Tuesday, 7. May 2024.
Unsko-sanski kanton 14° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

10. Marta. 2016. Bosna i Hercegovina, Vijest dana, Vijesti
Centralni popisni biro nije postigao dogovor o jedinstvenom programu za obradu podataka

Sjednica Centralnog popisnog biroa u Sarajevu okončana je bez postignutog dogovora o jedinstvenom programu za obradu podataka popisa stanovništva u našoj zemlji. Konačno rješenje trebalo bi da bude postignuto na sljedećem sastanku u ponedjeljak, 14. marta.

Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović rekao je novinarima nakon sastanka da će stručno osoblje Agencije za statistiku BiH, zavoda za statistiku Republike Srpske i Federacije BiH nastojati da do ponedjeljka usaglase jedinstveni program za obradu podataka popisa stanovništva.

“Zavod za statistiku Republike Srpske ne prihvata čak ni preporuke Međunarodne posmatračke operacije za popis (IMO), dok Federalni zavod prihvata te preporuke”, rekao je Osmanović.

Osmanović je izrazio nadu da su direktori statističkih agencija svjesni odgovornosti i da će u narednih četiri-pet dana biti iznađeno rješenje i usvojen jedinstveni program obrade popisne građe.

On je podsjetio na izjavu direktora Agencije za statistiku BiH Velimir Jukić da je 15. mart je optimalan rok da se usvoji program obrade popisne građe da bi do jula bili objavljeni rezultati popisa stanovništva. Ministar civilnih poslova BiH rekao je da ne može prihvatiti činjenicu da rezultati popisa neće biti objavljeni u zakonskom roku i dodao da će, ukoliko Centralni popisni biro ne bude u poziciji da se usaglasi o jedinstvenom programu za obradu podataka popisa stanovništva, neka institucija to morati da uradi.

“Da li da Vijeće ministara da neke čvršće preporuke da se usvoji program ili neke druge institucije. Uglavnom, mora se iznaći rješenje da budu objavljeni podaci popisa stanovništva u zakonski određenom roku”, rekao je Osmanović.

Direktorica Zavoda za statistiku Republike Srpske Radmila Čičković navela je da se ne može reći da se ne uvažavaju preporuke IMO tima koji je do sada dao 22 izvještaja, te da postoje određene preporuke koje nisu u potpunosti u saglasnosti sa nekim zakonskim odredbama.

“Dio preporuka, a njih je vrlo malo, predmet je otvorenog pitanja, a riječ je o pitanju mjesta rada i školovanja. Zakon je rekao potpuno jasno šta je uobičajeno mjesto stanovanja i ko je stalni stanovnik”, kaže Čičkovićeva.

Ona smatra da postoje šanse da bude postignut dogovor u vezi sa jedinstvenim programom za obradu podataka.

“Šanse uvijek postoje, a o otvorenim pitanjima treba razgovarati u skladu sa Zakonom o popisu, metodologijom i naravno preporukama, te da se još jednom duboko analiziraju stvari i nađu rješenja koja su u skladu sa propisima”, rekla je Čičkovićeva, ističući da bi, ukoliko propadne popis, najodgovorniji bio onaj koji radi protivzakonito.

Odgovarajući na pitanje koliko bi bila vjerodostojna slika stanovništva ukoliko bi se uvrstili i stanovnici koji nisu rezidentni, Čičkovićeva ističe da to ne bi bilo dobro jer je popis potreban zbog podataka po svim varijablama i po svim teritorijalnim jedinicama.

“Šta bi značilo da u jednom naseljenom mjestu imate po popisu stanovnike koji su nazovimo rezidentni, a oni to apsolutno nisu. Kako onda u tim naseljenim mjestima planirati vrtiće, škole?”, upitala je Čičkovićeva. Direktor Federalnog zavoda za statistiku Emir Kremić rekao je da će nakon sastanka u ponedjeljak, biti poznato da li će stavovi biti usaglašeni.

“Pred nama se danas ponovo našao jedinstven prijedlog metodologije za obradu stanovništva koji je predložen u junu 2015. godine. Federalni zavod za statistiku se pozitivno izjasnio o usvajanju IMO preporuka koje je potpisao i direktor Evrostata Piter Everers”, rekao je Kremić.

Odgovarajući na pitanje šta BiH ima od popisa stanovništva i da li su lažirani podaci ako se i ljudi koji nisu rezidentni nađu u tim podacima, Kremić je rekao da nije saglasan sa tom terminologijom.

“To bi značilo da institucije BiH lažiraju podatke. Ovdje je riječ o preporukama koje su dali međunarodni stručnjaci. Ukoliko bi podaci bili lažirani po tim preporukama, onda bi se moglo zaključiti da međunarodna zajednica daje lažne preporuke”, rekao je Kremić.

Popis stanovništva, domaćinstava stanova u BiH trajao je od 1. do 15. oktobra 2013. godine.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Vijest dana Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision