Tuesday, 14. May 2024.
Unsko-sanski kanton 17° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

5. Januara. 2019. Sport
Od svega pomalo, za svakog će biti ponešto

Pred nama je neparna, 2019. godina u kojoj nema velikih sportskih priredbi poput Olimpijskih igara ili svjetskih fudbalskih prvenstava muškaraca, ali sportskih uzbuđenja neće nedostajati.

Igraće se kvalifikacije za odlazak na fudbalski Euro 2020. godine, Sarajevo i Istočno Sarajevo biće domaćini zimskog Evropskog omladinskog festivala mladih, ljetna verzija dešavaće se u Bakuu, a drugo izdanje Evropskih igara biće u Minsku.

Odmah u januaru u Njemačkoj i Danskoj kreće Svjetsko prvenstvo rukometaša, kao i prvi teniski Grand Slam turnir Australian Open. Ljubitelji sportova na snijegu uživaće u nadmetanjima najboljih alpskih skijaša na Svjetskom prvenstvu u švedskom Areu. Da ne nabrajamo dalje, svi ljubitelji sporta naći će za sebe nešto interesantno.

Dašak olimpizma

Ljubitelji najvažnije sporedne stvari na svijetu s nestrpljenjem očekuju početak kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. Nakon uspjeha najboljih bh. fudbalera u Ligi nacija, najmanje što se može očekivati je prvi put plasman na završnu smotru evropskog fudbala. Prvi put će se kvalifikacije odigrati u jednoj kalendarskoj godini, kako bi se ostavilo prostora za sve više takmičenja pod okriljem UEFA i dodatni baraž uspješnih ekipa iz Lige nacija koje kroz regularne kvalifikacije nisu osigurale mjesto na Evropskom šampionatu. Kao što je poznato, prve dvije ekipe u deset kvalifikacionih grupa direktno će se plasirati na finalni turnir 24 najbolje evropske reprezentacije, dok će se još četiri mjesta popuniti kroz dodatni play-off.

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine, koju će u kvalifikacijama predvoditi selektor Robert Prosinečki, na izvlačenju sastava kvalifikacionih grupa početkom decembra u Dublinu, određena je u grupu J u kojoj su još Italija, Finska, Grčka, Armenija i Lihtenštajn. Susreti će se igrati od marta do novembra.

Prvo kolo (23. mart): BiH – Armenija, Italija – Finska, Lihtenštajn – Grčka; drugo kolo (26. mart): BiH – Grčka, Italija – Lihtenštajn, Armenija – Finska; treće kolo (8. juni): Finska – BiH, Grčka – Italija, Armenija – Lihtenštajn; četvrto kolo (11. juni): Italija – BiH, Grčka – Armenija, Lihtenštajn – Finska; peto kolo (5. septembar): BiH – Lihtenštajn, Armenija – Italija, Finska – Grčka; šesto kolo (8. septembar): Armenija – BiH, Finska – Italija, Grčka – Lihtenštajn; sedmo kolo (12. oktobar): BiH – Finska, Italija – Grčka, Lihtenštajn – Armenija; osmo kolo (15. oktobar): Grčka – BiH, Finska – Armenija, Lihtenštajn – Italija; deveto kolo (15. novembar): BiH – Italija, Armenija – Grčka, Finska – Lihtenštajn; deseto kolo (18. novembar): Lihtenštajn – BiH, Grčka – Finska, Italija – Armenija.

Nakon svih ovih susreta znaćemo da li su naši fudbaleri prvi put uspjeli proći kvalifikacije ili će priliku morati tražiti kroz baraž. Selektor Prosinečki kaže da bi sve izuzev plasmana na Euro 2020. bio neuspjeh, a ako je suditi po igrama u 2018, šanse su zaista sasvim solidne.

Od 9. do 16. februara u Sarajevu i Istočnom Sarajevu te na olimpijskim ljepoticama Bjelašnici i Jahorini održaće se EYOF – Evropski zimski olimpijski festival mladih. Iako ovo takmičenje po svom značaju i grandioznosti nije ni nalik na 14. zimske olimpijske igre, dobro je osjetiti makar dašak olimpijskog duha kojim je prije 35 godina zračio glavni grad BiH.

Prvobitno je bilo planirano da se EYOF održi na ovim prostorima 2017. godine, dok je 2019. trebao biti u turskom zimskom centru Erzumu. Zbog već poznatog nemara naših vlasti prema sportu, kada je postalo jasno da Sarajevo i Istočno Sarajevo neće moći obaviti pripreme za ovaj događaj, svjetsko brukanje spriječili su Turci koji su u Erzumu već imali spremna sva borilišta, jer se na njima održala Zimska univerzijada 2011, pa je domaćinstvo zamijenjeno.

U toku deset dana EYOF-a održaće se takmičenja u alpskom skijanju, biatlonu, skijaškom trčanju, karlingu, umjetničkom klizanju, hokeju na ledu, brzom klizanju na kratkim stazama (Short Track) i snowboardingu. Kako kažu organizatori, do sada su svoje prijave poslali predstavnici 48 zemalja, a može se očekivati nastup oko 1.500 takmičara. Iako je bilo poteškoća oko osiguranja neophodnih sredstava, organizatori ističu da su borilišta pripremljena i da ćemo spremno dočekati goste.

Otvaraju rukometaši

To bi bili najznačajniji sportski događaji što se tiče bh. sporta. Naravno, sva su međunarodna takmičenja na kojima učestvuju naši sportisti važna, ali ova dva nekako imaju najveću specifičnu težinu. Šta se najznačajnije dešava na terenima širom ostatka planete, predstavićemo hronološkim redom.

Svjetsko prvenstvo za rukometaše počinje 9. i trajaće do 27. januara u šest danskih i njemačkih gradova: Kopenhagenu, Herningu, Berlinu, Münchenu, Kölnu i Hamburgu. Nastupiće 24 najbolje svjetske ekipe, među kojima neće biti naših najboljih rukometaša. Nastup na svjetskoj smotri u Kataru 2015. godine bio je samo izolovani incident jedne talentovane generacije koju je kao selektor predvodio Dragan Marković. Kakav je odnos prema rukometu u našoj zemlji i šta se sve dešavalo u krovnoj rukometnoj organizaciji u posljednje vrijeme, dobro je da uopšte imamo reprezentaciju.

Prvi teniski Grand Slam turnir Australian Open održaće se na terenima Melbourne Parka od 14. do 27. januara. BiH će imati dva predstavnika, Damira Džumhura i Mirzu Bašića. Prošle godine Džumhur je uspio da dođe do trećeg kola, što mu je pošlo za rukom i 2014. Može li taj uspjeh ponoviti ove godine ili čak otići i korak dalje, zavisiće i od sreće prilikom žrijebanja. Samo da se ne ponovi slučaj sa turnira u Dohi, gdje je već u prvom kolu naletio na Novaka Đokovića, najboljeg svjetskog tenisera, koji je prvi favorit za osvajanje trofeja i ove godine. Na Australian Openu on je do sada pobjeđivao čak šest puta.

Ljubitelji ekstremnih zimskih sportova doći će na svoje u zimskom centru Aspen u američkoj saveznoj državi Colorado, gdje 23. januara počinju X timske igre. Ipak, većina Amerikanaca s daleko više adrenalina čeka 3. februar i Super Bowl, posljednju utakmicu sezone u američkom fudbalu, koji se ove godine igra na Mercedes-Benz stadionu u Atlanti. Da je to sportski događaj broj jedan u SAD-u, potvrđuje činjenica da se za 30 sekundi reklame mora izdvojiti čak pet miliona dolara, da ga u direktnom prenosu prati gotovo 200 miliona Amerikanaca, a da u pauzi nastupaju najpoznatije američke pop-zvijezde. Prošle godine su pomalo iznenađujuće slavili Philadelphia Eaglesi, koji su u finalu pobijedili favorizovane New England Patriotse sa 41:33.

Svjetsko skijaško prvenstvo u alpskim disciplinama održaće se u Švedskoj u njihovom najpoznatijem zimskom cetnru Åre. Da li će se nastaviti dominacija 29-godišnjeg Austrijanca Marcela Hirschera i šest godina mlađe Amerikanke Mikaele Shiffrin, saznaćemo od 5. do 17. februara. Nadmetanje najboljih svjetskih skijaša u nordijskim disciplinama održaće se od 20. februara do 3. marta u Seefeldu, zimskom centru u austrijskom Tirolu. Najbolji studenti u zimskim sportovima nadmetaće se od 2. do 12. marta na Zimskoj univerzijadi u ruskom gradu Krasnojarsk.

U centar pažnje svjetske javnosti doći će i Abu Dhabi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gdje će se od 14. do 21. marta održati takmičenje Specijalne olimpijade na Svjetskim ljetnim igrama. U Abu Dhabi uputiće se i mali, veliki heroji iz Bosne i Hercegovine, koji su uredni učesnici ovih takmičenja. Ovi istinski sportski junaci, osobe s poteškoćama u razvoju, uvijek poručuju da različitost ne znači i nemogućnost. Specijalna olimpijada prošle godine je slavila 50 godina postojanja, a naše djevojke i mladići najavljuju da bi se sa takmičenja ove godine mogli vratiti i sa nekom medaljom. Bio bi to pravi poklon za veliki jubilej.

Fudbalska uzbuđenja

April je mjesec koji s nestrpljenjem očekuju najbolji svjetski stonoteniseri. Virtuozi sa celuloidnom lopticom od 21. do 28. aprila vodiće velike borbe za trofeje na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti. Titule sa prošlog šampionata održanog 2017. u njemačkom Düsseldorfu braniće najbolji kineski igrač Ma Long (28), inače i olimpijski pobjednik, Kineskinja Ding Ning – najbolja u ženskoj konkurenciji te u paru sa sunarodnjakinjom Liu Shiwen, kao i Fan Zhendong i Xu Xin. Ova kineska dominacija će se najvjerovatnije nastaviti i na šampionatu u Mađarskoj.

Svjetsko prvenstvo hokejaša na ledu ove godine događaće se od 3. do 19. maja u dva slovačka grada, Bratislavi i Košicama. Titulu će braniti hokejaši Švedske, koji su u finalu prošlog šampionata, održanom u Danskoj, savladali Švajcarsku sa 3:2. Istovremeno sa hokejašima svoje svjetsko nadmetanje obaviće i taekwondoisti. Oni će se od 15. do 19. maja boriti za medalje u Manchesteru.

Drugi teniski Grand Slam sezone kreće 26. maja i trajaće do 9. juna. Titule brane Rafael Nadal u muškoj i Simona Halep u ženskoj konkurenciji.

Početkom juna nastavljaju se fudbalska uzbuđenja. U dva portugalska grada četiri najuspješnije ekipe prvog izdanja Lige nacija odigraće završni turnir. Prvo polufinale Engleska – Holandija igra se 5. juna u Guimaraesu, a drugo Portugal – Švajcarska 6. juna u Portu. Utakmica za treće mjesto igra se 9. juna u Guimaraesu, a isti dan je i finale u Portu.

Svjetsko prvenstvo najboljih fudbalerki počeće 7. juna u Francuskoj, a ime novih planetarnih šampionki saznaćemo 7. jula kada će se na stadionu Parc Olympique Lyonnais u Lyonu, prelijepom zdanju koje pod svoje okrilje prima nešto više od 58 hiljada gledalaca, odigrati finalni susret. Titulu brane reprezentativke SAD-a, koje su u finalu prošlog svjetskog summita u Kanadi 2015. pobijedile Japanke sa 5:2 i svrgnule ih sa trona.

Nakon što su prve Evropske igre održane 2015. godine u Azerbejdžanu, članovi Evropskog olimpijskog komiteta odlučili su da se sljedeće održe u Bjelorusiji 2019, nakon što je Holandija odustala zbog prevelikih troškova organizacije. Tako će glavni grad Minsk od 21. do 30. juna ugostiti više od četiri hiljade evropskih sportista iz 50 država. Nadmetanja će se odvijati u 15 sportova i 23 discipline: 3×3 košarka, streličarstvu, atletici, badmintonu, fudbalu na pijesku, boksu, kajaku, cestovnom biciklizmu, sportskoj i ritmičkoj gimnastici, džudou, karateu, sambou, streljaštvu, stonom tenisu i hrvanju. Najuspješnijima će se podijeliti 200 kompleta medalja – 91 u muškoj, 89 u ženskoj konkurenciji te 20 najboljim ekipama.

Šta će se dešavati širom sportskog svijeta u drugoj polovini godine, pisat ćemo u narednom broju.

ZADNJE VIJESTI IZ Sport

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision