Tuesday, 30. April 2024.
Unsko-sanski kanton 11° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

3. Juna. 2018. Zanimljivosti
Kemoterapija uspješnija kad se prilagodi biološkom satu pacijenta

Unutrašnji biološki sat upravlja biohemijskim, bihevioralnim i fiziološkim funkcijama tokom 24 sata (cirkadijalni ritam) i to ne samo kod ljudi. Tako se regulira san, hodanje, razine hormona, tjelesna temperatura, otkucaji srca, tlak te niz drugih čimbenika.

Naučnici iz Sancar laboratorija na Univerzitetu North Carolina saznali su da neki lijekovi djeluju bolje u različito doba dana. Proučavali su kako cirkadijalni ritam utječe na obnavljanje stanične DNA, proces u kojem enzimi putuju kroz DNA popravljajući oštećenja koje naprave ultraljubičasto zračenje i hemijske tvari koje mijenjaju DNA.

Razumijevanje povezanosti tjelesnog ritma i oporavka DNA je bitno, jer postoje dokazi koji ukazuju da je loše funkcionirajući cirkadijalni ritam povezan s pretilošću, nesanicom, epilepsijom i sezonskim afektivnim poremećajima.

Sancar Lab je tako istraživao kako cirkadijalni ritam utječe na obnovu DNA tokom davanja lijeka protiv karcinoma, cisplatina. Njime se liječi puno karcinoma čvrstog tkiva, poput karcinoma testisa, pluća, jajnika i dojke. Lijek ubija karcinom oštećujući DNA kancerogenih stanica. Usput oštećuje i DNA zdravih stanica, uzrokujući nuspojave koje liječnike često tjeraju na promjenu načina liječenja

Oštećenja DNA uzrokovana lijekom se obnavljaju. Uspješno liječenje traži ciljanje kancerogenih stanica da im se ošteti DNA tada kada su bolesne stanice najmanje sposobne za reparaciju. Posljednjih desetljeća naučnici nastoje iskoristiti cirkadijalni ritam u određivanju vremena uzimanja cisplatina.

Strategija je davanje lijeka u određeno vrijeme i promatranje što se zbiva, kako bi se ustanovilo u koje vrijeme pacijent ima najviše dobrobiti od lijeka uz najmanje nuspojava. Takvi eksperimenti nisu bili naročito uspješni, jer izbor vremena nije bio zasnovan na onome što se odvija unutar stanice.

Tim iz Sancar Laba proučavao je što se događa u bubrezima i jetri miševa kad su primili cisplatin tokom 24 sata. Otkrili su koji gen, uzročnik karcinoma tj. gen za prevenciju karcinoma, se obnavlja u koje doba dana. Ustanovili su točno kada je najbolje vrijeme za davanje kemoterapije – onda kada zdrave stanice efikasno obnove DNA, a kada se tumorske stanice slabije oporavljaju.

Naučnici vjeruju kako će ovo otkriće poslužiti i za ljude kako bi se utvrdilo optimalno vrijeme davanja kemoterapije u svrhu što veće stope preživljavanja od karcinoma.

Postupak sinkroniziranja davanje lijeka s cirkadijalnim ritmom kancerogenih stanica zove se – kronokemoterapija.

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision