Wednesday, 15. May 2024.
Unsko-sanski kanton 17° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

22. Decembra. 2016. Bosna i Hercegovina
NSRS: Dok radnici štrajkuju, premijerka obećava veće plate i zaposlenost

Premijerka RS predstavila Program ekonomskih reformi RS, prema kojem će doći do rasta plata i smanjenja nezaposlenosti.  Predstavnici sindikata budžetskih korisnika u Republici Srpskoj pozvali su   na mirnim protestima u Banjoj Luci poslanike u Narodnoj skupštini da ne prihvate izmjene i dopune zakona kojima će doći do smanjenja plata radnika u upravi, policiji, pravosuđu i prosvjeti.

Cvijanović: Rast plata i smanjenje broja nezaposlenih

Vlada Republike Srpske je predložila Program ekonomskih reformi RS-a za period 2017-2019. godine prema hitnom postupku koji je na današnjoj   sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) zastupnicima obrazložila predsjednica Vlade RS-a Željka Cvijanović kazavši da u RS-u rastu plate i smanjuje se broj nezaposlenih.

Predstavljajući Program ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2017-2019. poslanicima u Narodnoj skupštini, Cvijanovićeva je rekla da u okviru makroekonomskih kretanja, treba pomenuti da je prema izvještaju MMF-a iz oktobra 2016. godine, projekcija globalnog rasta u 2016. godini iznosi 3,1 odsto, a u 2017. godini 3,4 odsto, dok za BiH projektovane stope rasta za period 2016-2019. godina iznose tri odsto, 3,2 odsto, 3,7 i 3,9 odsto.

“Kada govorimo o Republici Srpskoj, u 2015. godini ostvaren je realni rast BDP-a od 2,6 odsto, dok je rast u prva dva kvartala 2016. iznosio 2,2 odsto, odnosno 1,8 odsto”, navela je premijerka RS.

Prema njenim riječima, industrijska proizvodnja sa učešćem u BDP-u od 15,1 odsto u 2015. godini ostvarila je rast od 2,7 odsto, dok je samo za devet mjeseci 2016. godine ostvaren rast industrijske proizvodnje od sedam odsto što je rezultat povećane privredne aktivnosti, te puštanja u rad Termoelektrane “Stanari”.

Cvijanovićeva je dodala da je u 2015. godini zabilježen pad prosječnih godišnjih cijena od 1,4 odsto, koliko je zabilježeno i za devet mjeseci ove godine.

Rast plata do 843 KM u 2017. godini

Zabilježen je i blagi rast prosječne neto plate u 2015. godini, uz procjenu da će se zadržati i u ovoj godini na približno istom nivou, kao i da će rasti u narednom periodu na iznos od 843 KM u 2017, 850 KM u 2018. i 859 KM u 2019. godini.

“Imamo trend smanjenja broja nezaposlenih, uz istovremeni rast broja zaposlenih. Na primjer, u 2015. godini anketna stopa nezaposlenosti se smanjila na nivo od 25,2 odsto, a u 2016. godini na nivo od 24,8 odsto, a ovaj trend smanjenja se predviđa i u narednom trogodišnjem periodu i to na 24,4 odsto, 24 odsto i 23,6 odsto”, istakla je premijer Srpske.

Broj nezaposlenih u 2015. godini /139.465 lica/ smanjio se za 4,4 odsto, a u periodu januar-septembar 2016. /133.424 lica/, bio je manji za 5,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

Istovremeno, broj zaposlenih se povećava, tako da je u septembru 2016. /257.001 lica/, bio za 3,3 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.

Opozicija napustila skupštinsku salu

Opozicija u Narodnoj skupštini RS-a i danas je napustila sjednicu entitetskog parlamenta na početku obraćanja premijerke Željke Cvijanović.

Poslanici SDS-a, PDP-a, NDP-a, SRS-a i Napredne Srpske od početka mandata aktuelne Vlade bojkotuju obraćanje Željke Cvijanović još od “afere kupovina poslanika”, odnosno, kako smatraju, potvrde autentičnosti audiosnimka na kojem ona govori o toj “aferi”.

Iako opozicija nije bila u skupštinskoj sali, Cvijanović je izložila mjere iz Prijedloga programa ekonomskih reformi za period 2017. do 2019.godine.

Ključne reformske oblasti definirane Prijedlogom programa ekonomskih reformi u 2017. godini predstavljaju nadogradnju, kako je dodala, već započetih reformskih procesa i obuhvataju: reforme u oblasti javnih finansija, prije svega smanjenju poreznog opterećenja rada i reformi zdravstvenog sektora, te unapređenje poslovnog okruženja.

Reforme obuhvataju i unapređenje efikasnosti tržišta rada kroz njegovu bolju povezanost s reformama u obrazovanju, nastavak infrastrukturnih projekata, prvenstveno u oblastima energetske i komunikacione ifrastrukture, a odnose se i na sektorski razvoj, koji se zasniva na reformi javnih preduzeća i unapređenju poljoprivredne proizvodnje, a važnu ulogu ima i unapređenje finansijskog sektora.

NSRS:  Opozicija usaglašava način rada

U Parlamentu RS-a u toku je pauza, a na zahtjev poslanika opozicije, jer žele da se usaglase o daljem načinu rada u skupštini.

Poslanik NDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dragan Čavić rekao je da je neprihvatljivo da bude objedinjena rasprava o setu zakona o platama i da poslanici opozicije moraju da se zbog toga usaglase o daljem načinu rada.

Početak sjednice Narodne skupštine Republike Srpske obilježile su tvrdnje poslanika opozicije da su na nezakonit način upućeni akti u skupštinsku proceduru i da je prekršen Poslovnik o radu najviše zakonodavne institucije, što glasanjem nije prihvaćeno.

Protesti sindikata

Protestom članovi granskih sindikata radnika u prosvjeti, upravi, radnici unutrašnjih poslova, pravosuđa i zdravstva iskazuju nezadovoljstvo jer je Vlada predložila smanjenje minulog rada i time i njihove zarade u prosjeku 40 KM mjesečno.

Predsjednik Sindikata uprave Tomislav Vrhovac je zatražio od parlamentaraca da ne umanjuju stopu za minuli rad, a Vladu da nastave pregovore.

-Nisam siguran da li će protesti uticati na odluku poslanika, ali je bitno da su se predstavnici sindikata okupili i poslali poruku da je odluka Vlade nekorektna – rekao je Vrhovac.

Također, najavio je i da će, ukoliko poslanici usvoje izmjene i dopune koje se odnose na smanjenje plaća budžetskih korisnika, predstavnici sindikata tražiti da Ustavni sud RS-a razmatra ocjenu ustavnosti i zakonitosti pojedinih odredaba tog zakona.

I predsjednica Sindikata radnika unutrašnjih poslova Anica Jondić pozvala je narodne poslanike da traže od Vlade da u entitetskom budžetu za narednu godinu pronađe dodatnih 2.400.000 KM koliko je potrebno da ne dođe do smanjenja plaća.

Ona tvrdi da, ukoliko se iz plaće radnika u policiji, izuzme topli obrok i druga davanja, to znači da je osnovna plaća policajca 382 KM, zbog čega je neprihvatljivo smanjenje minulog rada.

Smatra i da u ovom trenutku iz bezbjednosnih razloga ne bi trebalo smanjivati plate policiji.

Sindikalci su se razišli, nakon  mirnog zadržavanja u blizini zgrade parlamenta RS-a u Banjoj Luci, u kojem se danas razmatra prijedlog ekonomskih reformi i budžeta RS-a za narednu godinu.

Vlada RS-a utvrdila je na ranije prijedloge izmjena i dopuna više zakona kojima je predviđeno da se osnovna plaća budžetskih korisnika uvećava za svaku navršenu godinu radnog staža za 0,3 posto do navršenih 25 godina, a više od navršenih 25 godina, svaka naredna godina za 0,5 posto.

Za sindikalce su te odluke neprihvatljive, dok predstavnici vlasti smatraju da protesti nisu realni i da se “sindikat treba da solidariše” i prihvate smanjenje koeficijenata minulog rada s 0,5 na 0,3 posto.

Ovim protestima pridružili su se i  predstavnici udruženja poljoprivrednih proizvođača ispred zgrade Narodne skupštine RS-a, jer   poljoprivrednici nisu zadovoljni prijedlogom agrarnog budžeta.

Narodna skupština Republike Srpske razmatraće po hitnom postupku Prijedlog Programa ekonomskih reformi Republike Srpske od 2017. do 2019. godine.

Na sjednici će po hitnom postupku biće razmatrani Prijedlog budžeta Srpske za 2017. godinu, Prijedlog zakona o izvršenju budžeta Srpske za 2017. godinu, Prijedlog zakona o bankama Republike Srpske, te Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za bankarstvo Srpske.

Kolegijum Narodne skupštine Republike Srpske je, na zahtjev Vlade Srpske, u dnevni red uvrstio po hitnom postupku set zakona o platama.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision