
Prosječna cijena električne energije sa svim taksama za domaćinstva koja godišnje troše između 2.500 i 5.000 kilovat-sati u BiH u drugom polugodištu prošle godine iznosila je 15,78 feninga po kilovat-satu, što je za 1,6 posto više nego u prvom polugodištu. Prosječna cijena električne energije bez PDV-a za industriju, koja godišnje troši između 500 i 2.000 megavat-sati, u drugom polugodištu lani iznosila je 12,17 feninga po kilovat-satu, što je za 4,7 posto manje nego u prvom polugodištu, podaci su Agencije za statistiku BiH. Prosječna cijena prirodnog gasa sa uključenim svim taksama za domaćinstva u drugom polugodištu 2014. godine iznosila je 27,9 KM po gigadžulu i nepromijenjena je u odnosu na prvo polugodište.
Prosječna cijena prirodnog gasa bez PDV-a za industriju u drugom polugodištu prošle godine iznosila je 28,9 KM po gigadžulu i nepromijenjena je u odnosu na prvo polugodište.
Po podacima Državne regulatorne komisije za električnu energiju (DERK) u Bosni i Hercegovini je u 2013. proizvedeno 16.302,55 GWh električne energije, od čega je u hidroelektranama proizvedeno 7.123,62 GWh ili 43,7 posto.
Ostatak električne energije proizveden je u termoelektranama, a samo 1,47 posto u manjim i industrijskim elektranama (što uključuje i ostale oblike obnovljivih izvora energije).
Iz Centra za edukaciju i podizanje svijesti o potrebi povećanja energetske efikasnosti – Energis saopćeno je da iz navedenih rezultata vidljivo da je Bosna i Hercegovina među prvih 10 država u svijetu po proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora, što je pozitivno za državu i njene građane.
Ipak, ističu da BiH ima potencijal i za druge oblike obnovljivih izvora energije – energiju vjetra, solarnu energiju i biomasu.
Podsjećaju da je u zadnjih nekoliko godina pušteno u pogon nekoliko solarnih elektrana, toplana na biomasu i jedna vjetroelektrana, te da je nekoliko novih projekata za vjetroelektrane u pripremnoj fazi.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijesti
