
Tokom susreta premijera Federacije BiH Fadila Novalića i zamjenika pomoćnika državnog tajnika Sjedinjenih Američkih Država Hoyta Yeea, održanom u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu, središnja tema razgovora bila je stanje nastalo nakon što Republika Srpska nije potpisala već usuglašenu Reformsku agendu. Sugovornici su izrazili žaljenje što taj bitan dokument nije potpisan, ali i utvrdili da postoje reformske oblasti koje Federacija BiH može pokrenuti sama, a da joj pri tome nije potrebna financijska niti tehnička pomoć međunarodne zajednice, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
Neke od tih reformskih mjera vrlo brzo će se naći na dnevnom redu Vlade Federacije BiH. Među njima su, tako, novi Zakon o radu, fiskalne reforme, diferencirana cijena za potrošnju električne energije, potpore zapošljavanju i drugo.
U razgovorima, u kojima je sudjelovala i veleposlanica Sjedinjenih Američkih Država u BiH Maureen Cormark, istaknuto je da reforme nemaju alternativu, te da SAD žele pomoći našoj zemlji i na reformskom i na putu ka euroatlantskim integracijama.
Reformska agenda za Bosnu i Hercegovinu, na čije ćemo implementiranje još čekati, sastoji se od šest značajnih oblasti. Trebale bi doprinijeti jačanju održivog, efikasnog, socijalno pravednog i stabilnog ekonomskog rasta, otvaranju radnih mjesta, povećanju i boljoj raspodjeli socijalnih davanja i stvaranja održivog i pravičnog društvenog okruženja.
Prva oblast u Agendi su javne finansije, oporezivanje i fiskalna održivost, u kojoj se, između ostalog, navodi da će budžeti biti postavljeni na čvrstim srednjoročnim temeljima dogovorenim sa MMF-om, koji će uslijediti nakon sadašnjeg stead-by aranžmana.
Reforme poreskih sistema i javnih rashoda morat će biti provedene unutar cijelog fiskalnog paketa koji će osigurati srednjoročnu fiskalnu održivost, postoji i jasna potreba da se smanji veličina vladinog sektora u ekonomiji i da se znatno smanji poresko opterećenje na rad i investicije.
Kada je riječ o poslovnoj klimi i konkurentnosti, ključno je stvaranje atraktivnijeg ambijenta za nova ulaganja. Javna preduzeća u BiH bit će podijeljena na ona koja su održiva i ona koja to nisu.
Ona će formirati osnovu za sveobuhvatno restrukturiranje i program privatizacije/likvidacije u srednjoročnom periodu. Posebna pažnja će se obratiti na restrukturiranje željeznica i rudnika i bit će izrađeni rani planovi za pripremu preduzeća koja se bave električnom energijom i telekom preduzeća za privatizaciju.
Tržište rada treća je oblast iz Agende, gdje su planirane reforme, poput podsticanja preduzeća da se šire i zapošljavaju radnike.
Entitetske vlade će poboljšati nacrte svojh zakona o radu, uz pomoć Svjetske banke i MMF-a, kako bi se povećala fleksibilnost radnih uvjeta i omogućilo diferencijalno određivanje plata na osnovu vještina, kvalifikacija, iskustva i izvršenja. Kolektivni ugovori će biti vremenski vezani.
Agenda obuhvata i reformu socijalne zaštite i penzija. Sistemi socijalne zaštite ne smiju remetiti podsticaje u ekonomiji i moraju biti fiskalno održivi.
Sistemi osiguranja moraju biti postavljeni na čvrste finansijske osnove, i to: zamrzavanjem troškova za privilegovane penzije i smanjenjem opcija prijevremenog penzioniranja za rizična zanimanja, uvođenjem razumnih kazni za prijevremeno penzioniranje i bonusa za kasnije penzionisanje kako bi se produžila dob za efektivno penzionisanje i uvođenjem održivog indeksiranja primanja.
Borba protiv organizovanog kriminala, terorizma i korupcije nalazi se među prioritetnim mjerama iz Agende.
Mi ćemo usvojiti novu BiH strategiju protiv terorizma i akcioni plan, zaključiti operativni sporazum s EUROPOL-om, čime će se osigurati dvosmjerni protok kriminalnih obavještajnih podataka između BiH i država članica, povećati protok informacija između policije i tužilaca povećanjem efikasnosti sistema razmjene podataka, usvojiti novu strategiju integrisanog upravljanja granicom.
Reforma javne uprave posljednja je oblast iz Agende i jedan je od ključnih proriteta za osiguranje fiskalne održivosti i kvalitetnog pružanja usluga građanima.
Usvajanjem novih zakona o radu, kolektivni ugovori u državnoj službi će također biti vremenski ograničeni. Ovo bi moglo uvesti ocjenjivanje kandidata za zapošljavanje u državnoj službi na osnovu prethodno određenih kriterija kvalifikovanosti i rezultata testova kompetentnosti i osigurat će zapošljavanje najbolje rangiranih.
Reformska agenda bazirana je na obavezama BiH iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Sporazuma za rad i zapošljavanje. Napredak u njenom provođenju neophodan je za aplikaciju za članstvo koju će razmatrati EU.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti
