Sunday, 19. May 2024.
Unsko-sanski kanton 11° C Clear Sky

10. Jula. 2016. Sport, Vijesti
Tuka i Pezer danas u finalu EP-a u Amsterdamu

Bosanskohercegovački atletičari Amel Tuka i Mesud Pezer danas će nastupiti u fnalnim takmičenjima  na Evropskom prvenstvu u Amsterdamu. Glavni konkurenti Amela Tuke u borbi za medalju u utrci na 800 m su Poljaci Adam  Kszczot i Marcin Lewandowski, te  Francuz Pierre-Ambroise Bosse, koji ove sezone ima najbolji rezultat.  U finalu će još trčati Britanac Eliot Gilles, Italijan Giordano Benedetti i Španac Alvaro De Arriba.  –  Moja trenutna forma je negdje na 85 do 90 posto, jer želim biti na Olimpijadi u  Riju na 100 posto. Dat ću sve od sebe kako bih ostvario što bolji plasman i nadam se jednoj od medalja, za sebe i svoju BiH – kazao je Tuka, koji je na prošlom EP-u osvojio šesto mjesto.   U konkureciji 12 finalista u disciplini bacanja kugle nastupit će 21-godišnji Zeničanin Mesud Pezer, koji je u kvalifikacijama zauzeo posljednj,  12. mjesto s hicem od 19,72 m. – Nevjerovatno je da sam uspio. U kvalifikacijama smo imali samo tri pokušaja, a u finalu će ih biti šest te se nadam da će biti mnogo bolje – kazao je Pezer. Norma za plasman u finale bila je 20,30 m, ali je tu distancu uspjelo da prebaci samo pet atletičara. Preostalih sedam u finale se plasiralo prema rezultatu. Finale u bacanju kugle počinje 17.30, dok je finale utrke na 800 na programuu  18.30 sati.