Friday, 10. May 2024.
Unsko-sanski kanton 9° C Clear Sky
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

17. Marta. 2015. USK, Vijesti
Ekoremedijacija na području USK: Zelenom tehnologijom do unapređenja stanja okoliša

Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona (USK) pokrenulo je projekat pod nazivom “Ekoremedijacija u cilju zaštite okoliša i razvoja Unsko-sanskog kantona”. Projekat je realiziran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH, Vlade USK i Vlade Republike Slovenije.

Cilj projekta je unapređenje stanja okoliša i stvaranje potrebnih uslova za očuvanje i zaštitu prirode u USK koristeći zelenu tehnologije poznatu pod nazivom “ekoremedijacija”, kao najprikladniji pristup sprečavanju i revitalizaciji okolišnih oštećenja i održivoj zaštiti ekosistema.

– U sklopu projekta jedna od aktivnosti je bila izrada “Studije stanja okoliša na području USK” i izgradnja Edukacijskog biljnog uređaja na Biotehničkom fakultetu, koji će poslužiti kako za edukaciju odnosno naučno- istraživački rad nastavnika i studenata Biotehničkog fakulteta, tako i za ostale subjekte iz lokalne zajednice koji su zainteresirani za praćenje funkcioniranja ekoremedijacijskih tehnologija” – pojasnila je dr.sc. Jasmina Ibrahimpašić, docentica sa Biotehničkog fakulteta u Bihaću, koordinatorica projekta.

Dr, sc. Ibrahimpašić je istakla da je projekat završen u cjelosti, te da se uklapa u Strategiju i programe zaštite okoliša, s obzirom da je Unsko-sanski kanton prepoznat kao “ekološki” i već radi na primjeni “zelenih, ekoprihvatljivih” tehnologija.

fond-za-zastitu-okolisa-12

Ukupna vrijednost projekta je 391.166 KM, a Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH participirao je u iznosu od 156.470 KM, kao i Vlada Republike Slovenije, tj. Centar za međunarodni razvoj i saradnju sa 234.696 KM – navode iz Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zastitu okolisa Unsko-sanskog kantona.
Implementacija projekta započela je krajem 2013. godine kada je potpisan ugovor sa konsultantskom firmom Limnos d.o.o. iz Ljubljane.

Projekat “Ekoremedijacija u cilju zaštite okoliša i razvoja USK ” je u skladu sa Strategijom zaštite okoliša Federacije BiH, strateškog cilja 4.5. Zaštita prirode, u kojem je navedeno da je krovni cilj Strategije “Zaštita okoliša, promocija i poticanje održive upotrebe prirodnih resursa kroz uspostavu integralnog sistema upravljanja prirodnom-biološkom i geomorfološkom razlikošću”.

To je jedan od razloga da su federalni nivoi vlasti podržali ovaj projekat, jer je veoma značajan za lokalne zajedniceUSK, koji pruža mogućnost da se zelena tehnologija “ekoremedijacija”, primjenjuje na ostalim područjima Federacije BiH – istakli su u Ministarstvu.

Projekat je u potpunosti usklađen sa ciljem 2. Strategije koji glasi: “Osigurati efikasne instrumente implementacije mjera zaštite okoliša i očuvanja prirode”, zatim sa ciljem 4. “Osigurati uključenost javnosti u aktivnosti zaštite okoliša i očuvanje prirode”, i sa ciljem 5. “Izgraditi komunalnu infrastrukturu za poboljšanje kvalitete života stanovnika”. Isti je i u skladu sa Planom zaštite okoliša USK, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri usvajanja.

Osnovni cilj projekta je da se bogatstvo prirodnih resursa na prvom mjestu zaštiti, a potom da se na odgovarajući način iskoriste potencijali koje ono pruža za razvoj. S obzirom na višenamjenski i dugoročni karakter, ekoremedijacija predstavlja priliku da cijela regija razvije svoje ekonomske aktivnosti (eko-turizam, proizvodnja zdrave hrane), uz očuvanje ravnoteže prirodnih resursa (zaštita vodnih resura i tla).

Provedene aktivnosti

U okviru projekta provedene su brojne aktivnosti kao što su: izrada Studije stanja okoliša Unsko-sanskog kantona, održani konstruktivni sastanci u gradu Bihaću i općinama USK u svrhu upoznavanja sa ekološkom problematikom u svakoj od osam lokalnih jedinica, na osnovu čega su predložene konkretne mjere i aktivnosti za revizalizaciju degradiranog okoliša, kao i izrada dokumenta pod nazivom “Prijedlog ekoremedijacijskih mjera za zaštitu i sanaciju okoliša na području USK”.

Ovaj dokument je stvorio pretpostavke za izradu osam idejnih rješenja konkretnih ekoloških problema kojima će grad Bihać i općine USK-a moći aplicirati prema međunarodnim i domaćim fondovima kako bi nastavili aktivnosti obnavljanja i zaštite prirodnih resursa USK pomoću prirodnih sistema i procesa, a to su:

Grad Bihać: “Zbrinjavanje i obrada mulja iz uređaja za prečišćavanje otpadnih voda”; Općina Bosanska Krupa: “Zbrinjavanje i prečišćavanje komunalnih otpadnih voda iz naselja Arapuša”; Općina Bosanski Petrovac: “Zbrinjavanje i prečišćavanje komunalnih otpadnih voda iz naselja Krnjeuša”; Općina Bužim: “Sanacija Klizišta Elkasova Rijeka”; Općina Cazin: “Zaštita izvorišta vode za piće Ljubijankići”; Općina Ključ: “Zbrinjavanje i prečišćavanje komunalnih otpadnih voda iz mjesne zajednice Velagići (naselje Donji Vojići)”; Općina Sanski Most: “Zaštita od poplava Sanskog Mosta”; Općina Velika Kladuša: “Sanacija nesanitarne deponije ‘Radića Most’.

ZADNJE VIJESTI IZ USK Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision