Tuesday, 30. April 2024.
Unsko-sanski kanton 10° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

15. Juna. 2016. Svijet, Vijest dana, Vijesti
NATO jača odbranu, četiri bataljona na Baltik i u Poljsku – Čomski: Širenje NATO ka istoku je Klintonov zločin

Ministri odbrana država članica NATO odobrili su slanje četiri bataljona u tri baltičke države i Poljsku, dok će jedna jedinica biti raspoređena u Rumuniji. Generalni sekretar Alijanse Јens Stoltenberg poručuje da NATO zbog Rusije jača svoju odbranu od Baltika do Crnog mora. Na gomilanje snaga u blizini njenih granica, Moskva odgovara jačanjem vojnih snaga na zapadnoj granici.

Generalni sekretar NATO Јens Stoltenberg ukazao je da su se ministri saglasili o raspoređivanju četiri “robusna” multinacionalna bataljona u Letoniju, Litvaniju, Estoniju i Poljsku, javio je AFP. Naveo je da će NATO uz to preduzeti i mjere za jačanje svoje odbrane u regionu Crnog mora i dodao da se Rumunija ponudila da ugosti jedinicu koja bi tome služila. “To šalje jasnu poruku. Ako je iko od naših saveznika napadnut, cijela Alijansa će odgovoriti kao jedan”, rekao je Stoltenberg. Takođe, razmatraju se dodatni prijedlozi za pojačanje vazduhoplovne i pomorske odbrane u Crnom moru, u kojem veliku ulogu ima ruska pomorska flota sa bazom u Sevastopolju na Krimu. Višestruko povećanje broja NATO vojnika na istoku Evrope, postavljanje američkog raketnog štita u Rumuniji i Poljskoj, Moskva smatra provokacijom, u cilju sprečavanja većeg uticaja Rusije u Evropi, na Bliskom istoku, Balkanu. Čelnici Alijanse ponavljaju da ne žele sukob sa Rusijom.  Stoltenberg je novinarima uoči sastanka rekao da NATO reaguje na ono što smatra potencijalnom prijetnjom iz Moskve, ali da “u isto vreme prenosi snažnu poruku da ne želi sukob s Rusijom”.

“Mi ne želimo novi ‘Hladni rat”, dodao je Stoltenberg.

Stoltenberg je rekao da je važno da NATO “zadrži otvorene kanale za politički dijalog, ali i vojne kontakte”. Države članice su se, takođe, dogovorile da sajber operacije postanu dio načina ratovanja Alijanse, zajedno s operacijama u vazduhu, na moru i kopnu, kao i da pojačaju odbranu svojih kompjuterskih mreža. Na najveće vojne vežbe u istoriji Alijanse, sa više od 30.000 vojnika u Poljskoj, Kremlj odgovara jačanjem ofanzivnog potencijala na zapadnim granicama. Ruski stratezi ocjenjuju da baltičke zemlje neće biti bezbjednije, ali da će biti taoci odmjeravanja snaga između Vašingtona i Moskve. “Istočnoevropske zemlje, članice NATO i EU i žele da se afirmišu kao takve. Njima čak i odgovara atmosfera pritiska, jer dobijaju na značaju. Mislim da Amerikanci neće koncentrisati veće snage u Evropi. Prošlo je vrijeme kada su imali divizije u Evropi”, objašnjava vojni analitičar Aleksandar Radić. Među motivima za širenje NATO-a ka istoku, analitičari vide i u jačanju ruskog uticaja na Bliskom istoku, Balkanu. Ni mnogi na Zapadu nisu oduševljeni približavanjem Alijanse ruskim granicama. jer bi moglo da podstakne novu trku u nuklearnom naoružanju. Analitičar Noam Čomski kaže da je širenje Alijanse ka Rusiji – jedan od zločina bivšeg američkog predsjednika Bila Klintona i kritikuje evropsku elitu da slijepo sluša Vašington. “Mislim da je mali rizik od nastavka širenja NATO-a ka ruskoj zoni uticaja. Tabu tema za evropske saveznike je širenje NATO obaveza ka Kavkazu i Ukrajini. Njemačka i Italija otvoreno su se protivile širenju članstva ka istoku, jer je Rusija tada poručila da ima pravo na regulisanje odnosa u svom dvorištu”, dodaje Radić. I dok se Moskva, zbog američkog štita na istoku Evrope, osjeća kao na nišanu, a NATO postavlja bataljone u baltičkim zemljama, iz Kremlja još nema odgovora na prijedlog Alijanse da se nastave razgovori sa Rusijom. Ministri spoljnih poslova NATO-a izrazili su u maju podršku za sazivanje novog sastanka Savjeta NATO-Rusija, ali Kremlj za sada nije dao zvaničan odgovor.

Dok će se trka za predsjednika SAD očigledno voditi između milijardera Donalda Trampa i nekadašnje državne sekretarke Hilari Klinton, lingvista Noam Čomski očigledno nije oduševljen ovim opcijama. “Tramp je privlačan za one koji su na svojoj koži osjetili slom američkog društa, pa se kod njih javlja ljutnja, strah, frustracija, beznađe. U pitanju su oni dijelovi društva gdje je stopa mortaliteta porasla, što je nečuveno”, rekao je Čomski u intervjuu za Truthout. Iako nije Trampov pristalica, Čomski nema lijepo mišljenje ni o Klintonovoj, te se osvrće na istoriju njene porodice. “Јedan od zločina nekadašnjeg predsjednika Bila Klintona, po mom mišljenju, je što je isuviše proširio NATO ka istoku. Uprkos što su Klintonovi prethodnici uvjeravali Gorbačova u suprotno, pa je tako Gorbačov prihvatio da se ujedinjena Njemačka priključi neprijateljskoj vojnoj alijansi”, kaže Čomski. “Ove ozbiljne provokacije nastavio je Buš, što je dovelo do snažnih reakcije Rusije, ali američke crvene linije su već postavljne blizu ruske granice”.

Hilari Klinton bi voljela da ide stazama svog supruga, smatra Čomski. “Evropska elita je pasivna i prati Vašington u stopu”, kaže on. NATO je dramatično povećao svoje prisustvo u istočnoj Evropi pod predsjednikom Obamom. Pozivajući se na “rusku agresiju” alijansa je održala vojne vežbe u regionu i počela je da raspoređuje svoje snage u baltičkim zemljama. Prema riječima Јans Stoltenberga NATO će rasporediti četiri multinacionalna bataljona u baltičkim zemljama i u Poljskoj. “Ovo će poslati jasan signal da je NATO spreman da brane svakog svog saveznika”.

Čomski je istakao ulogu Bila Klintona u podizanju Turske. “Turska je naravno, bila veoma značajan saveznik SAD, toliko da je pod Klintonom postala vodeća zemlja sa američkim naoružanjem. Klinton je Turskoj gurao u ruke oružje kako bi se borila protiv kurdske manjine”, smatra Čomski.

ZADNJE VIJESTI IZ Svijet Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision