Friday, 17. May 2024.
Unsko-sanski kanton 20° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

19. Juna. 2016. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Izmjenom pravilnika zaslužni sportisti bi mogli ostati bez naknada

U državi nametnutih podjela nauštrb socijalnog blagostanja, neprovođenja reformi neophodnih za napredak zemlje nauštrb opstanka kakvih-takvih koalicija, rijetki su i uglavnom pojedinačni primjeri koji u svijet šalju pozitivne slike Bosne i Hercegovine. I uglavnom su to sportisti, koji uspjehe nižu zahvaljujući vlastitim naporima.

Najnoviji i sramotan odraz nebrige za sportiste je prinudno napuštanje sarajevskog hotela naše rukometne reprezentacije, četiri sata prije odlučujuće utakmice za plasman na Svjetsko rukometno prvenstvo 2017. u Francuskoj, jer Rukometni savez BiH nije uplatio novac za duži boravak. Izgleda da više nema novca za zaslužne i vrhunske sportiste, a prijedlog Ministarstva civilnih poslova BiH o promjeni pravilnika za ovu kategoriju naišao je na otpor. Izmjenu pravilnika o kategorizaciji zaslužnih sportista trebala bi na jednoj od narednih sjednica razmatrati Vijeće ministara BiH. To znači da bi najbolji sportisti naše zemlje mogli ostati bez zasluženih naknada. Umjesto dosadašnje životne naknade, novi pravilnik predviđa jednokratnu pomoć do 15.000 KM na godišnjem nivou. Granična dob za stjecanje naknade bila bi pomjerena na 65 godina starosti, odnosno do odlaska u penziju. Za one s najvećim svjetskim, evropskim i olimpijskim medaljama ovo je uvreda.

“Ovo se ne smije usvojiti iz više razloga, jer mi trenutni zaslužni sportisti ne govorimo o tome da se to odnosi samo na nas, već se to odnosi i na zaslužne sportiste i na mlade sportiste koji dolaze sutra, za godinu. Nažalost, mene je stid i sramota pored ovih dešavanja da uopšte živim u BiH”, ne krije ogorčenje bivši atletičar Zlatan Saračević, osvajač zlatne medalja na Evropskom dvoranskom prvenstvu u Njemačkoj 1980. Sredstva koja se izdvajaju za sport općenito u našoj zemlji iz godine u godinu sve su manja, a ušteda se sada traži nauštrb najzaslužnijih. U Ministarstvu civilnih poslova BiH ovu odluku pravdaju revizorskim izvještajem koji je pokazao da su u proteklom periodu zaslužnim sportistima na osnovu građanskih tužbi isplatili više od 400.000 maraka. Problem vide i u povećanju broja zaslužnih sportista. “Izvorna nadležnost u sportu je u kantonalnim i entitetskim ministarstvima.

Mi smo u prethodnom periodu pokušali osigurati dodatna sredstva za ovo pitanje, ali znate kako se planira budžet u Bosni i Hercegovini – moramo imati saglasnost Ministarstva finansija i trezora, Fiskalnog vijeća, Predsjedništva, Parlamentarne skupštine”, ističe Suvad Džafić, pomoćnik ministra civilnih poslova BiH. U regiji vjerovatno najmanja naknada u iznosu oko 500 KM novim pravilnikom se želi još više umanjiti postavljanjem ukupnog iznosa od 150.000 KM za sve sportiste. “Što se tiče te odluke, mislim da će se ona ipak vratiti, te da neće biti važeća jer svi oni trebaju biti svjesni koliko je sport važan za BiH”, smatra bivša košarkašica Mara Lakić-Brčaninović, osvajačica srebrene olimpijske medalje u Seulu 1988.  I uvijek ista priča, za dnevnice, naknade, vozila i plate političara u skromnoj BiH novca uvijek ima na pretek, ali za sve ostale samo na kapaljku.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision