On je na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH kazao kako najviši procenat migranata (30 posto) dolazi iz Sirije i da je najveći broj prelazaka zabilježen na granici BiH sa Srbijom, Crnom Gorom i u konačnici Hrvatskom.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH kazao je da su aktuelne tri rute i to jedna prema Bijeljini, druga prema Višegradu i Zvorniku i treća prema Trebinju.
“Najdominantnija je ona koja ide prema Višegradu i Zvorniku. Odatle se migranti upućuju ka Sarajevu i Unsko-sanskom kantonu”, kazao je Zvizdić.
Istakao je da je Koordinacioni štab kojim upravljaju državne institucije sada u funkciji te da je usvojen Nacrt plana hitnih mjera koji će biti dopunjen u skladu sa prijedlozima nižih nivoa vlasti. Njime je predviđeno da se Graničnoj policiji BiH dodjele i policijski službenici drugih agencija.
“Zaustavit ćemo protok migranata na svakom dijelu teritorije koji ne predstavlja zvanični granični prijelaz. Idemo u tri prvaca, da očuvamo nivo humanost, zatim sigurnost i poštivanje naših zakona i međunarodnih pravila”, rekao je Zvizdić.
Zaključio je kako će BiH poslati note Srbiji i Crnoj Gori u vezi s pokušajima da određene grupe migranata preusmjere u našu zemlju.
“Poslat ćemo note Srbiji i Crnoj Gori da smo upoznati sa situacijom koja se dešava u tim zemljama da se rasformiraju migracioni centri i da se organizovano institucionalno, ali i neorganizovano od različitih kriminalnih grupa velike grupe migranata prebaciti u BiH kako bi zajedno sa njihovim institucijama zaustavili te trendove”, rekao je Zvizdić.
ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina

