Friday, 17. May 2024.
Unsko-sanski kanton 22° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

6. Septembra. 2015. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Izetbegović u Banjaluci: Politička predstava ili nešto drugo – Dodik: Međunarodna zajednica neće odustati od intevencionizma u BiH

Dolazak Bakira Izetbegovića u Banjaluku i održavanje sjednice Predsjedništva SDA u Narodnoj skupštini Republike Srpske otvorilo je pitanje – šta je razlog takvog političkog poteza.

Političari u Srpskoj ocjenjuju: Izetbegović ima legitimno pravo da dođe u Narodnu skupštinu i govori o položaju Bošnjaka, ali neke od njih brine s predstavnicima koje političke partije se sastao i o čemu je razgovarano.

Zvaničnih informacija o tome još nema.

Lider SDA nabrojao je zahtjeve Bošnjaka, zaključio da su ugroženi, a onda se vratio u etnički, gotovo čisto, Sarajevo.

Slavodobitno ponašanje Bakira Izetbegovića u Banjaluci, kako je rekao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, omogućeno je podrškom opozicionih partija iz Srpske

“Da nema ljudi iz SDS, to se ne bi dešavalo”, rekao je Dodik. Dok politička javnost spekuliše da li je lider SDA došao u Banjaluku zbog približavanja vladajućim strankama u Republici Srpskoj ili zbog pokazivanja mišića, u NDP-u kažu da Izetbegović prikuplja političke poene. PDP je ipak pravdao svoje partnere na BiH nivou.

“Svako ima pravo da održava sjednice gdje hoće”, ističe sekretar PDP-a Igor Crnadak.

Nakon što je Izetbegović juče rekao da će tražiti da se zabrani održavanje referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH, Crnadak kaže da misli da te institucije ne rade dobro i dodaje da je “referendum za potrebe SNSD-a, a ne boljeg rada Suda i Tužilaštva i da PDP misli da referenduma neće ni biti”.

“Izetbegović nema politički kapacitet da to učini, jer bi to već uradio da može…”, ocjenio je predsjednik NDP-a Dragan Čavić.

Podsjećamo i da je predsjednik R. Srpske rekao da Izetbegovićev dolazak u Narodnu skupštinu znači da je konačno prihvatio da se problemi građana Republike Srpske rješavaju u njenim institucijama.

Međunarodna zajednica neće odustati od intervencionizma u BiH, a Srpska ne treba da nasjeda na priče o dalekim perspektivama, već da nastavi da snažno brani svoju autonomiju, Ustav i ustavna rješenja u BiH u vezi sa Republikom, izjavio je predsjednik Srpske Milorad Dodik, komentarišući jučerašnje izjave u Sarajevu američkih diplomata Morin Kormak i Brajana Hojta Јia.

Predsjednik Dodik smatra da su američke diplomate, govoreći o Dejtonskom sporazumu, namjerno izostavile činjenicu da je to međunarodni ugovor, a nigdje, kaže, nisu pomenuli ni gdje se krši Dejton, ni u jednoj odredbi, ni Ustavu, ni bilo kojem relevantnom zakonskom okviru.

“Dejton je međunarodni mirovni sporazum i nije vlasništvo samo BiH, niti bilo koga drugoga, a jučerašnji govornici nemaju pravo da ga tumače”, ističe predsjednik Srpske.

“Sve što je do sada rađeno, bilo je pod snažnim pritiskom međunarodnog faktora uključući i SAD i tim više je cinično što upravo oni govore da reforma treba da bude na leđima domaćih snaga”, smatra predsjednik Srpske.

“Danas postoji uvjerenje da su SAD veoma ponosne na Dejtonski ugovor i da zato sada začuđuje da su u posljednje vrijeme, samo za naivne, došle do izražaja javno iskazane potrebe mijenjanja Dejtonskog sporazuma, odnosno dejtonskog Ustava. Sada se nastoje očuvati sva nametnuta rješenja u BiH na način da je dovoljno samo da neko dođe i kaže da se krši Dejton i da to drugi treba tako da prihvate. A da pri tome niko ne kaže šta je prekršeno”, kaže Dodik.

A najveće kršenje Ustava, podsjeća predsjednik Dodik, bilo je pod patronatom međunarodne zajednice, koja je vršila i podržavala pravno i političko nasilje visokih predstavnika.

“Sada bi tvrdnjama, olako datim, o kršenju Dejtona htjeli da sačuvaju ta antidemokratska, anticivilzacijska i antipravna ponašanja. Visoki predstavnik je masovno kršio Dejtonski sporazum i kao takav bio je podržan od većine zemalja koje su činile Savjet za provođenje mira i razumljivo je da te iste zemlje sada kao fetiš brane bilo kakvo pokretanje pitanja nepravnog ponašanja visokog predstavnika. Nijedna zemlja ne može napraviti na silu, pa ni BiH, bez obzira kakva sila stajala iza nje, možda čak i SAD”, ističe predsjednik Srpske.

BiH ni 20 godina nakon rata nije uspjela da napravi zajednički konsenzus oko ustava, niti se nazire da bi to mogla da učini u budućnosti. Stalne tvrdnje da je neophodna promjena Ustava da bi zemlja ušla u EU, predsjedniku Dodiku djeluju kao prijetnja ili moranje. Priznaje, SAD su učinile mnogo da se stabilizuje mir u BiH, a teza da je Dejtonski sporazum zaustavio rat potpuno je, kaže, izvrnuta i lažna. Napominje da bi Dejtonski sporazum trebalo da bude najveće političko i pravno nasljeđe SAD, a BiH, što se kroz istoriju pokazalo, ne može da egzistira vođena sa strane, a u suštini ne može da opstane ni kao sama.

“Republika Srpska ne može olako da prihvati pomalo nervozna i iznervirana saopštenja koja daju neki od stranaca i da olako prihvati tvrdnje kako se krši Dejton samo zato što oni to tako misle i zato što oni prave platformu za neko svoje buduće djelovanje u smislu da je neko drugi prekršio Dejton”, zaknjučuje Dodik.

“Srpska će svojim jasnim političkim pozicijama nastaviti da egzistira po svim pitanjima u vezi sa Dejtonom, jer ga istinski podržava i želi da kroz razgovor i dijalog, pa i evropski put, ojača svoju autonomiju, a ne da je umanji”, poručuje predsjednik Dodik.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision