Thursday, 16. May 2024.
Unsko-sanski kanton 16° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

27. Septembra. 2016. USK
Iz USK u protekle dvije godine otišlo 80 zdravstvenih djelatnika,od čega 34 ljekara

Kada je u pitanju starosna dob ljekara u pojedinim specijalnostima, imamo podatke koji su zaista alarmantni: naprimjer, u pedijatriji i psihijatriji prosječna dob ljekara je 57 godina, što znači da ćete za sedam-osam godina imati kolaps tih djelatnosti, kaže Drljević.

Blizu tri stotine ljekara u posljednje dvije godine iz Federacije BiH otišlo je da radi u inostranstvu. Podaci su to kojima raspolaže Ljekarska komora FBiH na osnovu evidencija kantonalnih komora. Odliv ljekarskog kadra iz Bosne i Hercegovine poprima razmjere prave epidemije, a država i dalje ne čini gotovo ništa kako bi zaustavila taj trend, kaže za Faktor prim. dr. Harun Drljević, predsjednik Ljekarske komore Federacije BiH.

Deficit specijalista

– Od 124 ljekara koji su tek završili studij medicine u Sarajevu, njih između 30 i 40 već su odlučili da napuste BiH, a da se još nisu ni prijavili u Komori. Zemlju napuštaju mladi, potentni ljekari specijalisti koji bi, nakon što steknu određeno iskustvo, trebali ovdje preuzeti zdravstveni sistem. I to je ono što je najgore u svemu – kaže dr. Drljević.

U pojedinim specijalističkim oblastima već godinama postoji izražen deficit kadra, a masovni odlazak ljekara iz naše zemlje dodatno pogoršava situaciju, naglašava Drljević.

– Kada je u pitanju starosna dob ljekara u pojedinim specijalnostima, imamo podatke koji su zaista alarmantni: naprimjer, u pedijatriji i psihijatriji prosječna dob ljekara je 57 godina, što znači da ćete za sedam-osam godina imati kolaps tih djelatnosti. Patologa tradicionalno nedostaje, kao i anesteziologa, a svi oni koji su ambiciozni, žele da uče i napreduju, odlaze van BiH. Veoma brzo ćemo doći u situaciju da moramo organizirati zdravstveni sistem u skladu sa tim deficitom, a to automatski znači pad kvaliteta zdravstvenih usluga, ali i pad broja usluga koje smo u mogućnosti pružiti pacijentima – kaže Drljević.

Unsko-sanski kanton je među rijetkima koji vodi evidenciju o odlasku medicinara. Iz ovog kantona je u protekle dvije godine otišlo 80 zdravstvenih djelatnika, od čega 34 ljekara. Svi su oni bili zaposleni u zdravstvenim ustanovama USK, ali nezadovoljni plaćom koju dobijaju za svoj rad, kao i veoma ograničenim mogućnostima za dalje usavršavanje i napredovanje u struci. Zarada je primarni motiv za odlazak, pogotovo mladog ljekarskog kadra iz naše države, ističe prim. dr. Fahrudin Braco Kulenović iz Ljekarske komore Kantona Sarajevo.

– Mlade kolege jednostavno neće da studiraju najteži fakultet i da onda rade za malu plaću. Migracije ljekara su oduvijek bile prisutne. Do početka ratova na prostorima bivše SFRJ devedesetih godina, oko 5.000 ljekara iz Jugoslavije je radilo u Njemačkoj. U to vrijeme računalo se da edukacija jednog doktora specijaliste državu košta oko 300.000 maraka. To su bili ogromni troškovi, a ni danas sigurno nisu manji – kaže za naš list Kulenović.

Tuzla pozitivan primjer

Naši sagovornici kažu da uprkos brojnim upozorenjima koje šalje struka, nadležne institucije imaju malo ili nimalo svijesti o ovom problemu.

– Kad im zatrebaju ljekari, zovu nas „heroji u bijelom“, a kada im ne trebamo, onda smo nosioci korupcije – sarkastično primjećuje Kulenović.

Jedan od rijetkih pozitivnih primjera je Tuzlanski kanton, gdje je u ovoj godini kroz projekat Zavoda zdravstvenog osiguranja predviđeno zapošljavanje 80 ljekara koji su trenutno na birou. Vrijednost projekta je 350.000 KM, a iz Vlade TK nadaju se da će i u 2017. moći realizirati sličan projekat.

Trend odlaska ljekara zahvatio je posljednjih godina i Republiku Srpsku. Tako je samo Univerzitetski klinički centar u Banjoj Luci od 2014. godine do danas napustilo oko 50 ljekara. Inače, Bosna i Hercegovina raspolaže sa 162 ljekara na 100.000 stanovnika, što je za 200 ljekara manje u odnosu na standard zemalja Evropske unije.

Više od 1.600 njegovatelja iz BiH radi u Njemačkoj

Posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH od 2013. do kraja 2015. godine na rad u Njemačku otišlo je više od 1.600 njegovatelja, uglavnom medicinskih sestara i tehničara. Samo u prošloj godini taj broj bio je 870 osoba, a i do kraja 2016. očekuje se da će ih otići najmanje toliko. Većina u početku potpisuje ugovore o radu na određeno vrijeme, no ukoliko je poslodavac zadovoljan njihovim radom, gotovo je zagarantirano da će dobiti stalni posao.

ZADNJE VIJESTI IZ USK

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision