Sunday, 19. May 2024.
Unsko-sanski kanton 19° C Overcast Clouds

14. Juna. 2014. Sport, Vijesti
Svjetsko prvenstvo: Holandija sa 5:1 “potopila” aktuelnog svjetskog prvaka Španiju

Golovima Arjena Robbena, Robina Van Persija i Stefana De Vrija Holandija je sa visokih 5:1 u prvoj utakmici grupe B Mundijala u Brazilu savladala aktuelnog prvaka Evrope i svijeta, selekciju Španije, javlja Anadolu Agency (AA).

Španci i Holanđani na samom otvaranju utakmice krenuli su ofanzivno u želji da pobjedom protiv velikog rivala dođu bliže prvom mjestu u grupi, budući da bi se drugoplasirani iz grupe B mogao sastati sa Brazilom, koji je blizu prve pozicije u grupi A.

Holandija je na samom početku susreta mogla do prednosti protiv aktuelnog svjetskog i evropskog prvaka ali je Iker Casillas odbranio udarac Wesleya Snidera koji je sam izašao pred španskog čuvara mreže.

U reprizi finala sa Mundijala iz Južne Afrike Stefan De Vrij je u 26. minuti susreta srušio Diega Costu, a siguran sa bijele tačke bio je Xavi Alonso, kojemu je to bio 16. gol za „crvenu furiju“ u 111 utakmici.

U finišu prvog dijela susreta na stadionu Arena Funte u Salvadoru veliku priliku da poveća vodstvo Španije propustio je David Silva.

Nedugo nakon promašaja Silve na dugu loptu Blinda dobro je reagovao Robin Van Persie, koji je možda i najljepšim pogotkom u dosadašnjem dijelu prvenstva poravnao na 1:1.

Preokret Holanđanima pogotkom u 52. minuti donio je Arjen Robben, a nekoliko minuta kasnije Robin Van Persie je pogodio okvir gola Španije.

Treći gol Holanđanima donio je De Vrij u 64. minuti. Gol Davida Silve u 67. minuti poništen je zbog nedozvoljene pozicije.

Nakon velike greške Ikera Casillasa u 62. minuti četvrti za Holandiju, a svoj drugi gol na utakmici postigao je Van Persie.

Debakl „crvene furije“ potvrdio je Arjen Robben golom u 80. minuti.  Utakmica odigrana po kišnom vremenu u Salvadoriu završena je rezultatom 5:1 u korist Holandije.