Friday, 26. April 2024.
Unsko-sanski kanton 14° C Scattered Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

28. Maja. 2020. Zanimljivosti
Pčelarenje na većim nadmorskim visinama

Usljed sve većih klimatskih promjena, kada više ne postoje stara pravila pčelarenja, na koliko dobrih godina ide loša, klima na višim nadmorskim visinama dosta je stabilnija i bogata različitim biljnim vrstama, koje obezbijeđuju raznovrsne pčelinje paše.

Brdsko planinsko pčelarenje

Mnogi pčelari koji su se posvetili brdsko planinskom pčelarstvu ujedno su i jako uspješni. Njihov značaj u pčelarstvu nije ništa manji od kolega koji pčelare u ravnicama i gore pomenutim mjestima.

Mnogi će to protumačiti na način kako šume obiluju velikim brojem šupljeg drveća, da su tamo i pećine – špilje, gdje je pčelama lakše pronaći stanište, tj. jeste svoje krajnje odredište gdje će se smjestiti i započeti graditi svoje prvo saće u kojem će lagerovati hranu i odgajati leglo.

Takvo tumačenje odlaska pčela u brda ima svoje utemeljenje ali to nije i jedini razlog te njihove odluke, imamo slučajeva gdje se pčele nasele u dijelovima građevina gdje žive ljudi;  nije rijetkost da se pčele nasele u napuštana vozila kao i u pneumatike kod vozila koja stoje itd. Mi znamo da planine obiluju izvorima, potocima, manjim jezerima ali i raznolikom biljnom florom koja je pčelama potrebna.

Vegetacija u brdsko planinskim predjelima počinje nešto kasnije, cvjetanje biljaka se preklapa, a mnoge i cvjetaju u isto vrijeme, tako da je teže dobiti sortni med ali med sa takvih mjesta je jako dobrog kvaliteta, a da pri tome ne moramo misliti da li je i sa čim tretirano bilje koje naše pčele posjećuju.

U brdsko planinskom dijelu u malom radijusu kretanja, razlike u nadmorskim visinama se brzo mijenjaju stotinjak pa i više stotina metara od centra radijusa. Planine imaju svoje kotline, prevoje, perivoje, tako da na takvim mjestima jednoj vrsti medonosnog drveća ili biljaka, vegetacija se znatno produžava, a ako u obzir uzmemo sjeverne i južne padine te osoje i prisoje, onda ćemo još bolje znati cijeniti brdsko planinsko pčelarenje.

Ne smijemo zaboraviti pomenuti važnost jelovih šuma za dobijanje visoko kvalitetnog meda. Bitno je pomenuti i biljnu uš (vaš) kao i mrave koji su veliki saveznici pčelara i pčela u dobijanju meda (crnog zlata) koji je na evropskom i svjetskom tržištu jako cijenjen.

Planinsko pčelarenje, samo za znalce!!

Velike nadmorske visine tj. planine, jako su bitne i pogodne za proizvodnju matične mliječi, za formiranje oplodnih stanica i dobijanja selekcionisanih matica. Planine su skromne sa nektarskom i polenskom pašom što ne znači da pčelar znalac ne može imati korist i na planini.

Skoro isti je slučaj kada je u pitanju selekcija matica, na većim nadmorskim visinama pčelar ne vidi neku bog zna veliku računicu, a gotovo je i nema kada je proizvodnja meda u pitanju tako da su planine manje naseljene pčelama zato je lakše raditi na selekciji matica, još ukoliko takva mjesta nisu posebno zakonom zaštićena.

Izvor: bhpcelar.com

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision