Friday, 17. May 2024.
Unsko-sanski kanton 20° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

20. Juna. 2020. Zanimljivosti
Kako da najbolje sačuvate sušeno voće

Ljeti većinom sušimo voće da bismo se zimi grijejali uz ukusne kompote i tople kolače. Danas, na sreću, imamo i specijalne dehidratore za sušenje voća, a neki ga uspiješno suše i u rerni, ali i na haubi automobila za vrijeme vrućih ljetnjih dana..

Događalo vam se sigurno da ga niste dobro skladištili i da se pojavila buđ i da vam je projekat propao. Sa ovim savjetima to vam se više neće događati.

Rok trajanja

Grožđice, sušene brusnice, višnje, mango, kajsije, šljive i datulje mogu da traju od 6 do 12 meseci u ostavi, 1 do 2 godine u frižideru, a neograničeno dugo u zamrzivaču. Ali, potrebno je da se pridržavate nekih pravila i prilikom sušenja i prilikom skladištenja voćki.Suvo voće je veoma zdravo, pravi spas u zimskim danima. Puno je zdravih vlakana i nema masnoća. Pošto je voda uklonjena iz voćke, njen rok trajanja je automatski produžen. Ako ste ih dobro osušili i pravilno “uskladištili” suve voćke mogu da traju i više od godinu dana.

Sušeno voće – smjernice za čuvanje

– Ne pakujte ih i ne skladištite dok ne budete sigurni da su u potpunosti osušene.

– Morate ih poslije sušenja pripremiti prije finalnog skladištenja. Stavite ih u teglice (ne u potpunosti zatvorene) i pazite da ih ne nagurate previše. Potrebno je da voćke imaju prostora da “dišu”. Ostavite tako 7 do 10 dana, ali svaki dan ih malo protresite, da bi se višak vlage rasporedio jednako na sve voćke i da biste izbjegli buđanje. Ako primjetite da se pojavila vlaga u tegli, onda to znači da niste dobro osušili voćke i da ih morate vratiti u rernu ili dehidrator.

– Nakon toga ih čuvate u dobro zatvorenim posudicama ili vrećicama za zamrzavanje na suvom, hladnom i mračnom mjestu.

– Ako koristite vrećice za zamrzvanje, poželjno je da imaju zip zatvarač i da istisnete sav vazduh prije nego ih zatvorite.

– Na voće prije sušenja se, kada se pravi na veliko, obično nanosi sumpor dioksid. Pazite kada kupujete suvo voće, izbjegavajte ono tretirano na taj način. A ako ga već kupujete, čuvajte ga u plastičnim posudama (ne metalnim).

– Suvo voće čuvajte u manjim hrpicama da smanjite rizik od kvarenja.

– Najidealnija temperatura za čuvanje sušenog voća je 15C stepeni.

– Čuvajte ih u frižideru ili zamrzivaču da biste mu produžili rok trajanja.

Izvor: lifepressmagazin.com

ZADNJE VIJESTI IZ Zanimljivosti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision