
Delegacija Evropske unije i Ured specijalnog predstavnika EU u Bosni i Hercegovini saopštila je da EU svoje bilateralne odnose uspostavlja s državom BiH, te da tako i ponuda za članstvo u EU važi za BiH kao takvu, a ne zasebno niti jednom od njenih entiteta i Distriktu Brčko, saopćeno je iz Delegacije EU u BiH povodom deklaracije koju je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) usvojio proteklog vikenda.
“Pisana izjava opredjeljenja od 23. februara 2015. godine nedvojbeno se temelji na ‘suverenitetu, teritorijalnom integritetu i političkoj nezavisnosti BiH’, kako je to usaglašeno od Predsjedništva BiH, potpisano od lidera svih političkih stranaka i usvojeno u Parlamentarnoj skupštini BiH. Delegati i rukovodstvo SNSD-a također su se usaglasili s ovom obavezom. Svi potpisnici i oni koji su usvojili pisanu izjavu njome su i potvrdili da je članstvo u EU strateški cilj BiH. U tom kontekstu Europska unija ponavlja da svoje bilateralne odnose uspostavlja s državom BiH. Ponuda za članstvo u EU daje se BiH kao takvoj, a ne zasebno niti jednom od njenih entiteta ili Distriktu Brčko”, navedeno je u saopštenju.
Iz Delegacije EU u BiH podsjećaju kako pomenuta “izjava naglašava da su ključni problemi s kojima se Bosna i Hercegovina danas suočava socio-ekonomske prirode, uključujući stvaranje radnih mjesta i poticanje privrednog rasta i ulaganja”.
“Kao što su se usaglasile sve političke strane, izgradnja funkcionalne tržišne ekonomije bi sada trebala biti u središtu naše pažnje”, navedeno je u izjavi.
SNSD je na saboru održanom protekle subote usvojio deklaraciju u kojoj se uz ostalo navodi kako je “Republika Srpska samostalna država u okviru svojih granica i ima pravo, a još više obavezu raspraviti o ostvarivanju svojih interesa u BiH”.
U deklaraciji naslovljenoj kao “Republika Srpska – slobodna i samostalna budućnost i odgovornost”, navodi se kako “pravo na samopredjeljenje pripada Republici Srpskoj ukoliko drugi budu istrajavali na kršenju Dejtonskog sporazuma”.
Navodi se da ukoliko do kraja 2017. ne bude vidljivih procesa i mjerljivih rezultata uspostavljanja pozicija Republike Srpske u skladu sa aneksom 4. Dejtonskog sporazuma, “Narodna skupština Republike Srpske treba u toku 2018. godine da raspiše referendum o samostalnom statusu Republike Srpske”.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijesti
