Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 22° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

31. Marta. 2015. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Nova evropska inicijativa za BiH: Deblokada svima korisna

Samo spoj odlučnije uloge Evropske unije i ozbiljne i odgovorne domaće politike može deblokirati evropski put Bosne i Hercegovine i uspješno je voditi prema članstvu u evropskim institucijama.

I zato predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović (SDA) kaže da je novi evropski pristup prema BiH, o čijoj potrebi je prva progovorila hrvatska ministrica vanjskih i evropskih poslova Vesna Pusić, da bi preko njemačko-britanske prerastao u inicijativu EU koja na prvo mjesto stavlja ekonomske i socijalne reforme, dobrodošao našoj zemlji.

Bolji život

Uloga međunarodne zajednice u procesima u BiH od 2006. naovamo stalno je slabila, podsjeća on, i to navodi kao jedan od razloga, ali ne i ključni, zbog kojeg se dogodio višegodišnji zastoj na evropskom i evroatlantskom sigurnosnom putu.

– I ovu novu inicijativu, prije svega, vidim kao odlučniju ulogu Evropske unije u procesima integracije BiH u institucije EU. Mislim da su svi u Bosni i Hercegovini, i pozicija i opozicija, svjesni da je deblokada evropskog puta korisna za sve u BiH, a da je blokada štetna za sve u BiH. Zbog toga i cijenim da je došlo do potpisivanja zajedničke izjave Predsjedništva BiH od svih političkih stranaka i pozicije i opozicije o novom pristupu EU i obavezama BiH u tome, rekao je Džaferović.

Već su poznati i naredni koraci. Nakon što je sredinom marta na sastanku u Bruxellesu visoka predstavnica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Federica Mogherini predložila Vijeću za vanjske poslove EU, nakon što je potpisana zajednička izjava, da preporuči stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), njegova primjena bi uskoro trebalo da počne. Džaferović naglašava da slijede ispunjavanje obaveza iz SSP-a i definiranje mape puta između Bosne i Hercegovine i Evropske komisije, kojom će se pokrenuti reforme u realnom sektoru u BiH, što bi trebalo donijeti bolji životni standard i više radnih mjesta.

– Na osnovu reformi koje će biti provođene, a prije tog definirane u mapi puta, EU će procijeniti napredak i onda će se BiH omogućiti, na bazi procjene realizacije, aplikacija za članstvo u EU, odnosno odobriti kandidatski status. Želim da se to desi što prije, kazao je Džaferović, napominjući da će mapu puta definirati Vijeće ministara BiH i entitetske vlade i potom će biti dogovorena između VM-a i EU.

No, tome mora prethoditi imenovanje Vijeća ministara i Vlade FBiH, što bi se danas moglo dogoditi.

Predsjedavajući Kluba poslanika HDZBiH – HNS u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Nikola Lovrinović, pak, podsjeća da već nekoliko godina zapravo nema nametanja rješenja tzv. bonskim ovlastima, što smatra, također, dobrim.

– Sve što je nametnuto kao npr. promjene Ustava, Izborni zakon, Zakon o javnom RTV sustavu, Statut Mostara i slično zapravo je samo unijelo dodatne nesporazume i stvorilo nove probleme, zapravo BiH vratilo unatrag. Nakon toga nije bilo nametanja rješenja, ali je bilo uvjetovanja napretka statusa u procesu pristupanja. Ni to nije donijelo pomak. Naprotiv. Zapravo je to opet bio korak unatrag. Vjerojatno podučeni tim iskustvima, europski zahtjevi postaju jednostavniji i zapravo iskreniji kada je riječ o pomoći u procesu pridruživanja. Pokušaj je to da domaći predstavnici preuzmu odgovornost, što je u suštini jedino moguće trajno rješenje. U tom pogledu ovo je, po meni, iskorak naprijed nakon dugog niza stagniranja, odnosno nazatka. Zato to smatram, nakon dužeg perioda, doista svojevrsnom pomoći na putu napretka, u procesu pridruživanja, rekao je Lovrinović.

Nije, međutim, siguran u to da su svi lideri bili iskreni kada su stavljali svoj potpis “jer su i do sada to činili s primislima”, a ovo će biti vrlo brzo provjerljivo kada se budu rješavala prva tzv. teška pitanja.

– Nadam se da će odmak vremena, koji u prvo vrijeme traži gospodarske i socijalne reforme, djelovati pozitivno na promjenu krutih stavova i opredjeljenja. No, kako god bilo, velika je to šansa i obveza, kako rekoh, upravo domaćih lidera da pokažu kako mogu napraviti iskorak i ponuditi neke nove vizije, kazao je Lovrinović.

No, prof. dr. Asim Mujkić sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu smatra da će novi evropski pristup vrlo malo pomoći Bosni i Hercegovini u smislu u kojem bi to htjela većina građana BiH – u političkom, ekonomskom, pravnom, pa i kulturnom približavanju EU.

On je, kaže, više geopolitičko i sigurnosno pitanje i iznuđen je strateškim prepozicioniranjem snaga na evropskom istoku, pokušajem stvaranja koherentnog stava Unije prema Rusiji.

– Taj pristup najprije čitam kao potvrđivanje europske ”tapije” nad zapadnim Balkanom. Dakako, da imamo političku elitu kakvu nemamo, i taj vrlo općeniti pristup mogao bi biti iskorišten u korist ove zemlje i njenih građana, ali to se naprosto neće desiti. Svim političkim elitama, kako onim u Bruxellesu, tako i onim u zapadnobalkanskim prijestolnicama odgovora status quo koji se sistematski prikriva stalnim obostranim izražavanjem spremnosti da se ide dalje u integracije, a da se, opet obostrano ništa značajno ne radi na tom planu, osim kada je u pitanju sigurnost. Da parafraziram onog nesretnog vojnika JNA, oni nas kao primaju u Europu u perspektivi, a mi se kao za to pripremamo, u perspektivi, naravno, rekao je Mujkić.

Svaki izraz slaganja i zajedništva, kaže, raduje, ali već samu pojavu zajedničke izjave o opredijeljenosti za provođenje reformi naziva skandaloznom i pita se: Šta to znači? Da do sada, prethodnih 20 godina politički lideri nisu bili opredijeljeni za reforme?

– Zamislimo doktora koji nakon 20 godina svoje karijere da svečanu izjavu da će od sada raditi na unapređenju zdravlja svojih pacijenata. Naravno, ova pitanja su samo retorička, jer znamo vrlo dobro da politički lideri niti su bili opredijeljeni za reforme, niti su radili za dobrobit svojih građana, pa stoga cijenim da je ta izjava besmislena, niti će bilo šta u njoj biti ostvareno, premda nije ni mnogo obećano. Taman kako i treba, rekao je on.

Teško do promjene

Biti privržen reformi u bh. kontekstu znači odbaciti višedecenijski sistem lagodnog, neodgovornog vođenja politike uz ogromne dobitke, ukratko maknuti se s političke scene, kaže Mujkić i pita ko bi to uradio bez velike nužde.

Treba biti fer i reći kako među pripadnicima političke elite uistinu postoje vrijedni pojedinci, oni koji su uistinu privrženi promjeni, ali kada upadnu u postojeći dekadentni i destruktivni sistem kojim suvereno vladaju preveliki ulozi da bi se upuštalo u rizik, upozorava Mujkić, vrlo brzo uvide da tu ništa ne mogu promijeniti.

Pandurević: Ovo je naš posao

Predsjedavajuća Kluba poslanika SDS-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Aleksandra Pandurević iskreno se nada da će ministri čim preuzmu funkcije u Savjetu ministara BiH početi sa realizacijom ciljeva iz zajedničke izjave.

– Našoj zemlji možemo isključivo pomoći mi sami. Evropa je tu, pružila nam je šansu, rekla je uradite svoj posao, zauzvrat ćete dobiti fondove. Međutim, na nama je da radimo svoj posao. Dosad su kočnice bile u Federaciji. Nadam se da je sazrela situacija i da su politički faktori u Federaciji shvatili da niko neće raditi naš posao i da je ovdje jedino održivo rješenje ono što sami dogovorimo, kazala je ona.

U ovom trenutku je, smatra Pandurević, prioritet mehanizam koordinacije.

– Kad uspostavimo mehanizam koordinacije, svi problemi i eventualni sporovi koji se nađu biće automatski rješavani. To vam je kao da imate dobar program, u njega ubacite početne inpute i na kraju dobijete izlaz, rekla je Pandurević.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision