Sunday, 12. May 2024.
Unsko-sanski kanton 18° C Scattered Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

26. Jula. 2016. USK
Nacrt Plana upravljanja vodama za vodno područje rijeke Save poguban za rijeku Unu

Peta sesija Bihaćke građanske inicijative, koja se održala u kongresnoj dvorani hotela “Opal”, održana je pod motom “Rijeka Una opet nas poziva”. Tema je odabrana kako bi se skrenula pažnja na Nacrt plana upravljanja vodama za vodno područje Save koji u sebi sadrži neprihvatljive kvalifikacije rijeke Une i otvara mogućnost gradnje hidrocentrala na njoj.

Tačno prije godinu dana na Gradskom vijeću Bihać usvojen je Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti na pokretanje postupka dodjele koncesije Javnim natječajem – tender za projektovanje, izgradnju, upravljanje i prijenos mHE na lokalitetu Martin Brod i Dobrenica. Ovakva odluka izazvala je negodovanje brojnih domaćih, ali i regionalnih udruženja i aktivista koji se bave zaštitom životne sredine, ali i velikog broja građana, kojih je oko 10.000 u samo nekoliko dana potpisalo peticiju proti ovakve odluke Gradskog vijeća.

S obzirom da su uvidjeli da im javnost nije ni malo naklonjena, odnosno da građani ne odobravaju bilo kakve vodozahvate na rijeci Uni, vijećnici Gradskog vijeća Bihać, na čelu sa gradonačelnikom Emdžadom Galijaševićem, ekspresno su sazvali varednu sjednicu, na kojoj su istu odluku promijenili.

Brojna udruženja, poput Udruženja ABC, koje je povelo kampanju protiv ovakve odluke Vijeća, zatim Unskih smaragda, kao najstarije ekološke organizacije u gradu na Uni, Centra za životnu sredinu iz Banja Luke, Via Dinarice iz Sarajeva, WWF-a Adria i mnogih drugih, kojima su se pridružili i Nacionalni park Una, aktivisti i ostali građani, pomislili su kako je ovo kraj priče o uništavanju rijeke Une.

Međutim, nedavna odluka Vlade FBiH, na čeijem čelu je Fadil Novalić, donijela je odluku o kapitalnim projektima Federalne vlade, a među kojima je i izgradnja hidrocentrale na Uncu.

Objava  nacrta „Plana upravljanja vodama za vodno područje Save“ od strane Agencija za vodno područje rijeke Save Sarajevo” koji rijeku Unu tretira kao „vodno tijelo“, što podrazumijeva mogućnost da se na njoj može vršiti i gradnja hidrocentrala, bila je povod da se u Hotelu Opal 20.07.2016. s početkom u 19 sati održi sesija Bihaćke građanske inicijative, pod nazivom “Rijeka Una nas opet poziva!”

Osim Bihaćke građanske inicijative, učešće na sesiji uzele su i ogranizacije koje konstantno rade na očuvanju i promociji jedinstvene vrijednosti rijeke Une kao što su Unski Smaragdi, Udruženje ABC, zatim Nacionalni park Una, sportski ribolovci, agencije, aktivisti i mnogi drugi.

Agencija za vodno područje rijeke Save izradila je Nacrt Plana upravljanja vodama za vodno područje rijeke Save i isti je objavljen na portalu voda.ba (150 stranica). Izradu Nacrta Plana upravljanja je finasirala Evropska Unija u okviru IPA  programa. Plan upravljanja vodama predstavlja ključni dokument Vlade Federacije u procesu donošenja odluka o načinu korištenja vodnih resursa. Plan je formulisan u skladu sa Okvirnom direktivom o vodama Evropske Unije i važećim zakonima vezanim za sektor voda Bosne i Hercegovine i Federacije B i H.

Okvirna direktiva o vodama EU naglašava da se prepoznaju rijeke na kojima je došlo do značajnih promjena uslijed raznih oblika ljudskog djelovanja kako bi se one koristile kao hidropotencijal, te na njima izgradile hidrocentrale.

U navedenom Nacrtu Plana je predviđena izgradnja hidrocentrale snage 72 MW na rijeci Unac.

– Postavlja se pitanje, kako je moguće da nosioci izrade navedenog Nacrta Plana upravljanja  nisu uočili da ni jedan od vidova antropogenih djelovanja nije prisutan na rijeci Uni i rijeci Unac. Čak i osnovni zgađivači koji uticali na kvalitet vode rijeke Une (tvornica celuloze u Drvaru i tvornica kemijskih proizvoda u Suvaji – na izvoru rijeke Une) prestali su sa radom davno prije posljednjeg rata, što je nesumnjivo uticalo na poboljšanje kvaliteta vode, kazao je nurvet Dervišević ispred Bihaćke građanske inicijative.

Trenutno, ne postoji ni jedan industrijski objekt, tvornica ili zagađivač, izuzev ribnjaka na rijeci Unac koji bi mogao uticati na kvalitetu vode.

Međutim, ovu činjenicu nosioci izrade Nacrta plana svjesno „ zaobilaze „ kako bi promovirali izgradnju hidroelektrane i aktivnosti vezane za zaštitu od poplava. Pri tome zaboravljaju da je Agencija za vode obavezna da provodi dodatne mjere na očuvanju i poboljšanju kvaliteta voda i okoliša (npr. Izgradnju ribljih staza, finansiranje alternativnih projekata usmjerenih na zaštitu vodnih resursa, poticanje ribolovnog i lovnog turizma i ostalih vidova turističke ponude, razvoj infrastrukture Nacionalnog parka Una, poticaj za proizvodnju ekološke hrane i sl.).

Okolišni ciljevi koji se moraju postići prilikom bilo kakvih aktivnosti na rijekama su jasno definisani i nosioci izrade Nacrta Plana su o obavezi da ih poštuju.

U obrazloženju okolišnih ciljeva vezano za rijeku Unu navedene su nevjerovatne kontradiktornosti i nebuloze koje su, jednostavno, neshvatljive, rečeno je na sesiji BGI-a.

Okolišni ciljevi se uspostavljaju u svrhu obezbjeđenja dugoročno održivog korištenja vodnih resursa uz planiranje i provođenje seta neophodnih mjera na održanju i/ili poboljšanju zaštite akvatičnog okoliša.

Okvirna direktiva o vodama EU obavezuje Agenciju za vode  da definiše određene izuzetke u pogledu dostizanja generalno proklamovanih okolišnih ciljeva, odnosno, da se naprave izuzeci za slučaj budućih održivih razvojnih projekata.

 – Zar proglašenje Nacionalnog parka Una, za nosioce izrade Nacrta plana upravljanja to nije budući održivi razvojni projekat? A u Nacrtu Plana Nacionalni park Una nije predvidjen kao zaštićeno područje. Znači li to da se Nacionalni park Una ukida, pita se Nurvet.

Za sve nas  Nacionalni park Una je daleko više od održivog razvojnog projekta. On je naš ponos, bezgranična ljubav i svim srcem se trudimo da ga održavamo, promoviramo i to ćemo raditi dok god rijeka Una teče, čulo se na sesiji BGI-a.

– Okolišni ciljevi su uspostavljeni uz sagledavanje antropogenih pritisaka i uticaja na status rijeke Une. Pa valjda je svima jasno, da pritisaka te vrste nema, jedini pritisak provodi Agencija za vode sa stavom da će se na rijeci Unac graditi hidrocentrala jačine 72 MW.

Da napomenem da je u toku izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Bihaću što će uticati na smanjenje zagađenja rijeke Une nizvodno od grada Bihaća i dovesti kvalitetu vode rijeke Une sa trenutne II kategorije na vodu kvaliteta I kategorije.

Uvrjedljivo je vršiti monitoring kvaliteta vode na dva mjerna mjesta na rijeci Uni. Zar nosiocima izrade Nacrta plana nije poznato da u Bihaću postoje institucije i fakulteti, profesori, doktori nauka koji su svoj život posvetili nauci, praćenju i izučavanju kvalitete vode rijeke Une od kojih su mogli tražiti i dobiti podatke o kakvoći vode u rijeci Uni.

Smatram veoma neozbiljnim upit ribolovnom udruženju da dostavi informaciju o postojanju neke „baje“ koju mi, ribari sa Une, zovemo „kamenjarka“ koja je veoma osjetljiva na promjenu hemijskog sastava vode i kao takva je pouzdan indikator čistoće vode, te na osnovu te informacije da se vrši klasifikacija vode, zaključuje Dervišević

ZADNJE VIJESTI IZ USK

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision