Sunday, 12. May 2024.
Unsko-sanski kanton 20° C Clear Sky

24. Juna. 2014. Sport, Vijesti
Težak poraz Hrvatske za oproštaj od Brazila

Reprezentacija Hrvatske treći put zaredom ne uspijeva proći grupnu fazu Svjetskog prvenstva. Porazom, poprilično teškim, od Meksika (1:3) izabranici Nike Kovača oprostili su se od Mundijala u Brazilu.

Hrvatska je imala početni pritisak koji je trajao 15-ak minuta, a onda je Meksiko preuzeo sredinu terena, te počeo da napada prema golu Pletikose.

Najbolju šansu prvog dijela imao je Herrera, koji je s 20-ak metara silovitim udarcem zatresao okvir hrvatskog gola. Nekoliko minuta kasnije Peralta je pobjegao Lovrenu, ali spetljao se i lopta mu je pobjegla.

U 28. minuti Pranjić pokušava dalekometnim udarcem iznenaditi Ochou, ali bio je neprecizan. Dosta čvrsto se igralo, bez previše riskiranja. Hrvatska nije previše prijetila niti napadala iako je Vatrenima za prolaz bila neophodna pobjeda, a Meksikancima remi.

Pet minuta prije kraja prvog dijela Srna je šutirao s 30 metara, ali lopta ide preko gola. U nastavku je Hrvatska krenula puno ofanzivnije i odlučnije, jasno nije bilo izbora za igrače selektora Nike Kovača.

U prvih pet minuta nastavka Hrvatska je stvorila jak pritisak na meksički gol, no Ochoa i dalje nije imao velikog posla. U 57. minuti nakon ubačaja iz kornera, glavom je u šesnaestercu Hrvatske pucao Peralta, ali Pletikosa nije morao reagovati.

Na nešto više od pola sata do kraja utakmice Kovač je u igru uveo mladog Kovačića. Kako je vrijeme odmicalo, polako je rasla nervoza u redovima hrvatske reprezentacije. U 64. minuti, čini se, Meksiko je oštećen. Guardado je tukao, lopta pogodila Srnu u ruku, no sudac je dosudio samo ubača iz ugla. a onda je Herrera zavrnuo, no Ćorluka spašava i glavom izbacuje loptu iako je Pletikosa već bio savladan.

I kada je uslijedila potpuna ofanziva hrvatskih igrača, stigao je hladan tuš. U 72. minuti, nakon ubačaja iz kornera, Ćorluka nije najbolje pokrio svog igrača, iskusnog Marqueza, koji je pogodio za veliko slavlje Meksikanaca.

Samo tri minute kasnije, dok su Kovačevi izabranici bacili sve karte u napad u želji da se vrate, Meksikanci postižu i drugi pogodak i tu je bio kraj. Nakon brze kontre, Peralta je ubacio, a Guardado sjajnim udarcem savladao Pletikosu. Rezervista Hernandez u 82. minuti pogađa za velikih 3:0. Ujtšeni gol za Hrvatsku postigao je Perišić u 87. minuti. Da stvar za naše susjede bude još gora, Perišić je u finišu zbog grubog starta dobio direktan crveni karton.

Nije bilo snage ni vremena za neki veliki povratak Vatrenih, koji su nakon Južne Koreje i Njemačke ponovo ostali bez osmine finala. Meksiko uz Brazil iz grupe A ide u osminu finala, a sljedeći protivnik im je Holandija.