Sunday, 5. May 2024.
Unsko-sanski kanton 21° C Few Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

4. Marta. 2018. Zanimljivosti
EU možda zabrani insekticide zbog očuvanja pčela

Nakon jedne izuzetno opsežne naučne analize koja je obuhvatila čak 1500 provedenih studija, stručnjaci European Food Safety Authority (EFSA) u Parmi, zaključili su kako neonikotinoidi štete pčelama. Rezultati tog istraživanja povećavaju šanse da će EU uskoro možda zabraniti insekticide na usjevima.

Europska unija je, naime, još 2013. zabranila apliciranje tri kemikalije na usjeve koji su atraktivni pčelama (suncokret, kukuruz i uljana repica) i to nakon što su procjene EFTE podigle zabrinutost oko učinka pesticida.

Od tada su znanstvenici prikupili još i više dokaza o tome što pčelama šteti i EU komisija je 2017. godine predložila zabranu korištenja pesticida, ali uz prijedlog da se njihovo korištenje još uvijek dozvoljava u staklenicima.

“Zadnje EFSA procjene ojačavaju znanstvenu podlogu za ovaj prijedlog”, tvrdi Anca Paduraru, inače glasnogovornica EU komisije za javno zdravlje i sigurnost hrane. Očekuje se kako će se glasovanje održati oko 22. ožujka.

Neonikotinoidi su, inače, izuzetno toksični za insekte, izazivaju paralizu i smrt putem prodiranja u središnji živčani sustav. Za razliku od onih pesticida koji ostaju na površini biljke, neonikotinoidi djeluju tako da prodiru u korijen biljke, stabljiku, cvijet, pelud i sok.

EFSA-ina procjena je istaknula tri neonikotinoida koji su najštetnija za zdravlje pčela: imidakloprid, klotianidin i tiametoksam. Agencija je u obzir uzela čak 1500 studija, uključujući i zasad sve relevantne članke dostupne i objavljene u stručnoj literaturi, zatim podatke akademija, kemijskih kompanija, nacionalnih tijela te udruga pčelara.

Agencija je time svime utvrdila kako su pčele izložene raznim štetnim razinama ostataka pesticida u peludi i nektaru s tretiranih polja i zagađenih područja u blizini, baš kao i u prašini koja pada.

Također je zaključeno, temeljem ograničenijih dokaza, kako neonikotinoidi mogu ponekad potrajati i nakupljati se na tlu te tako mogu utjecati i na cijele generacije usjeva i pčela koje su u potrazi za hranom.

“EFSA-ine preporuke vrlo često kritiziraju zainteresirane strane, nevladine organizacije i kompanije , ali EFSA daje znanstveno čvrste i potpuno nepristrane savjete” tvrdi Jose Tarazona, šef agencije za pesticide.

Glasnogovornik kompanije Syngenta (koja proizvodi neonikotinoide) smatra da su zaključci EFTA-e prilično konzervativni. “Kad regulatori donose odluke o proizvodima za zaštitu usjeva, ono što bi moralo biti važno su znanost, podaci te poštivanje procesa koje se odvijaju i to da oni služe javnim interesima. Bilo kakva dodatna ograničenja temeljena na ovom izvješću bila bi proizvoljna.”

Članice Unije su trebale o ovome glasati još 13. novembar prošle godine, ali je sve odgođeno jer se čekalo da EFSA završi u potpunosti svoju evaluaciju. “Zaštita pčela je bitan problem za povjerenstvo jer se sve to tiče bioraznolikosti, proizvodnje hrane i okoliša”, kaže Anca Paduraru.

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision