Sunday, 5. May 2024.
Unsko-sanski kanton 9° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

4. Maja. 2015. USK, Vijest dana
Isplivavaju novi dugovi Unsko-sanskog kantona: Svim silama protiv bankrota

Unsko-sanski kanton u blatu je do grla. Vlada je izračunala i objavila da su u minusu za cijeli jedan godišnji budžet, a novi računi za naplatu stižu im iz dana u dan.

Na adresu Vlade stižu i anonimne predstavke, od prijedloga gdje i kako šta mogu uštedjeti u raznim ustanovama, ali najviše o tome kako i gdje se činila krađa i ugrožavanje državnog interesa.

Pun kombi prijedloga

– Takvih anonimnih predstavki imamo pun kombi. Ako tomu dodamo da nam je uhapšen direktor Unsko-sanskih šuma, da je uhapšen i osuđen naš policijski komesar, da je bivši premijer bio u pritvoru, da će ih biti itekako još, sve to dopunjuje jednu negativnu sliku na koju naš kanton nikako ne može biti ponosan, kazao nam je premijer USK-a Izudin Saračević.

Ipak, urgentna pošta koja se uzima kao prioritet odnosi se na dug. Studentima i đacima duguje se 1,1 milion maraka. Vlada je bila prinuđena pisati pisma i molbe Studentskom domu u Sarajevu da ne izbacije njihove studente iako im duguju participacije. Već se planira da u idućoj godini ukinu studentske smještaje van kantona, bar za one studije koji već postoje na Bihaćkom univerzitetu.

Iz Ustanove za mentalno oboljele u Pazariću dobili su obavještenje da će u Kanton vratiti i bolesnike za koje više niko ne plaća boravak. Socijalnim službama koje smještaju ovu vrstu bolesnika, također, mnogo se duguje, samo jednoj u Velikoj Kladuši i oko 40 hiljada maraka.

Vlada duguje i trudnicama 1,8 miliona maraka. Duguje i borcima, za stambene priključke, za vodu i struju, oko dva miliona.

To je sve isplivalo nedavno. Inače, zatečeni dug budžeta USK-a je oko 32 miliona, od čega su četiri miliona iz 2013, a 28 miliona stečeni minus iz 2014. godine.

Pored toga, u prošloj godini je ostvaren dug od 15 miliona za namjenska sredstva, koja su skinuta sa civilne zaštite i eskort računa, a utrošila ih je Vlada prekoračivši krajnji rok da ih vrati, te je zadužila sadašnji saziv da to izmiri iz prihoda za 2015.

Zatim pristižu i kamate od tranše iz stand by aranžmana MMF-a od pet miliona KM. Iako prosvjeta najavljuje štrajkove, ona je zaslužna za najveći iznos minusa budžeta, i to 65 miliona KM po izvršnim sudskim presudama, koje se sa sudskim troškovima i kamatama penju na 100 miliona.

Pitanje broj jedan u Unsko-sanskom kantonu je kako, kada nema novca u budžetu, isplatiti sva ova dugovanja, jer ušteda od šest miliona od smanjenja plaća svim budžetskim korisnicima za šest posto ni iz daleka nije dovoljna.

Ukinuli su naknade za sjednice i kolegije, mobitele u Vladi, stimulacije na plate, plaćene komisije i slične troškove Vlade, na kojima se uštedjelo pola miliona. Ni to nije dovoljno.

– Ići ćemo i dalje u smanjenje troškova kroz donošenje tri zakona – o uštedama, o plaćama i o dugu. Ići ćemo u smanjenje broja uposlenih na budžetu, i to za 500, koji su višak. Slijedi smanjenje plaća i rashoda i u Skupštini, svi menadžerski ugovori u ustanovama kojima je Vlada osnivač biće poništeni. Također, bit će analiziran rad i troškovnik tih ustanova, koje troše oko četiri miliona samo na grijanje lož-uljem, što je prevaziđeno. Gdje god budemo našli mogućnost, logika štednje bit će primijenjena, naglasio je premijer Saračević.

Koju rupu zakrpiti?

Plan kojeg imaju je da putem smanjenja plaća kod onih koji su na budžetu, ta zanimanja i uposlenja učine potpuno neatraktivnim za one koji su naučili na visoka primanja i koji mogu u privatnom sektoru tražiti sebi velike plaće, a time će se otvoriti mogućnost za mlade građane Kantona koji su završili fakultete, a rade mizerne poslove ili uopće nisu zaposleni.

Kanton će ići i u nova zaduženja, ali premijer i Vlada još nisu decidirano odlučili koju rupu treba prvo zatrpati. Nezvanično, moglo bi se ići u saniranje sudskih presuda prosvjetnih radnika. Sindikate smo pitali da li bi odustali od najavljenog štrajka i prihvatili ovakva rješenja ako im Vlada ponudi isplate njihovih ranijih presuda, međutim, odgovor svih sindikata jeste da su te presude pojedinačne, te da bi Vlada morala tražiti garanciju od svakog nastavnika ponaosob.

Mjere štednje Vlade naišle su odmah na otpor kod budžetskih korisnika. Čak i ako bude prevaziđen, poznavaoci situacije u Kantonu predviđaju da će otpor biti još veći kada Zakonom o platama pođu smanjenja primanja direktorima, upravama i direkcijama, jer tu sjede osobe koje bi mogle snažno lobirati da novi “beskompromisni” premijer bude smijenjen.

Izudin Saračević na to sve kaže da protiv njega imaju pravo pokušati sve što je legalno, ali da se ni ne usuđuju postavljati mu ucjene i prijetnje, jer se na njih neće ni osvrtati na putu ka realizaciji svog nauma.

ZADNJE VIJESTI IZ USK Vijest dana

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision