Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i hrvatska Vlada održat će u petak u Sarajevu zajedničku sjednicu i pritom potpisati nekoliko sporazuma od obostrane važnosti.
Trebalo bi biti potpisano najmanje pet međudržavnih sporazuma, ugovora i protokola vezanih za europsko partnerstvo, turizam, mlade, nestale osobe te za zaštitu tajnih podataka.
Članovi hrvatske Vlade stigli su u Sarajevo u četvrtak, a hrvatski premijer Andrej Plenković odmah se po dolasku u glavni grad Bosne i Hercegovine odvojeno sastao s predsjedateljem Vijeća ministara Denisom Zvizdićem te članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
“Očekujem da zajednička sjednica otvori put ministrima da unaprijede odnose u pojedinim područjima. Na taj smo način poslali stratešku poruku o Bosni i Hercegovini kao našoj susjednoj, prijateljskoj državi, kojoj želimo pružiti ruku na europskom putu. Smatramo da je to ključ njezinog kvalitetnog funkcioniranja, a ujedno želimo i riješiti neka otvorena pitanja”, rekao je Plenković novinarima nakon sastanka sa Zvizdićem.
Prema priopćenju objavljenom nakon susreta, dvojica sugovornika izrazili su zadovoljstvo suradnjom i dinamikom razvitka odnosa dviju prijateljskih zemalja posvećenih promociji stabilnosti i napretka regije.
Brojni zajednički projekti
Ocjena je kako održavanje zajedničkih sjednica vlada ubrzava rješavanja značajnih bilateralnih pitanja i doprinosi poboljšanju političkih odnosa u cijeloj regiji.
Zvizdić je zahvalio Plenkoviću na kontinuiranoj potpori Hrvatske euroatlantskim integracijama Bosne i Hercegovine.
Izrazio je zanimanje njegove zemlje za izradu i provedbu zajedničkih projekata usmjerenih ka povezivanju, gospodarskom napretku i ubrzanju kretanja ljudi, roba i kapitala, priopćeno je.
Najavio je i kako će se na dnevnom redu u petak naći većina otvorenih pitanja u odnosima između dvije države, no posebna će pozornost biti posvećena onima koja se mogu riješiti razmjerno brzo i od čega obje strane mogu imati izravnu korist.
Po njemu, dvije strane fokusirat će se na otvaranje novih graničnih prijelaza, uključujući i one za željeznički promet, pitanje odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori te na važne infrastrukturne projekte kao što je Jadransko-jonska autocesta i korištenje hidroenergetskih potencijala.
Najavljeno je i da će se razgovarati o planovima za gradnju Pelješkog mosta.