Monday, 22. December 2025.
Unsko-sanski kanton 2° C Few Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

28. Septembra. 2023. Bosna i Hercegovina
Vlast u RS-u, nakon novinara, u akciji ušutkivanja nevladinog sektora, ambasadori PIC-a pozivaju na odustajanje od ‘zakona o agentima’

Pred zastupnicima Narodne skupštine RS-a je Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, koje finansijski pomažu strani subjekti. Dok iz vlasti poručuju da je cilj uvođenje reda u oblasti djelovanja nevladinog sektora, opozicija negoduje. Ovim se, smatraju, krši Evropska konvencija o pravima i slobodama. Zakon predviđa osnivanje posebnog registra nevladinih organizacija u RS-u – i to samo onih koje se finansiraju iz inozemstva. Tako će, ukoliko zastupnici usvoje zakon, ove nevladine organizacije imati obavezu da Ministarstvu pravde podnose finansijski izvještaj  na polugodišnjem nivou, a pod kontrolom će biti i njihovo političko djelovanje. U slučaju kršenja zakona, slijedi zabrana rada.

PIC o Zakonu o neprofitnim organizacijama u Rs: Prijetnja ljudskim pravima i demokratiji u BiH

Ambasadori Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira oglasili su se o nacrtu Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija. Kažu da Vlada Republike Srpske (RS) od 2013. godine pokušava donijeti zakon kojim bi se organizacije civilnog društva stavile pod striktan nadzor organa vlasti i ograničila njihova mogućnost da ostvaruju svoja demokratska prava. Nacrt Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija dodatno će ograničiti građanski prostor za funkcionalno i nezavisno civilno društvo i predstavljat će značajnu prijetnju sveukupnom stanju u oblasti ljudskih prava i demokratije u Bosni i Hercegovini.

Predloženom zakonu nema mjesta u demokratskom društvu i u suprotnosti je sa više puta ponavljanim opredjeljenjem rukovodstva Republike Srpske da unaprijedi odvijanje procesa evropskih integracija. Upravni odbor PIC-a poziva poslanike RS da glasaju protiv predloženog zakona.

ZADNJE VIJESTI IZ Bosna i Hercegovina

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision