Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je u srijedu svom ruskom kolegi Vladimiru Putinu “vrlo teškim posljedicama” ako ne pristane na okončanje rata u Ukrajini tokom njihovog predstojećeg samita na Aljasci. Na pitanje hoće li se Rusija suočiti s posljedicama ako Putin ne pristane na okončanje sukoba, Trump je novinarima rekao: “Da, hoće.” “Suočit će se s vrlo ozbiljnim posljedicama”, rekao je tokom govora u Kennedy Centru u Washingtonu.
Izjava je uslijedila samo nekoliko sati nakon što je Trump učestvovao u virtualnom sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i drugim evropskim liderima, za koji je američki predsjednik rekao da je bio “vrlo dobar”. “Ocijenio bih ga s 10, znate, vrlo, vrlo prijateljski”, rekao je Trump..
Koalicija voljnih zahteva snažne i verodostojne bezbednosne garancije za Ukrajinu
Velika Britanija, Francuska i Nemačka, kopredsedavajuće takozvane Koalicije voljnih, iznele su svoj stav o putu ka prekidu vatre u Ukrajini navodeći da Ukrajina mora imati snažne i verodostojne bezbednosne garancije. U zajedničkom saopštenju koje je objavila Velika Britanija nakon jučerašnjeg virtuelnog sastanka ove zemlje su poručile da Ukrajina mora imati snažne i verodostojne bezbednosne garancije kako bi efektivno branila svoj suverenitet i teritorijalni integritet, prenosi Rojters.
ZADNJE VIJESTI IZ Svijet
