Sunday, 21. December 2025.
Unsko-sanski kanton 3° C Overcast Clouds
Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
Velkaton
Melbourne
Chicago
London
[bsa_pro_ad_space id=9]

11. Marta. 2018. Izdvojeno, Svijet
Svijet na nogama: Kina upozorava, Japan i Južna Koreja strahuju

Peking — Kina je optužila američkog predsednika Donalda Trampa za podrivanje globalnog trgovinskog sistema zbog povećanja tarifa na uvoz čelika i aluminijuma.

Sa druge strane, Japan i Južna Koreja su izrazili visoku uznemirenost zbog potencijalnih ekonomskih troškova.

Kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da se “odlučno protivi” Trampovom potezu, ne dajući bilo kakve naznake o tome da li će Peking možda ispuniti svoje ranije prijetnje o odmazdi, prenosi agencija AP.

“Zloupotreba odredbe o ‘nacionalnoj bezbjednosti’ SAD-a je bezobzirno rušenje multilateralnog trgovinskog sistema koji zastupa Svjetska trgovinska organizacija (STO) i sigurno će imati ozbiljne posljedice na standardni međunarodni trgovinski poredak. Kina se odlučno protivi tome”, naveo je zvaničnik Ministarstva trgovine, Vang Heđun, u saopštenju.

Kinesko udruženje za gvožđe i čelik objavilo je da “Sjedinjene Države sprovode trgovinski protekcionizam”, da će Trampov potez “nanijeti štetu globalnoj industriji čelika i ozbiljno naškoditi interesima potrošača”, kao i da će SAD “nanoseći štetu drugima naškoditi i sebi”.

Ministar trgovine Južne Koreje, Paik Un-gju, u obraćanju na vanrednoj sjednici, pozvao je druge zemlje da spriječe “trgovinski rat”.

“Pozvaćemo međunarodnu zajednicu da se uzdrži od usvajanja mjera koje sprečavaju slobodnu trgovinu”, rekao je Paik, prema saopštenju ministarstva. On je dodao da je “značajna šteta u južnokorejskom izvozu čelika u Sjedinjene Države izgleda neizbježna”.

Ministar vanjskih poslova Japana, Taro Kono, naveo je u saopštenju da “ove mjere mogu značajno uticati na ekonomske odnose i saradnju između Japana i Sjedinjenih Država, koje su saveznici”.

Australijski ministar trgovine Steve Siobo izjavio je da se nada da će u naredne dvije nedjelje doći do “pozitivnog ishoda” nakon preliminarnih razgovora sa američkim trgovačkim predstavnikom Robertom Lajtizerom.

ZADNJE VIJESTI IZ Izdvojeno Svijet

RTV VT ROYAL d.o.o.
Kulište 2, 77230 Velika Kladuša
Bosna i Hercegovina
T: (+387) 037 831 871
F: (+387) 037 831 872
E-mail
marketing.velkaton@gmail.com
© 2019 Royal d.o.o. Sva prava zadržana. Portal dizajnirao i razvio Cybervision