Unsko-sanski kanton 21° C Few Clouds

27. Jula. 2015. USK, Vijesti
Uspješno okončani 35 unski lađari

U Bosanskoj Krupi su završeni 35. unski ladjari.Ovi jubilarni po mnogo čemu su bili različiti od dosadašnjih a novine koje su uvedene uglavnom su dočekane sa odobravanjem.

Od ove godine Unski ladjari vozit će se samo u dvije kategorije i to u kategoriji  „Veterani + 40“ i kategoriji Tradicionalne ladje. Sa ovom godinom u historiju su otišle utrke kadeta i brzinskih ladja koje su u posljednjih nekoliko godina izgubile na draži. Ove godine u  glavnoj utrci tradicionalnih 35. unskih lađara takmičilo se  čak 20 posada što je daleko najveći broj posada u posljednjih desetak godina, a dogodilo se i to da u utrkama unskih ladjara imamo takmičare čak iz tri zemlje jer su pored domaćih takmičara iz Bosanske Krupe i Banjaluke učestvovali i ladjari iz Varaždina u Republici Hrvatskoj i Ljubljane u Sloveniji. Prvi put nakon 39 godina postojanja dogodilo se da jedno od prva tri mjesta pripadne jednoj posadi koja nije iz Bosanske Krupe i to će sigurno dati poseban kvalitet budućim takmičenjima.

U uzbudljivoj završnici utrke, u kojoj su odlučivali posljednji atomi snage, pobijedila je ekipa Tetak Begić iz Bosanske Krupe.  Iza njih samo dvije sekunde  sekunde sporija bila posada Dajaka iz Banje Luke. Na trećem mjestu završila je ekipa ABC Mahić iz Bosanske Krupe.Pored medalja,priznanja i pehara prve tri ekipe nagradjene su i novčano sa 1300, 700 i 500 KM.

Dan prije vožena je utrka veterana specifična po tome što su izmedju ostalih u njoj vozila i tri takmičara koji su bili u posadi koja je pobijedila na prvim Unskim ladjarima 1977. godine. Da u njihovim rukama ima još snage pokazali su time što su zauzeli treće mjesto, druga je bila ekipa Karlovačka pivovara, a prvaci veteranske utrke su „mladići“ iz posade „Omer-Huka“

I ove godine specifičnost utrke unskih ladjara bio je i nastup bračnih parova Tatarević i Hukanović koji već desetak godina svake godine učestvuju u glavnoj utrci, a ove godine su veslali pod imenom“Nacionalni park Una“. Posebnu nagradu od 200 KM za najveseliju posadu dobila je ekipa SSRI 511 Bosanska Krupa u kojoj su veslali invalidi čija je invalidnost u zbroju veća od 390 postotaka.

Po dvadeseti put su ove godine održani i skokovi sa drvenog mosta „Prve laste Une. Poslije kvalifikacijskog dana u kome je učestvovalo  25 skakača finale je izborilo njih 10.  Najbolje ocjene za skokove ‘lasta’ i ‘prelom’ dobio je Adnan Delić, drugo mjesto osvojio je Ervin Harbaš, dok je na trećem završio Sandro Rekić Sva troica iz Bosanske Krupe, a njima su pripale i novčane nagrade od 200, 100 i 50 KM.

Prilikom proglašenja pobjednika posebno mjesto imao je gospodin Sabahudin Mahić , osnivač i prvi organizator Unskih ladjara  1977. godine kojem je općinski načelnik Armin Halitović predao posebno priznanje, a posebno priznanje za učešće na više od 30 ladjarskih utrka dobili su Husnija i Refik Bužimkić.

Pehare,medalje,priznanja i novčane nagrade najboljim su na Ladjarskoj večeri uručili direktor Nacionalnog parka Una Amarildo Mulić, direktorica Centra za kulturu Zumra Porić,prvi organizator Unskih ladjara Sabahudin Mahić i direktor preduzeća Krupa kabine Mauro Medici.

Turiste i goste prepunih zelenih otoka nakon oficijelnog dijela dodjele medalja, nagrada i pehara, do kasno u noć zabavljao je band Babe Barbarella iz Bihaća.

Na kraju treba istaći da je organizaciju pomogao veći broj bosanskokrupskih firmi, a da je zlatni sponzor bila renomirana „Karlovačka pivovara“ koja je takodje dugogogodišnji dio tradicije Unskih ladjara. Generalni sponzor „35. unskih ladjara“ je Općina Bosanska Krupa, tehnički organizatori Centar za kulturu, obrrazovanje i informisanje, Sportski savez i KKK “Kormoran“,  a medijski pokrovitelji  „Radio Bosanska Krupa“ i portal „Krupljani.ba“. Predsjednik organizacionog odbora bio je općinski načelnik Armin Halitović, a najveći doprinos unutar odbora pružio je član Tarik Halkić .Svoj doprinos kao članovi odbora u organizaciji dali su i Zumra Porić, Himzo Bužimkić, Jasenko Šertović, Muhidin Šertović, Bahrudin  Nasić, Kasim Šertović, Nisvet Eljazović i Ademir Mesić.