Thursday, 16. May 2024.
Unsko-sanski kanton 10° C Few Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

26. Oktobra. 2019. Zanimljivosti
Pamćenje se učvršćuje tokom spavanja

Naučnici iz Centra za interdisciplinarna biološka istraživanja, CNRS U Francuskoj, pokazali su da delta talasi koji se emituju dok spavamo nisu periodi tišine tokom kojih se korteks odmara, što je decenijama tvrdila naučna literatura.

Umjesto toga, oni „rade“ na izolovanju skupove neurona koji igraju suštinsku ulogu u formiranju dugoročne memorije.Dok spavamo, hipokampus, neuronska struktura u sljepoočnom dijelu mozga zadužena za pamćenje, učenje, motivaciju, dugotrajnu memoriju, ali i agresiju, spontano se aktivira, stvarajući aktivnosti slične onima kao kada smo budni.

On šalje informacije korteksu, koji povratno reaguje. Ovu razmjenu često prati period mirovanja koji se zove delta talas, a zatim ritmička aktivnost koju popularno nazivaju „vretenom za spavanje”.

Tada se kortikalni krugovi reorganizuju kako bi formirali stabilna sjećanja.

Međutim, uloga delta talasa u stvaranju novih sjećanja i dalje je zagonetka: zašto period tišine prekida redosljed razmjene informacija između hipokampusa i korteksa, kao i funkcionalnu reorganizaciju korteksa?

U ovom istraživanju, autori su pomnije pogledali šta se dešava tokom delta talasa.

Bilo je iznenađujuće da korteks nije u potpunosti tih, već da nekoliko neurona ostaje aktivno i da formiraju sklopove, tj. male, koaktivne skupove koji kodiraju informacije.

Ovo neočekivano zapažanje sugeriše da mali broj neurona koji se aktivira kada su svi ostali u stanju mirovanja, može da obavi važna proračunavanja, dok je zaštićen od mogućih „uznemiravanja”. Otkrića ovog istraživanja idu još dalje!

Spontane reaktivacije hipokampusa određuju koji kortikalni neuroni ostaju aktivni tokom delta talasa i otkrivaju prenos informacija između dvije moždane strukture.

Pored toga, sklopovi aktivirani tokom delta talasa formirani su od neurona koji su tokom dana učestvovali u oblasti prostorne memorije.

Svi navedeni elementi sugerišu da su ovi procesi uključeni u konsolidaciju memorije.

Da bi to demonstrirali, naučnici su kod pacova izazvali vještačke delta talase kako bi izolovali bilo neurone povezane sa reaktivacijama u hipokampusu, bilo „slučajne” neurone.

Rezultat je bio takav da, kada su izolovani pravi neuroni, pacovi su uspjeli da stabilizuju svoje pamćenje i riješe prostorni test sljedećeg dana.

Ovi rezultati bitno mjenjaju način na koji razumjemo korteks.

Delta talasi su, prema istraživanju, sredstvo selektivne izolacije sklopova izabranih neurona, koji šalju ključne informacije i time učestvuju u formiranju dugoročnih sjećanja.

Rezultati studije objavljeni su u časopisu Sajens 18. oktobra ove godine

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision