Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 22° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

15. Aprila. 2015. Bosna i Hercegovina, Vijesti
NSRS: U petak glasanje o deklaraciji povodom zahtjeva Ustavnom sudu BiH o 9. januaru

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske raspravljali su danas o Prijedlogu deklaracije povodom zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH, o čemu će glasati u petak.

Većina diskutanata ocijenila je neprihvatljivim ukidanje 9. januara – Dana Republike Srpske i poručili da RS nikada neće odustati od njegovog obilježavanja.

Obrazlažući prijedlog deklaracije, do kojeg je došlo zbog apelacije člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića Ustavnom sudu BiH, Nedeljko Čubrilović, predsjednik Narodne skupštine RS, istakao je da je u pitanju politički dokument koji treba da predstavlja osnov za djelovanje svih organa i institucija i poruku da RS neće odustati od Dana RS-a i njegovog obilježavanja. Čubrilović je pojasnio da se ni ustavnim ni zakonskim rješenjima 9. januar, Dan Repunlike Srpske, ne vezuje sa Svetim Stefanom.

“Podneseni zahtjev isključivo je politički u kojem je sadržana namjera rušenja legaliteta i legitimiteta RS” naveo je Čubrilović.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković istakao je da se neće odustati od obilježavanja Dana Srpske, navodeći da će SNSD podržati Prijedlog deklaracije povodom zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona o praznicima Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH.

“Ovo je pravo vrijeme da bude zauzet jedinstven stav u Narodnoj skupštini Republike Srpske o ovom pitanju. Zahtjevom, koji je Ustavnom sudu BiH podnio Bakir Izetbegović, želi se urušiti i negirati Republika Srpska, a samim tim i Dejtonski mirovni sporazum”, rekao je Višković.

Slobodan Protić, šef kluba poslanika Socijalističke partije, kazao je da ovaj klub poslanika doživljava zahtjev kao otvorenu provokaciju sa ciljem rušenja legaliteta i legimiteta RS, a BiH vraća u nazad.

“Dan Republike Srpske nikoga ne diskriminiše, ne ugrožava ravnopravnost. Poništavanje bi bilo otovrena negacija nastanka RS”, rekao je Protić i dodao da će poslanici SP jednoglasno podržati deklaraciju.

Poslanik NDP-a Dragan Čavić rekao je da je deklaracija rezultat politički usaglašenog stava svih stranaka iz RS, te da ovakva deklaracija ne ugržava nikoga i predstavlja važno pitanje.

Senad Bratić, potpredsjednik NS RS iz Koalicije “Domovina”, u obraćanju na sjednici podsjetio je na jučerašnji poziv Valentina Inzka, visokog predstavnika u BiH, da deklaracija ne treba biti usvojena.

“Smatramo da se zakonodavna vlast ne treba mješati u sudsku, te nadležnosti ne treba pomiješati jer je to opasno za prostor bilo koje države, sudstvo treba da radi nepristrasno, bez pritisaka. Nije trebalo doći do prejudiciranja odluke Ustavnog suda. Mislim da je ovo ishitreno”, kaže Bratić.

On je istakao da je Bakir Izetbegović apelaciju podnio u okviru svojih nadležnosti kao član Predsjedništva, a Ustavni sud BiH je nadležan za stvari na tom nivou.

“Malo se poranilo i to može izazvati pritisak u nepristrasnost i neovisnost rada sudova što mislim da nikom na području BiH ne treba” kazao je Bratić.

Koalicija “Domovina” predložila je zaključke za koje je Bratić obrazložio da idu u pravcu da se ne miješaju zakonodavne i sudske nadležnosti, da se ne vrši politički pritisak na rad sudstva, da su odluke Ustavnog suda BiH obvezujuće i da se sprovode, a ne komentarišu.

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, iz SDS-a, ocijenio je da BiH može da postoji samo ukoliko se međusobno poštuju narodi i entiteti.

Branislav Borenović iz PDP-a iskazao je podršku poslanika ove stranke predloženoj deklaraciji.

Inače, u predloženoj deklaraciji se navodi da Narodna skupština ističe da je osporavanje odredaba članova Zakona o praznicima RS u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine „isključivo politički, a ne pravno zasnovan akt, čiji je prikriveni cilj negacija legaliteta i legitimiteta RS i dejtonskog ustavnopravnog poretka Bosne i Hercegovine“. U tom dokmentu se navodi i da Narodna skupština smatra da su praznici RS utemeljeni na načelu „nediskriminacije i da ne ugrožavaju nacionalni i vjerski identitet i ravnopravnost ni jednog od tri konstitutivna naroda i da odgovaraju univerzalnim vrijednostima, evropskim tekovinama i iskustvima“.

Naglašava se i „da je neprihvatljivo da se u postupku ocjenjivanja ustavnosti osporenih odredaba Zakona cijene politički i istorijski događaji zbog kojih je 9. januar određen kao Dan Republike“.

”U skladu s prethodnim, Odluka o osnivanju Skupštine srpskog naroda u Bosni i Hercegovini i Deklaracija o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine i njihova pravna dejstva, kao ni društveni i politički kontekst iz 1992. godine, ne mogu biti predmet ustavnosudske ocjene, kao ni to da se one ne mogu cijeniti sa stanovišta dejtonskog Ustava Bosne i Hercegovine koji nije postojao, pa time nije mogao ni da važi u to vrijeme, i koji je dio Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, a koji je potvrdio Republiku Srpsku i time uvažio sve okolnosti koje su nastupile do novembra 1995.”, stoji u predloženoj deklaraciji.

Podsjeća se i da je Narodna skupština RS još 2007. sprovela Odluku Ustavnog suda BiH i donijela novi Zakon o praznicima RS, u okviru svojih ustavnih nadležnosti i Dan Republike odredio kao republički praznik (sekularni praznik), različit od vjerskih praznika koji su uređeni posebnim odredbama Zakona.

U predloženom tekstu deklaracije skupština tog bh. entiteta upozorava i na to da „neće ukidati Dan Republike, ukoliko bi Ustavni sud Bosne i Hercegovine eventualno donio odluku kojom se član 2.b) i član 3.b) Zakona o praznicima Republike Srpske proglašavaju neustavnim“.

Prema predloženom tekstu Narodna skupština od Parlamentarne skupštine BiH traži da donese zakon o Ustavnom sudu BiH kojim će propisati sastav, izbor, organizaciju, nadležnost i postupak kao i druga pitanja značajna za rad Ustavnog suda, odnosno o drugačijem načinu izbora trojice sudija Ustavnog suda BiH koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision