Saturday, 27. April 2024.
Unsko-sanski kanton 6° C Broken Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

4. Juna. 2014. Bosna i Hercegovina, Izdvojeno, Vijesti
Bevanda i Pahor o situaciji u BiH nakon poplava – Pahor razgovarao sa članovima kolegija oba doma PS BiH

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda razgovarao je danas u Sarajevu s predsjednikom Slovenije Borutom Pahorom o aktualnoj situaciji u BiH nakon katastrofalnih poplava. Predsjedatelj Bevanda je rekao da je Slovenija bila među prvim državama koje su pritekle u pomoć.  „Odajem Vama osobno, vašoj Vladi i vašim građanima punu zahvalnost što ste pokazali solidarnost i potporu i što ste u ključnom trenutku odobrili slanje helikoptera i čamaca za evakuaciju ugroženog stanovništva, a potom i za dostavljanje hrane i lijekova našim građanima“, rekao je tijekom susreta predsjedatelj Bevanda.  Predsjednik Pahor je rekao da je u Bosnu i Hercegovinu došao kao iskren prijatelj i sa željom da Slovenija pruži pomoć stanovništvu nastradolom u poplavama. Govoreći o suradnji između dviju država, predsjednik Pahor je rekao da je ona jako dobra, ali da ima dosta prostora da bude još i bolja.  Predsjedatelj Bevanda se zahvalio predsjedniku Pahoru na aktivnostima slovenačkih predstavnika u Europskom parlamentu koji se snažno zalažu da se BiH što prije otvore vrata Europske unije kako bi počela pregovarački proces. On je upoznao gosta sa činjenicom da je BiH i pored svih izazova s kojima se suočava u prethodnoj godini ostvarila umjereni oporavak, što je pokazatelj da BiH ima ispravnu viziju budućnosti.  Rekao je i da su svi uloženi napori donijeli pomak i pozitivne rezultate, naglašavajući da su makroekonomski pokazatelji za prošlu godinu pokazali blagi rast BDP-a, rast industrijske proizvodnje od 6,2 posto, porast izvoza za 6 posto itd. Dodao je da je u ovoj teškoj situaciji neophodno sačuvati radna mjesta i da je potrebno intenzivirati razvoj realnog sektora, te stvarati uvjete za jačanje poslovnog ambijenta.

Predsjednik Pahor je rekao će Slovenija i u narednom razdoblju davati punu potporu Bosni i Hercegovini na putu ka Europskoj uniji i NATO-u.  Predsjedatelj Bevanda je čestitao predsjedniku Pahoru nagradu „Isa-beg Ishaković“ koju je primio sinoć u Narodnom pozorištu u Sarajevu.  Sastanku su prisustvovali ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Damir Ljubić, veleposlanik Republike Slovenije u BiH Iztok Grmek i generalni direktor Uprave za zaštitu i spašavanje Republike Slovenije Darko But, saopćeno je iz Ureda predsjedatelja Vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande.

Pahor razgovarao sa članovima kolegija oba doma PS BiH

Pahor je ranije jutros razgovarao sa članovima kolegija oba doma Parlamentarne skupštine BiH. Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Denis Bećirović je nakon sastanka kazao novinarima da su imali sadržajan, vrlo otvoren sastanak.  “Razgovarali smo o konkretnim temama kako unaprijediti odnose između BiH i Republike Slovenije, konstatirali da su politički odnosi na zavidnom nivou, da dobro sarađujemo i na bilateralnom i na multilateralnom planu, da ekonomski odnosi imaju jednu uzlaznu putanju”, kazao je Bećirović.
Dodao je da su u tom smislu razgovarali o tome kako unaprijediti vanjskotrgovinsku razmjenu Republike Slovenije i BiH.
Kada je riječ o parlamentarnoj saradnju, Bećirović je ocijenio da je ona na najvišem niovu od međunarodnog priznanja BiH i Slovenije.
“Da je to tako svjedoči i činjenica da sam i  kao predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH prošle godine bio u zvaničnoj posjeti Republici Sloveniji. Krajem godine bila je uzvratna posjeta predsjednika Parlamenta Republike Slovenije Bosni i Hercegovini gdje smo dogovorili i određene konkretne modalitete između dva državna parlamenta”, kazao je Bećirović.
Dodao je da je na današnjem sastanku posebo istakao  i tri važna pitanja za BiH. Prvo je pitanje stare devizne štednje.
“To je zaista egzistencijalni interes građana i u jednom i u drugom entitetu naše države”, kazao je Bećirović.
Podsjetio je da je 2012.  Evropski sud za ljudska prava donio presudu u korist deviznih štediša iz BiH.
“Slovenija je početkom 2013. godine uložila žalbu koja je prihvaćena na tu prvostepenu presudu i očekujemo sredinom ove godine da će Veliko vijeće Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu donijeti konačnu i obavezujuću odluku i za BiH i za Sloveniju. Tako da ćemo i to otvoreno pitanje, vjerujem, do kraja ove godine otvoriti i dati jedan novi impuls jačanju naših međudržavnih veza”, kazao je Bećirović. Drugo važno pitanje o kojem je govorio jest pitanje nacionalnih manjina. Po njegovim riječima, građani BiH u Sloveniji, kojih je tamo oko 100 hiljada, i Bošnjaci, i Srbi i Hrvati, “nemaju u Sloveniji status takozvane autohtone manjine već su tretirani kao novonastale manjine”.  “S druge strane, građani iz Slovenije imaju status nacionalne manjine u BiH. Mislimo da i na tom planu treba omogućiti i našim građanima iz BiH da uživaju puna ljudska prava koja im pripadaju kao nacionalnim manjinama”, kazao je Bećirović.  Naveo je da je treće važno pitanje, pitanje dvojnog državljanstva.  “Oko 62 hiljade građana iz BiH svih naroda su uzeli ta državljanstva Republike Slovenije, ali ne mogu imati i bh. državljanstvo. Naš je logičan interes, prirodni interes da u bilateralnim razgovorima s predstavnicima Republike Slovenije pokušamo osigurati takva rješenja koja bi omogućila dvojno državljanstvo i za jedne i druge”, kazao je Bećirović.  Generalno, ocijenio je, sastanak je protekao u jednoj konstruktivnoj i pozitivnoj atmosferi. Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Denis Bećirović je nakon sastanka kazao novinarima da su imali sadržajan, vrlo otvoren sastanak.  “Razgovarali smo o konkretnim temama kako unaprijediti odnose između BiH i Republike Slovenije, konstatirali da su politički odnosi na zavidnom nivou, da dobro sarađujemo i na bilateralnom i na multilateralnom planu, da ekonomski odnosi imaju jednu uzlaznu putanju”, kazao je Bećirović.  Dodao je da su u tom smislu razgovarali o tome kako unaprijediti vanjskotrgovinsku razmjenu Republike Slovenije i BiH.  Kada je riječ o parlamentarnoj saradnju, Bećirović je ocijenio da je ona na najvišem niovu od međunarodnog priznanja BiH i Slovenije.  “Da je to tako svjedoči i činjenica da sam i  kao predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH prošle godine bio u zvaničnoj posjeti Republici Sloveniji. Krajem godine bila je uzvratna posjeta predsjednika Parlamenta Republike Slovenije Bosni i Hercegovini gdje smo dogovorili i određene konkretne modalitete između dva državna parlamenta”, kazao je Bećirović.

Dodao je da je na današnjem sastanku posebo istakao  i tri važna pitanja za BiH. Prvo je pitanje stare devizne štednje.

“To je zaista egzistencijalni interes građana i u jednom i u drugom entitetu naše države”, kazao je Bećirović.

Podsjetio je da je 2012.  Evropski sud za ljudska prava donio presudu u korist deviznih štediša iz BiH.

“Slovenija je početkom 2013. godine uložila žalbu koja je prihvaćena na tu prvostepenu presudu i očekujemo sredinom ove godine da će Veliko vijeće Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu donijeti konačnu i obavezujuću odluku i za BiH i za Sloveniju. Tako da ćemo i to otvoreno pitanje, vjerujem, do kraja ove godine otvoriti i dati jedan novi impuls jačanju naših međudržavnih veza”, kazao je Bećirović.

Drugo važno pitanje o kojem je govorio jest pitanje nacionalnih manjina.

Po njegovim riječima, građani BiH u Sloveniji, kojih je tamo oko 100 hiljada, i Bošnjaci, i Srbi i Hrvati, “nemaju u Sloveniji status takozvane autohtone manjine već su tretirani kao novonastale manjine”.

“S druge strane, građani iz Slovenije imaju status nacionalne manjine u BiH. Mislimo da i na tom planu treba omogućiti i našim građanima iz BiH da uživaju puna ljudska prava koja im pripadaju kao nacionalnim manjinama”, kazao je Bećirović.

Naveo je da je treće važno pitanje, pitanje dvojnog državljanstva.

“Oko 62 hiljade građana iz BiH svih naroda su uzeli ta državljanstva Republike Slovenije, ali ne mogu imati i bh. državljanstvo. Naš je logičan interes, prirodni interes da u bilateralnim razgovorima s predstavnicima Republike Slovenije pokušamo osigurati takva rješenja koja bi omogućila dvojno državljanstvo i za jedne i druge”, kazao je Bećirović.

Generalno, ocijenio je, sastanak je protekao u jednoj konstruktivnoj i pozitivnoj atmosferi.

Košarac: Sastanak s Pahorom „manifestacija dobrih odnosa između BiH i Slovenije“

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac (SNSD) je nakon razgovora članova kolegija oba doma PSBiH s predsjednikom Slovenije Borutom Pahorom danas u Sarajevu kazao novinarima da je sastanak bio koristan, „manifestacija dobrih odnosa između BiH i Slovenije“.

“Razgovarano je o vanjskopolitičkim ciljevima BiH, naravno apostrofirajući da postoji rekao bih, jedan oblik konsenzusa u vezi s evropskim integracijama. I naravno, otvoreno pitanje BiH, to su NATO-integracije. Još  ne postoji politički stav u vezi s NATO- integracijama, jer mi iz RS-a imamo svoje stajalište kad su u pitanju NATO-integracije”, kazao je Košarac.

Dodao je da je razgovarano o privrednoj saradnji, oblicima saradnje u sektoru turizma, „naglašavajući da postoje potencijali za razvoj turizma u RS-u“.

Neveo je da su razgovarali o nekim drugim oblicima saradnje, kroz parlamentarni oblik saradnje.

“Posebno treba naglasiti da je predsjednik Pahor postavio nekoliko važnih pitanja o ukupnom odnosu identifikacije građana BiH prema državi BiH, pitajući šta bi bilo kad bi bio referendum i kako bi se građani RS-a izjasnili na referendumu o statusu same Republike Srpske. Naravno, iskoristili smo priliku da predsjednika Pahora obavijestimo o tome da naše procjene govore o tome da bi građani RS-a dali svoj glas za samostalnost RS-a, što dovoljno govori o tome da očigledno u određenim međunarodnim krugovima postoji i takva vrsta razmišljanja, odnosno takve teme u diplomatskim krugovima”, kazao je Košarac.

Sve u svemu, dodao je, misli da treba nastaviti razvijati dobre odnose sa Slovenijom, tražiti rješenja za otvorena pitanja, a to je devizna štednja.

“Mislim da postoji ukupna spremnost svih zainteresovanih strana da se radi na tim pitanjima”, kazao je Košarac.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina Izdvojeno Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision