtjev bivšeg hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića za ocjenu ustavnosti pojedinih odredaba ustava Federacije BiH i Republike Srpske, te Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti odnosi se na odredbe Ustava Republike Srpske koje se tiču izbora predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, odredbe Ustava Federacije BiH koje se tiču izbora predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH, te odredbe Izbornog zakona o izboru predsjednika i potpredsjednika entiteta.

Zahtjev je podnesen zbog neusklađenosti odredbi entitetskih ustava s odredbama Ustava Bosne i Hercegovine, koje se odnose na ljudska prava i osnovne slobode, međunarodne standarde i nediskriminaciju.

“Podnosilac zahtjeva smatra da su te odredbe neustavne, obzirom da te funkcije nisu dostupne kandidatima koji ne pripadaju jednom od konstitutivnih naroda”, pojasnio je Mijan.

Na dnevnom redu je i Komšićev zahtjev, koji je u vrijeme podnošenja bio hrvatski član državnog Predsjedništva, za ocjenu ustavnosti Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, kao i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju Republike Srpske, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju svih deset kantona u Federaciji BiH.

“Podnosilac zahtjeva smatra da oni nisu u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine s obzirom da nije obezbijeđeno obrazovanje u pogledu nacionalne grupe predmeta za pripadnike svih konstitutivnih naroda”, rekao je Mijan.

Ustavni sud bi trebalo da raspravlja o zahtjevima Komšića za ocjenu ustavnosti pojedinih članova Zakona o konkurenciji, te Zakona o sistemu državne pomoći.

Predviđeno je razmatranje zahtjeva Suda Bosne i Hercegovine za ocjenu kompatibilnosti Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na državnom nivou sa pojedinim odredbama Ustava Bosne i Hercegovine, a u vezi sa Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

“O zahtjevu člana Predsjedništva Bakira Izetbegovića za ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima Republike Srpske se neće donositi odluka, već će se samo utvrditi neki detalji u vezi sa javnom raspravom koju bi trebalo prethodno odžati po tom predmetu”, rekao je Mijan.

Izetbegović je u januaru 2013. godine podnio Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima Republike Srpske, kojim se kao zvanični praznik Dan Republike utvrđuje 9. januar.

“Smatram da svako propisivanje praznika entiteta koji simbolizuju samo jedan ili samo dva od tri konstitutivna naroda, predstavljaju mjere koje su sračunate na razlikovanje, isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva, zasnovano na nacionalnom ili etničkom porijeklu”, naveo je Izetbegović u svom zahtjevu.

Na dnevnom redu sjednice Ustavnog suda je i godišnji izvještaj o izvršenju rashoda budžeta za 2014. godinu, te izvještaj o radu Ustavnog suda za prošlu godinu.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision