
Nacrt izmjena i dopuna Krivičnog zakona Republike Srpske kojim se nastoji kriminalizovati kleveta izazvao je burne reakcije u javnosti, a naštetit će, ne samo medijskim radnicima u RS-u, već i širom Bosne i Hercegovine.
Specijalni izvjestioci UN-a zatražili su od vlasti RS-a povlačenje izmjena Krivičnog zakona RS, a ovakva reakcija uslijedila je nakon inicijative više organizacija civilnog društva među kojima je bio i Transparency International u BiH.
UN-ovi izvjestioci analizirali su detaljno članove zakona i upozorili da bi proizvoljno tumačenje brojnih odredbi moglo poslužiti za suzbijanje slobode govora i slobode izražavanja.
Tačkom izmjene Krivičnog zakona RS-a, Član 208a kriminalizuje “uvredu” drugog lica, a kako je pojam “uvrede” veoma subjektivan i otvoren za najrazličitija tumačenja, postoji rizik proizvoljnog tumačenja što može onemogućiti političke karikature ili satiru na račun političkih ličnosti, a to su dozvoljeni oblici izražavanja.
Tim povodom kontaktirali smo Instituciju ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine gdje su nam istakli da član 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama garantuje svakome pravo na slobodu izražavanja.
“Sloboda izražavanja je realtivno pravo, što znači da u određenim slučajevima ovo pravo država može ograničiti”, naveli su iz ove Institucije.
Naglašavaju da postoje samo izuzeci u ograničavanju slobode izražavanja.