Monday, 29. April 2024.
Unsko-sanski kanton 9° C Broken Clouds

12. Jula. 2018. Sport
Veliki korak ka 2. pretkolu EL: Dragocjena pobjeda Sarajeva na armenskih +40

U neljudskim uslovima za igru na 40 stepeni Celzijusa u Jervanu, fudbaleri Sarajeva savladali su Banants rezultatom 2:1 u okviru 1. pretkola Evropske lige i tako napravili ogroman korak ka plasmanu u narednu rundu takmičenja. Prvih tridesetak minuta Sarajevo je odigralo sjajno. Kontrolisali su igrači bordo klubu u potpunosti igru, stvarali šanse, a kao plod takve igre, imali su već nakon 20 minuta prednost od dva gola razlike.

Igrao se 16. minut. Akcija je krenula od Emira Halilovića, koji je loptu poslao na lijevu stranu za Dušana Hodžića. Defanzivac bordo kluba uputio je sjajan centaršut, a Mersudin Ahmetović takve lopte itekako zna iskorisitit. Vinuo se u vis napadač Sarajeva i glavom matirao golmana Banantsa za vodstvo bordo kluba. Samo šest minuta poslije, semafor je pokazivao 2:0 za Sarajevo.

Emir Halilović raspalio je po lopti s dvadesetak metara i matirao nemoćnog Arana Airapetyana.

Činilo se tada da će bordo klub stvariti ubjedljiv trijumf i da će ostatak susreta i revanš na Koševu dočekati bez nervoze i sekiracije. No, kao po običaju, teško da bez toga može proći kada igra naš predstavnik. Nihad Mujakić je napravaio jedan faul na tridesetak metara od gola Bojana Pavlovića. Loptu je namjestio Vahagn Ayvazyan i postigao sjajan gol s preko trideset metara. Istina, pogodak ide i na dušu Pavlovića koji je slabo reagovao.

Pogodak je probudio igrače Banantsa koji su nastavili pritiskati Sarajevo. No, na sreću po bh. predstavnika, rezultat je do poluvremena ostao nepromijenjen, iako su domaći nekoliko puta ozbiljno zaprijetili.

Kakav udarac ima Ayvazyan mogli smo se uvjeriti i u 51. minuti susreta. Armenac je opet silovito šutirao iz slobodnog udarca, ali je lopta pogodila stativu gola Sarajeva. U 69. minuti prijetio je Lester Pertier, ali je Pavlović bio dosta sigurniji. Izabranici Husrefa Musemića u nastavku nisu stvarali previše šansi, tačnije samo je Aladin Šišić prijetio u 61. minuti kada je njegov udarac izblokiran. Do kraja susreta igrači Sarajeva, kojima sigurno nije bilo lako trćati na +40 stepeni Celzijusa, znalački su sačuvali prednost i veliki su favoriti za prolazak u 2. pretkolo Evropske lige.

Revanš između Sarajeva i Banantsa igra se narednog četvrtka u 20.15 sati na Koševu.

Banants – Sarajevo 1:2 (Ayvazyan 34’ – Ahmetović 16’, Halilović 21’)

Stadion: Banants stadion (Jerevan). Gledalaca: 4.000. Sudija: Rohit Saggi (Norveška). Žuti kartoni: Sibo, Santos (Banants), Mujakić (Sarajevo).

Banants: Airapetyan, Jovanović, Bareghamyan, Krasić (od 67. Melkonyan), Peltier (od 89. Paixao), Kpodo, Udo, Ayvazyan, Stanojević (od 85. Walmerson), Petrosyan i Sibo.

Sarajevo: Pavlović, Hodžić (od 73. Šabanović), Stanojević (od 79. Mustafić), Hebibović, Ahmetović, Rahmanović, Velkoski, Šišić (od 82. Handžić), Mujakić, Adukor i Halilović.