
Brojne reakcije uslijedile su nakon što je Savjet ministara Bosne i Hercegovine odobrio 35 miliona eura za kupovinu centralne zgrade Uprave za indirektno oporezivanje u Banjoj Luci. Revizori i nevladine organizacije upozoravaju da je taj projekt preskup, a neki i da se tender namješta tvrtki čiji je vlasnik blizak Miloradu Dodiku i SNSD-u. Iz vlasti poručuju da će cijeli proces biti transparentan.
Iz Stranke demokratske akcije oglasili su se saopćenjem povodom najnovijih dešavanja.
Kako navode, “predsjednici SNSD-a i NIP-a, Milorad Dodik i Elmedin Konaković, danas su udruženim PR poduhvatom pokušali da opravdaju skandaloznu odluku o izdvajanju 70 miliona KM za kupovinu zgrade UIO u Banjoj Luci”.
„Navodnim dogovorom o usvajanju evropskih zakona Trojka je zaštitila Dodika od sankcija država članica Evropske unije, a današnjom odlukom su pristali da novcem građana Bosne i Hercegovine finansiraju paralelni sistem i lobiste kojimа Dodik upravlja u svrhu secesionističkih aktivnosti koje provodi.“
Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH
„Zvati instituciju BiH, Upravu za indirektno oporezivanje, Dodikovom mogu samo oni koji svojom privatnom smatraju institucije BiH u koje su imenovali kadrove. Nit’ je UIO Dodikova, nit’ je BH Telekom vaš, nit’ je vaša OSA, nije vaše pravosuđe, mi smo došli da vam to saopštimo i da vas vratimo u realnost. Sve je to države Bosne i Hercegovine.“
U Upravi za indirektno oporezivanje kažu da se odlukom Savjeta ministara radi o sredstvima koja su im nekoliko godina na računu i dijelu koji je planiran ovogodišnjim budžetom institucija BiH. Poručuju da 900 zaposlenih u Regionalnom centru i sjedištu radi na četiri lokacije u neuslovnim prostorijama za koje se mjesečno izdvaja 43 hiljade maraka. Uskoro će, dodaju, biti raspisan javni konkurs kako bi se trajno riješio ovaj problem.