Friday, 29. March 2024.
Unsko-sanski kanton 12° C Broken Clouds

29. Septembra. 2020. Sport
U kakvoj su formi Zmajevi? Većina ih je standardna, selektor u odbrani sprema remont

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine dočekat će osmog oktobra na stadionu Grbavica reprezentaciju Sjeverne Irske u polufinalnom duelu baraža za plasman na Evropsko prvenstvo 2021. godine.Selektor našeg nacionalnog tima Dušan Bajević danas je objavio spisak igrača na koje računa za duel sa Sjevernom Irskom, a ono što selektora može radovati je to što svi igraju. Ono što brine selektora Bajevića je povreda koju je jučer u duelu sa Bayernom doživio defanzivac Hoffenheima – Ermin Bičakčić.

Na spisku su četiri debitanta, a od toga su čak trojica iz posljednje linije. Štoperi Hadžikadunić i Ahmedhodžić, te bek Kadušić. Četvrti debitant je nogometaš Sarajeva – Benjamin Tatar.

Na spisku nakon dugo vremena nema Muhameda Bešića koji ne igra u svom klubu. Posljednju utakmicu za klub upisao je u januaru.

Golmani:

Ibrahim Šehić – Standardan u redovima Konyaspora u turskoj Superligi. U prvom kolu nije primio pogodak na gostovanju kod Genclerbirligija, a branio je i u trijumfu protiv Bešiktaša rezultatom 4:1.

Asmir Begović – Branio u oba posljednja duela Bournemoutha u Championshipu. U posljednjem kolu protiv Norwicha sačuvao mrežu.

Jasmin Burić – Standardan na golu Hapoela iz Haife.

Kenan Pirić – Nije branio za Maribor u Prvoj ligi Slovenije ove sezone.

Odbrana:

Ermin Bičakčić – Standardan u redovima Hoffenheima. U posljednjem kolu protiv Bayerna postigao pogodak za vodstvo svoje ekipe, a potom se povrijedio. Još uvijek se čeka stepen povrede i informacija da li će biti spreman za duel sa Sjevernom Irskom.

Siniša Saničanin – Standardan u Vojvodini. Igrao 105 minuta u porazu svoje ekipe nakon produžetaka od Standarda iz Liegea.

Ervin Zukanović – Standardan u redovima Karagumruka. Fantastično igra ova ekipa nakon ulaska u Superligu. Poslije tri odigrana kola lideri su turske Superlige.

Sead Kolašinac – U početnih 11 Arsenala u posljednja dva susreta. Protiv West Hama odigrao 90 minuta u prvenstvu, baš kao i protiv Leicestera u Liga kupu.

Sead Kolašinac u početnih 11 Arsenala u posljednje dvije utakmice (Foto: EPA-EFE)Sead Kolašinac u početnih 11 Arsenala u posljednje dvije utakmice (Foto: EPA-EFE)

Eldar Ćivić – Standardan u Ferecvarošu. Sa prvakom Mađarske ove sedmice igrat će revanš susret protiv Moldea za ulazak u grupnu fazu Lige prvaka. Prvi duel odigran u Norveškoj završen rezultatom 3:3.

Anel Ahmedhodžić – Novo ime na spisku selektora Bajevića. Nakon što je odlučio da nastupa za Bosnu i Hercegovinu nije dugo čekao na poziv. Standardan u redovima Malmoa. Ima priliku da se plasira u grupnu fazu Evropske lige. Malmo u Play-offu na domaćem terenu dočekuje Granadu.

Dennis Hadžikadunić – Standardan u redovima ruskog Rostova. Mediji u Švedskoj pišu kako je svojim igrama privukao pažnju londonskog West Hama.

Branimir Cipetić – Najbolji igrač Širokog Brijega.

Darko Todorović – Na klupi u posljednje dvije utakmice Hajduka. Igrao u Evropskoj ligi protiv Renove 90 minuta, nakon toga s klupe gledao duele protiv Galtasaraya i Varaždina.

Advan Kadušić – Protiv Ararat-Armenije u Evropskoj ligi i protiv Maribora u prvenstvu sjedio na klupi. Inače standardan. U posljednjem kolu protiv Brava vratio se u početnih 11 Celja.

Vezni red:

Rade Krunić – Dobija priliku s klupe u Milanu. Upisao nastupe u sva četiri duela Rossonera ove sezone.

Stjepan Lončar – Standardan u redovima Rijeke. Ima priliku da izbori sa svojom ekipom grupnu fazu Evropske lige ove sedmice. Rijeka u četvratak gostuje kod Kopenhagena.

Miralem Pjanić – Oporavio se od koronavirusa. Sinoć debitovao za Barcelonu protiv Villarreala. Odigrao 12 minuta i to je bilo dovoljno da pokupi simpatije navijača Barcelone.

Pjanić protiv Villarreala debitovao za Barcelonu (Foto: Twitter)Pjanić protiv Villarreala debitovao za Barcelonu (Foto: Twitter)

Gojko Cimirot – U početnih 11 Standarda iz Liegea. Igrao 92 minute protiv Vojvodine, trener ga odmarao u posljednjem prvenstvenom duelu. Standard će za plasman u Evropsku ligu igrati protiv MOL Fehervara na domaćem terenu u četvrtak.

Amir Hadžiahmetović – Standardan u redovima Konayaspora. Igrao 90 minuta u remiju s Genclerbirligijem, a 86 minuta u trijumfu protiv Bešiktaša rezultatom 4:1.

Amer Gojak – Igrao protiv Ferencvaroša 70 minuta, a prije toga 22 minute u trijumfu protiv Hajduka na Poljudu. Nije ga bilo u sastavu protiv Slaven Belupa. Za plasman u grupnu fazu Evropske lige igrat će na domaćem terenu protiv estonske Flore.

Deni Milošević – Protiv Genclerbirligija dobio svega četiri minute, a u posljednjem kolu u trijumfu Konyaspora protiv Bešiktaša odigrao je 66 minuta.

Haris Hajradinović – Standardan u redovima Kasimpaše. Odigrao svih 90 minuta na gostovanju kod Hatayspora.

Benjamin Tatar – U ovom trenutku igrač koji je u ubjedljivo najboljoj formi u Fudbalskom klubu Sarajevo i Premijer ligi BiH. Igra u životnoj formi. Postigao dva gola protiv Borca i Olimpica, a bio je strijelac i u duelu protiv Budućnosti. U četvrtak će sa Sarajevom igrati protiv Celtica za ulazak u grupnu fazu Evropske lige.

Tatar igra u životnoj formi i dobio je poziv selektora (Foto: FK Sarajevo)Tatar igra u životnoj formi i dobio je poziv selektora (Foto: FK Sarajevo)

Napad:

Miroslav Stevanović – Standardan u redovima Servettea u Švicarskoj, vjerovatno i najbolji igrač svoje ekipe.

Haris Duljević – Odigrao 45 minuta u remiju Nimesa protiv Lyona prije 10 dana, a posljednji duel svoje ekipe protiv Lensa odgledao s klupe za rezervne igrače.

Edin Džeko – Bio na korak do prelaska u Juventus, na kraju ipak ostao u Romi. Sinoć odigrao svih 90 minuta protiv svog nesuđenog kluba. Imao dvije odlične prilike, a iako je izostala realizacija odigrao je odličnu utakmicu.

Armin Hodžić – Standardan u redovima MOL Fehervara. Protiv Reimsa u Evropskoj ligi odigrao 46 minuta.

Edin Višća – Standardan u Bašakšehiru, ali šampion Turske igra očajno na početku sezone. Nakon tri odigrana kola nemaju bodova i nisu postigli niti jedan pogodak.

Elvir Koljić – Standradan u sastavu Craiove, ali i na listi strijelaca. U posljednja tri susreta rumunske Lige 1 postigao četiri pogotka.

Smail Prevljak – Ovog ljeta ozvaničio prelazak iz redova Slazburga u Eupen i nastavio gdje je stao prije prekida izazvanog pandemijom koronavirusa. Postigao golove protiv Antwerpa i Genta na ostvaranju sezone u Jupiler ligi. Igrao 64 minute za vikend protiv Anderlechta.