Sunday, 12. May 2024.
Unsko-sanski kanton 19° C Overcast Clouds

23. Septembra. 2015. Sport, Vijest dana, Vijesti
Za 9 minuta 5 golova: Lewandowski oborio sve rekorde
Niko nikad u Bundesligi nije ušao s klupe i dao pet golova. Nikome to nije uspjelo za samo devet minuta. Nitko nikad nije zabio tri gola za tri minute. Niti četiri za šest minuta. Niti je ikada zamjena zabila više od hat-tricka… sve do sinoć kada je u šestom kolu Bundeslige u sezoni 2015/16 kod Bayerna gostovao Wolfsburg, a Robert Lewandovski na poluvremenu zamijenio Thiaga Alcantaru pri rezultatu 0:1.
Podvig Lewandovskog je tim vrijedniji, jer pet komada nije zabio u prijateljskoj utakmici ili niželigašu, nego vrhunskoj momčadi i uspješnom sudioniku Lige prvaka, klubu kojeg su stručnjaci prije početka sezone u Bundesligi istaknuli kao jedinog uz Borussiju Dortmund koji može pokušati nauditi nedodirljivom Bayernu, piše Index.hr.
Uostalom, Vukovi su aktualni pobjednici Kupa, koji su na početku sezone na penale protiv Bayerna uzali Superkup, a u Munchen su došli u seriji od 14 utakmica bez poraza i četiri susreta bez primljenog gola i sve do 51. minute činilo je da se oba sjajna niza nastavljaju tamo gdje je najteže.

Šest minuta nakon ulaska u igru Lewandowski je sa šest metara zabio prvi gol, a drugi 58 sekundi kasnije sjajnim udarcem iz daljine. Za treći gol, dvije minute poslije, trebala su mu tri udarca, jer prvim je pogodio vratnicu, zatim mu je golman obranio, ali treći šut je završio u mreži. Još dvije minute kasnije iz voleja je pogodio za svoj i Bayernov četvrti gol. Nakon tri minute Lewandowski je postigao najspektakularniji od golova – akrobatski je zaplovio zrakom i zabio makazicama!

Najbrži hat-trick, četiri i pet postignutih golova u historiji Bundeslige
Nabrojali smo njemačke rekorde koje je srušio ovim podvigom, ali napomenimo da mu je za najbrži hat-trick u povijesti Bundeslige trebalo samo 3 minute i 22 sekunde!
Četiri gola postigao je za također rekordnih 5 minuta i 42 sekunde, kao što je postao i prvi kojem je za pet golova trebalo samo 8 minuta i 59 sekundi!
Michael Tonnies, napadač Duisburga, do sinoć je držao mnoge od navedenih rekorda, ali Lewandowski ga je detronizirao u svim kategorijama. Tonnies, koji je odmah nakon sinoćnje utakmice čestitao Lewandowskom, bio je posljednji koji je postigao pet golova na bundesligaškoj utakmici, 27. augusta 1991. protiv Karlsruhera, ali to je napravio kao prvotimac, a Lewandowski kao rezerva.
U devet minuta postigao više golova od Rooneya u cijeloj 2015.
Zanimljivo, Lewandowski je u godinu i dva mjeseca, koliko je u Bayernu, postigao 34 gola, ali nikad do ove utakmice nije postigao tri ili više golova. I kada je to konačno uspio, zamalo je dosegao i dva hat-tricka na jednoj utakmici, ali je obrana Wolfsburga njegov udarac u 69. minuti očistila sa gol-crte.
Tako je ostao na korak do rekordnih šest golova na jednoj utakmici, koliko je 1977. Dieter Muller postigao za Koln protiv Werdera u pobjedi 7:2.
Ali, bez obzira na to, ovo je svakako podvig vrijedan divljenja, jer poljski golgeter u samo 8 minuta i 59 sekundi zabio je više prvenstvenih golova nego što je to ove sezone uspjelo Juventusu i Liverpoolu, više nego što je od početka sezone poentiralo šest klubova iz Bundeslige, sedam iz Serie A i čak dvanaest iz Primere, više nego Wayne Rooney u cijeloj 2015. godini i Mario Balotelli u epizodi u Liverpoolu.