Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 7° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

9. Aprila. 2015. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Test i izazov za bh političare – Mehanizam koordinacije među najvažnijim političkim pitanjima

Mehanizam koordinacije nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, jedno je od najvažnijih političkih i pravnih pitanja za BiH i Republiku Srpsku, izjavio je predsjednik Srpske Milorad Dodik. Zato se, prema svemu sudeći, i nastavlja oštra politička polemika unutar Republike Srpske o mehanizmu koordinacije između Bosne i Hercegovine i Evropske unije. Za to vrijeme i iz Federacije sve jasniji stavovi. Zamjenik predsjednika SDA i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović danas je poručio – ranije predloženi model koordinacionog mehanizma koga je krajem 2013. godine izglasala Narodna skupština Republike Srpske, za njega i njegovu partiju više nije prihvatljiv. Izetbegović Kaže da je taj model previše je kompleksan.

Potreban je, tvrdi, fleksibilniji i propusniji model. Za to vrijeme SDA- ov kolaicioni partner Demokratski front projektuje novi model. Detalje ne otkrivaju. Ali, po svemu sudeći nisu daleko od Izetbegovićevih rješenja.

Temelji koji su već, prethodnih godina, postavljeni u mehanizmu koordinacije, štite ulogu Republike Srpske koju ima u skladu sa Dejtonskim ovlašćenjima. Definišu Srpsku kao stranu u evropskim integracionim procesima BiH.

Predsjedništvo nije i ne može biti arbitar, jasan je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

“Ako nekih problema ima u Federaciji oko relacije Federacija- kantoni, to je stvar Federacije i kantona, a ne Mladena Ivanića i sprskog člana Predsjedništva. Mi tamo dolazimo kao strana na dogovor o već utvrđenom stavu u okviru Federacije, a ne da mi sad arbitriramo time. Tu se krije pokušaj da kao mjesto bude Predsjedništvo koje treba da arbitrira”, izjavio je Dodik. Predsjedavajući Predsjedništva Bih Mladen Ivanić, međutim ne odustaje. Insistira i insistiraće kaže, na jednostavnijem mehanizmu koordinaicje i u takvom mehanizmu arbitražnu ulogu ili Predsjedništva ili Savjeta ministara. Ali samo, kaže, u slučaju zastoja koji se može javiti unutar složene federalne ustavne strukture.

“Јači je entitet od Kantona i on ima pravo da ima veto, Kanton to pravo nema i ja nikada poziciju Republike Srpske ne bih svodio na poziciju goraždanskog kantona. Mislim da sam dovoljno jasno rekao i na toj temi imam namjeru insistirati”, kaže Ivanić.

Pozicija Srpske u Mehanizmu koordinacije već je izgrađena u Narodnoj skupštini krajem 2013. godine, podsjeća premijerka Željka Cvijanović. Određena je sa 73 % obaveza koje Srpske ima u procesu evropskih integracija , naspram svega tridesetak procenata koje pripadaju zajedničkim institucijama. U skladu s tim, kaže, treba da bude i sistem odlučivanja u mehanizmu koordinacije.

“Mladen Ivanić ponovo govori tuđim jezikom. Tad je gospodin Bakir Izetbegović izjavio da neće dozvoliti da Kanton Goražde napravi nered u svemu tome”, kaže premijerka Srpske. I dok Ivanić, tvrdi da Predsjedništvo BiH ili Savjet ministara treba da ureduju samo u Federaciji, Bakir Izetbegović bi da kreira dio mehanizma za koji je zadužena Srpska. Taj model iz RS je predlagao tijela gdje imate osmoricu koji trebaju potpuni konsenzus da postignu da bi se odluka usvojila, to očigledno nije to”, riječi su Izetbegovića. Dok Sarajevo i Banjaluka, po ko zna koji put ukrštaju koplja, u Mostaru dosljedni. Insistiraće da u mehanizam budu uključene i nadležnosti Kantona jer tu, smatraju, najbolje mogu da zaštite hrvatske interese.

„U koordinacionom mehanizmu moraće biti svi nivoi vlasti, od države, entiteta i kantona. Јa mislim da s tim nećemo imati problema“, ističe, Dragan Čović član Predsjedništva BiH. Mehanizam koordinacije, kao prvi preduslov evropske budućnosti koju euforično obećaše vladajući u zajedničkim institucijama, mogao bi da bude i prvi veliki kamen spoticanja za koaliciju. 

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision