Friday, 26. April 2024.
Unsko-sanski kanton 5° C Scattered Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

11. Septembra. 2021. Sport
Pravilo zaštićenog godišta je besmisleno uz trenere koji nemaju strpljenja za mlade igrače

Sve je bliže trenutak kada će se Edin Džeko i Miralem Pjanić oprostiti od nogometne reprezentacije BiH. Naravno da svi mi priželjkujemo da se to dogodi što kasnije, ali neminovno je da će doći dan kada će ovi velikani mahnuti publici na jednom od bh. stadiona i odštetati u tunel iz kojeg više nikad neće istrčati kao igrači.

Iako je mnogo onih koji tvrde da je ta bojazan neopravdana – jer reprezentacija je “preživjela” i oproštaj Salihamidžića, Bolića i Barbareza (još se plasirala i na Mundijal) – dojam je da će se kvalitet Zmajeva ipak znatno srozati u godinama koje dolaze.

Strah je pojačan činjenicom da sve manje proizvodimo vrhunske nogometaše u vlastitom dvorištu, dok s druge strane sve manje dobijamo “poklone” iz dijaspore. Nekada su se u našu najbolju selekciju prosto sljevali fudbaleri poput Ibiševića, Salihovića, Begovića, Medunjanina, Lulića, Misimovića, Spahića ili pomenutog Pjanića… Formula po kojoj se spajao bh. talenat i uslovi razvijenih zemalja funkcionisala je besprijekorno.

Funkcioniše i danas, da se razumijemo, ali sve je manje po Evropi nadarenih igrača bh. porijekla rođenih u inostranstvu, a koji bi igrali za domovinu svojih roditelja. Može se reći da su primjeri Ahmedhodžića, Hadžikadunića, Nalića i Demirovića sve rjeđi…

Uostalom, taman i da nije tako, u budućnosti bismo se svakako trebali više oslanjati na glancanju bisera u sopstvenoj radionici. Premijer ligi BiH.

Prepoznavši opasnost u neperspektivnosti domaćeg takmičenja, za razliku od nekih drugih (zasad) neispunjenih obećanja, nova garnitura Nogometnog saveza BiH odlučila je već od ove sezone implementirati takozvano pravilo zaštićenog godišta.

Umjesto četiri u zapisniku, od ove sezone premijerligaške ekipe u početnoj postavi na svakoj utakmici moraju imati barem dvojicu igrača ispod 21 godine. Nadalje, jedan od ta dva mlada igrača uvijek mora biti prisutan na terenu.

Potpuno je jasno da se krovna bh. kuća odlučila na ovaj potez kako bi primorala klubove i stručne štabove istih da daju više prostora nadarenim klincima, kad se već sami nisu toga sjetili. Konačni cilj je, dakle, da se liga pretvori u razvojno takmičenje i tako napokon fokus stavi na eksploataciju famoznog bh. nogometnog talenta.

Međutim, kako to već biva kod nas, novo pravilo ima svoje “rupe” i, još gore, one koji ih žele obilato koristiti.

Ilustraciju takve zloupotrebe mogli ste vidjeti na sinoćnjoj utakmici između Veleža i Sarajeva. Već u devetoj minuti susreta trener domaćih Feđa Dudić iz igre je povukao mladog Dženita Hajdarevića kako bi uveo iskusnijeg Dženana Zajmovića (kojeg je također zamijenio nešto kasnije). Deveti minut. Toliko mu se žurilo.

Bio je to tužan trenutak bh. nogometa. Kako se mladi Hajdarević osjećao, samo on zna.

Dudiću to nije bilo prvi put ove sezone, na gostovanju u Širokom Brijegu klupirao je Armana Džankovića također u prvom poluvremenu, tačnije već u 25. minuti utakmice.

Strateg Veleža zaslužuje sve pohvale za ono što su Rođeni napravili u Evropi, ali također i keca kao kuću za odnos prema mladim igračima. Ne samo da je pokazao frapantan izostanak senzibiliteta prema tim nogometašima, već i neznanje.

Stručnjak koji već neko vrijeme nosi epitet jednog od najboljih trenera Premijer lige nema se namjeru baviti razvojem mladih? To bi trebao biti elementarni zadatak nekoga u ligi poput naše, u kojoj baš i nema previše novca za zvučna pojačanja iz inostranstva.

Ili bi da isključivo kupuje iskusnije bh. igrače? A kako bi onda ti isti igrači dolazili do iskustva u svojim prvim profesionalnim godinama? Pored trenera kao što je Dudić? Spremnih da pod makijavelističkim opravdanjima ismijavaju dobro i korisno pravilo, jedno od rijetkih koje zaista ima smisla u našem nogometnom prvenstvu.

Što je najgore, primjer Feđe Dudića bi mogli početi slijediti i neki drugi treneri u najvišem rangu bh. fudbala. Reći će da to rade zbog rezultata, ali zapravo je problem u lijenosti i pomenutom neznanju. Stvarati igrače ne može svako, najlakše je garnirati već gotovo jelo.

Vjerovatno nismo daleko od trenutka kada će još neki “strateg” uvesti praksu da redovno iz igre povlači mladog igrača u prvih petnaestak minuta meča. Tako će mu ubiti samopouzdanje, znamo već koliko su juniori osjetljive biljke, ali koga briga?

E, pa, trebalo bi biti briga one koji su stavili na stol pravilo zaštićenog godišta. Propis treba doraditi, nema sumnje. Imaju dovoljno vremena do naredne sezone.

Jedino neće ništa moći poduzeti po pitanju trenera koji ne znaju ili nemaju strpljenja raditi s mladima. Tu nam, izgleda, nema pomoći…

ZADNJE VIJESTI IZ Sport

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision