Saturday, 4. May 2024.
Unsko-sanski kanton 11° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

11. Septembra. 2015. Bosna i Hercegovina, Vijesti
Bez dogovora o nastavku nastave za bošnjačku djecu u RS-u

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić izjavio je danas Feni da u entitetu RS za sve narode treba primijeniti ono što piše u Ustavu kada su u pitanju jezici konstitutivnih naroda, te da nije moguće da zvaničnici RS-a odrede Bošnjacima kako će im se zvati jezik.

Podsjetio je da Ustav RS-a definiše jezike konstitutivih naroda kao jezik srpskog naroda, jezik hrvatskog naroda i jezik bošnjačkog naroda. “Mislim da niti jedan od ovih roditelja ne bi imao problem, ukoliko bi u nastavnom planu i programu u cijeloj RS jezik nosio naziv jednog od tri konstititivna naroda. Ne možete na osnovu Ustava ili zakona izvući pravo da jedan jezik nazovete srpski jezik, a drugi jezik bošnjačkog naroda ili bošnjački jezik”, rekao je Ramić.

Stoga, naglasio je, treba primijeniti rješenja iz Ustava i neće biti problema. Ramić ističe da tvrdnje ministra prosvjete RS-a Dane Maleševića, da treba donijeti politički stav o bošnjačkom jeziku ili jeziku bošnjačkog naroda, imaju elemente politizacije cijelog ovog procesa te, vjerovatno, skretanja pažnje s drugih tema ili problema.

Ocijenio je i da je činjenica da se u odnosu na prošlu školsku godinu nije promijenio niti jedan zakonski propis, ali jesu okolnosti u kojima treba da se odvija nastava. “To je očigledno stav i volja nekih pojedinaca ili politički stav predstavnika vlasti RS-a, a ne zakonskih ili ustavnih propisa. Ukoliko neko u entitetu RS smatra da Bošnjacima može odrediti kako će mu se zvati jezik, to je nemoguće. Bilo je pokuašaja da se kroz zakon o bibliotečkoj djelatnosti kaže da će se ta djelatnost voditi na ćiriličnom i pismu konstititivnih naroda ili srpskom jeziku i jezicima konstitutivnih naroda, što je tada zaustavljeno u Vijeću naroda RS-a te kasnije usaglašeno. I u tom zakonu sada piše jezici i pisma konstitutivnih naroda, a niti jedan jezik ili pismo nema prednost u odnosu na druge. To pravilo treba primijeniti i neće biti nikakvog problema”, istakao je Ramić za Fenu.

Na česte paralele stanja u RS-u s onim u FBiH, u koje ulazi ministar prosvjete i drugi zvaničnici RS-a, Ramić je rekao da nudi da se obiđu sva problematična područja u oba entiteta. Posebno je naglasio da u svemu ispaštaju djeca i roditelji Bošnjaci, te da je potpuno necivilizacijski da im se izriču neke prekršajne mjere jer djecu nisu slali u školu, kao i da se isključe iz prava na dječiji dohodak.

Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Dane Malešević izjavio je da se zahtjevi roditelja bošnjačke djece, s kojima je danas razgovarao, svode na uvođenje nacionalne grupe predmeta i insistiranje na nazivu jezika “bosanski”, što Ministarstvo trenutno ne može prihvatiti. “Ministarstvo to trenutno ne može prihvatiti jer u Ustavu Republike Srpske ne piše `bosanski` jezik, nego jezik bošnjačkog naroda. Postoji inicijativa da najodgovorniji ljudi u Republici Spskoj zauzmu politički stav o tom pitanju”, rekao je Malešević novinarima u Banjaluci.

On je nakon sastanka sa roditeljima bošnjačke djece iz škola u kojima se bojkotuje nastava, a koji je sazvao potpredsjednik Republike Srpske Ramiz Salkić, rekao da se do zauzimanja takvog stava mora poštovati Ustav. “U nekim ustavima, kao što je federalni, piše `bosanski jezik`, ali u Ustavu neretvanskog kantona piše da je jezik bošnjački. Ali, koristeći tvorbena pravila iz srpskog jezika i izvlačeći naziv `bošnjački` za teritoriju Republike Srpske je veliki problem”, poručio je Malešević.

Prema njegovim riječima, ako pogledamo u istoriji do 1902. godine, vidimo šta je u tom periodu značio bosanski jezik i potenciranje od Benjamina Kalaja za uvođenje bosanske nacije, što sigurno srpski narod u ovom dijelu BiH ne može prihvatiti. “Podsjećanje na taj period sigurno je problematičan. Ne bježim od toga da u narednom periodu nastavimo razgovore. Već naredne sedmice razgovaraću i sa predstavnicima vlasti i sa roditeljima”, naglasio je Malešević.

Ministar je objasnio da će se krajem godine analizirati svi nastavni planovi u osnovnim školama, te je moguće da učenici bošnjačke nacionalnosti uče po jedinstvenom planu i programu kada je riječ o nacionalnoj grupi predmeta. On je dodao da je direktor Republičkog pedagoškog zavoda upoznat sa zahtjevom da se u toj ustanovi zaposli savjetnik za muslimansku vjeronauku, te da je već riješeno pitanje uvođenja u nastavu žena predavača za islamsku vjeronauku.

Inače Malešević je danas izazvao je pometnju među medijima obzirom da je kasnio na sastanak zbog sjednice Vlade RS, a zatim ga ranije napustio bez obrazloženja, te se potom vratio kako bi dao izjave.

Ovom sastanku prisustvovala je i delegacija OSCE-a, direktor predagoškog zavoda RS Predrag Damjanović, federalni ministar za izbjegla i raseljena lica Edin Ramić, te roditelji bošnjačke djece iz deset opština u RS.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision