Thursday, 28. March 2024.
Unsko-sanski kanton 14° C Light Rain
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London

14. Februara. 2015. USK, Vijesti
USK: Problemi u sakupljanju otpada

U Unsko-sanskom kantonu ostvaren je značajan napredak u oblasti upravljanja krutim otpadom, te se i ove godine nastavljaju aktivnosti na stvaranju zakonodavno-pravnog okvira za unapređenje stanja u toj oblasti na području grada Bihaća, ovdašnjih i općine Drvar.

Ipak, komunalna poduzeća susreću se s nizom problema prilikom implemetacije zakonskih rješenja.

Rješavanje pitanja odlaganja otpada, jedno je od značajnih koje BiH mora riješiti na svom putu u Evropsku uniju. U USK-u je vidan napredak u toj oblasti. Komunalna poduzeća poduzimaju niz aktivnosti u cilju povećanja postotka sakupljanja selektiranog otpada. Međutim, u praksi se susreću sa nizom problema, što ne iznenađuje, s obzirom da se sa sličnim problemima susreću i u susjednoj Hrvatskoj, koja je već članica Evropske unije.

Najčešći problem je nedostatak sortirnica za suhu ambalažnu frakciju otpada, koja se izdvojeno skupi, kao ni kompostirnica za biorazgradivi otpad.

„Zakonodavac nije dovoljno fleksibilno odredio prelazne odredbe. Propisane su dvije javne usluge, to je prikupljanje miješanog komunalnog otpada i prikupljanje biorazgradivog otpada. Ako ne prikupljate biorazgradivi otpad krivi ste, jer ga morate po zakonu prikupljati, ako ga prikupljate, a nemate gdje ga zbrinjavate krivi ste, jer ga zbrinjavate na nelegalan način. Dakle, ako se ovaj dio ispuni, kompostirajte na livadi radije nego da bacate otpad u odlagalište“, kazao nam je Saša Avirović, rukovodilac komunalnog poduzeća iz Čakovca u susjednoj Hrvatskoj.

Veliki trošak komunalnim poduzećima stvaraju i reciklažna dvorišta, koja su također dio zakonskog rješenja, a riječ je o prostoru na kojem se razvrstavaju i privremeno skladište posebne vrste otpada. Avirović ističe da je kroz njihovo reciklažno dvorište 2014.godine prošlo samo 0,4 posto otpada, dok je sama izgradnja koštala oko milion kuna i pogon svake godine košta nekoliko stotina hiljada kuna.

 Mišljenja je da je to skup objekt, u koji se skupi problematični otpad, čije je zbrinjavanje također skupo, a trošak poslovanja mora biti u fiksnom dijelu cijene, te ga komunalna poduzeća moraju predviđati na bazi prethodne godine za iduću, kako bi im lokalna samouprava mogla odobriti novi cjenik.

„Sinergija mora biti zapravo na tri nivoa, prvi nivo je između samouprave i komunalnih poduzeća, a onda je slijedeći između komunalnih poduzeća, lokalne samouprave i građana. Kad smo složni da nešto treba napraviti, onda je samo pitanje vremena kad će se to dogoditi. Ako je nesloga, naravno da je politika, ta koja je odgovorna i koja mora donijeti odluku“, ističe Avirović.

Dodaje da političari trebaju znati da neke poteze, koji su možda na prvi pogled nepopularni, moraju povući, jer će oni kroz godinu, dvije ili tri donijeti boljitak, viši standard i bolju zaštitu okoliša, što će građani sigurno na slijedećim izborima nagraditi.

ZADNJE VIJESTI IZ USK Vijesti

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 775 168
F: (+387) 037 775 159
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision