
Nedostatak medicinskog kadra i nedovoljno kvalifikovan kadar su ozbiljni problemi koji utječu na kvalitetu zdravstvene njege i pružanje podrške osobama s intelektualnim i mentalnim teškoćama u ustanovama u Bosni i Hercegovini.
Takvi nedostaci mogu dovesti do poteškoća u dijagnosticiranju, liječenju i praćenju stanja pacijenata, kao i do poteškoća u pružanju odgovarajuće njege i podrške.
Izvještaj Ombudsmena BiH iz 2010. godine, naveo je da je stanje dosta bolje u određenim segmentima, ali da je i dalje veliki problem nedostatak medicinskog, te nedovoljno kvalifikovanog kadra.
To je potvrdila i ombudsmanka BiH, Jasminka Džumhur, koja je nedavno saopćila najnovije informacije.
“U četiri Federalne ustanove Pazarić, Drin, Stolac, Bakovići i dvije u Republici Srpskoj Jakeš i Sokolac, imamo stanje da su ustanove bez zdravstvene zaštite, a istovremeno daju terapiju, nemaju adekvatno liječenje, osim putem doktora po ugovoru o djelu”, poručila je Džumhur.
Džumhur je saopćila ove informacije prije nego što je razgovarala s institucijama za smještaj osoba sa mentalnim teškoćama.
“Centri za socijalni rad, koji su istovremeno u mnogim slučajevima staratelji spomenutim osobama, iniciraju i donose rješenja za smještaj u ustanovama, a to predstavlja direktni sukob interesa, te na taj način ne vodi računa o onome što je u najboljem interesu građana”, naglasila je.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina
